28 Nisan 2020

Anne Sütünün Özellikleri ve Yararları

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, Bebeklerin beslenmesini sağlayan en temel besindir. Gebelik süresinde anne karnında kordon bağı sayesinde kan ile beslenen bebek doğumdan sonra da sindirim sistemi gelişinceye kadar hazır ( Hucrelerinden gecebilecek ve sindirimi kolay) olarak beslenmesi gerekmektedir. Bunu da anne memesinden gelen süt sağlamaktadır.bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk ağız sütü, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı koruyan ilk aşıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip olduğu gibi bebeğin annesiyle emzirme yolu ile sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yoludur.

Anne Sütünde Bulunan Besinler

anne-sutu-faydalari-nelerdirAnne sütü; beyaz renkte, yoğunluğu 1025–1035 arasında olan ve 1 litresi 640–660 kalori veren bir sıvıdır. Isısı 37° dir. İçinde bol miktarda protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bulunur. 6 aya kadar çocuk beslenmesinde tek başına yeterlidir. Her yönden diğer hayvan sütlerinden üstündür.
Protein
Bütün sütlerde olduğu gibi anne sütünün de proteini; kazein, laktalbumin, laktoglobülin’den ibarettir. Kazein, annenin meme bezlerinde yapılır. Diğerleri ise memeye kandan geçer. Anne sütünde protein oranı % 1,5-1.12 g’dır.
Şeker

Süt şekeri laktozdur. Anne sütünün şeker oranı % 6,5-7 g’dır.

Yağ
Anne sütünde ortalama yağ oranı % 3,5 – 5 g’dır. Bazı annelerin sütleri çok yağlıdır. Bu sütü emen çocuğun vücudu yağlara karşı hassas ise ishaller, döküntüler ve aşırı gaz sancıları görülebilir. Ancak bu durumda bile çocuk memeden kesilmemelidir.
Mineral Maddeler
Anne sütünün mineral miktarı ilk aylarda çocuğun ihtiyacını karşılayacak şekildedir. Ancak bebek büyüdükçe yetersiz olur.
Vitaminler
Anne sütünün içindeki vitamin miktarı annenin beslenmesine göre değişir. Anne sütünde yeteri kadar A ve C vitamini, az miktarda D vitamini vardır. Anne sütü almayan çocuklara doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bir litre anne sütünde 22 IU. D vitamini bulunur. Hâlbuki çocuğun D vitamini ihtiyacı daha fazladır; çünkü D vitamini
kemik ve dişlerin gelişimi için gereklidir.

Anne Sütünün Yararları

Anne sütünün yararları, anne ve çocuk yönünden olmak üzere iki yönlü düşünmek
gerekmektedir:

Anne Sütünün Bebeğe Faydası- Faydaları Nelerdir

 • Bebeğin büyüyüp gelişmesi için gerekli olan besin maddeleri anne sütünde bulunmaktadır. Miktar ve çeşit bakımından bebeğin bünyesine en uygun besindir.
 • Anne sütündeki proteinin kalitesi yüksek, sindirimi kolaydır. Alerjik etkisi daha azdır.
 •  Anne sütü, esas yağ asitleri bakımından zengindir. Anne sütünde bulunan lipaz, sindirimi kolaylaştırır.
 •  Anne sütünde bulunan mineral maddeler inek sütünden fazla ve çocuğa göredir.
 • Anne sütü, bebeğin hastalıklara ve zararlı maddelere karşı korunmasını sağlar. Anne sütünde çeşitli hastalıklara karşı, bağışıklık cisimcikleri vardır.
 •  Çocuk ölümleri, anne sütü ile beslenenlerde daha az görülmektedir.
 •  Anne sütüyle beslenen çocuklarda bağırsak bozuklukları, gaz sancısı, kusma, ishal, kabızlık durumlarına daha az rastlanır.
 • Anne sütü, anne ile bebek arasındaki sevgi bağını geliştirir. Çocukta güven duygusunun gelişmesini sağlar.

Anne Sütü ile Beslenmenin Anne Yönünden Önemi

 • Anne sütü ile beslenme ekonomik, kolay ve güvenlidir.
 • Anne için psikolojik doyum sağlar, anneyi ruhsal yönden rahatlatır.
 • Memede süt birikimine engel olarak anneyi rahatlatır, meme kanserinden korur.
 • Anne ve bebek arasındaki bağları geliştirir.

anne sütünün yararları ve zararları anne sütü ve özellikleri anne sütünün özellikleri anne sütünün özellikleri makale anne sütüyararları

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir