agiz-kokusu-neden-olur-ne-iyi-gelir-dogal-cozum

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir ?

Ağız kokusunun iki nedeni Vardır. Lokal nedenler ve sistemik nedenlerdir.
Lokal nedenler ağızdan kaynaklanan nedenlerdir.
Bunlar Çürük dişler hastalıklı diş etleri, çıkamayan yirmilik dişler, Yarı çıkan yirmilik diş etleri, Tonsilit,Faranjit gibi hastalıklar ağız kokusunun lokal nedenlerini oluşturmaktadır. Ağız Kokusunun Yüzde Doksanı bu lokal nedenlerden kaynaklanmatadır.

Sistemik nedenler ise Bağırsak hastalıkları mide rahatsızlıkları , akciger hastalıkları gibi mide ve solunum yoluyla bağlantısı olan diger organların hastalanması, Depresyon veya kanser gibi ağır hastalıkların ilaçları, Sigara ve düzensiz beslenme ağız kokusunun sistemik sebeplerini oluşturur.

Ağız Kokusu için ne yapmalı

agiz-kokusu-neden-olur-agiz-kokusuna-ne-iyi-gelirAğız kokusunun oluşmasının temel nedeni, ağız içerisinde bulunan bakterilerin salgıları olabilir. Gün içerisinde fırçalanmayan dişlerde biriken bu salgılar, ağız kokusuna neden olabilir. Karşılaşılan ağız kokusu vakalarının yaklaşık yüzde 98’ni bu durum oluşturmaktadır. Bu nedenle ağız kokusundan kurtulmanın en basit yolu, günlük diş fırçalamaktır.

Flörlü Diş Macunu Kullanın

İçerisinde flörür bulunan bir diş macunu kullanarak, sabah ve akşam olmak üzere en az iki kere dışlerinizi fırçalayın. Gün içerisinde yediğiniz veya içtiğiniz şeylerin ağız içerisinde kalmamasını sağlamak için de, yeme işlemi bittikten sonra ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

Ağız Gargarası Kullanın

Dış fırçasının ulaşamadığı, ancak bakterilerin olduğu ağız içi bölgelerini temizlemek için ağız solüsyonları kullanabilirsiniz. Özellikle ağız kokusu şikayeti çok olan kişiler, düzenli olarak gargara kullanmalıdır.

Bol bol Su için

Ağız kuruluğunun da koku yapmanın bir diğer sebebi olduğunu unutmayın. Ağız kokusu şikayetiniz çok fazla ise, yanınızda su bulundurarak sürekli olarak ağızınızı ıslatabilirsiniz.

Rahatsızlıklarını Tedavi Ettirin

Ağız kokusunun sistemik nedenlerini oluşturan rahatsızlıklarınız varsa bunları tedavi ettirin. Çürük diş, Kırılmış dolgu veya sağlıksız diş eti gibi rahatsızlıkalrınız varsa, bunları ortadan kaldırarark ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Sinüzit, bademcik iltihabı ve faranjit gibi rahatsızlıklarınız varsa bunları da tedavi ederek ağız kokusuna son verebilirsiniz.

ağız kokusu agız kokusunun nedenı nelerdır anestezi neden kokar lokal ağız Kokusu yirmilik diş tonsilit

“Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir ?” hakkında 2 yorum

    1. Merhaba Serkan bey. Ağız Kokusunun bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin tespiti için Doktora başvurmanız önemlidir. Bazen Rinitten bazen Mideden bazen de ağız içi sebeplerden ağız kokusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir