20’lik Diş Ameliyatı Ve Sonrası

20 lik dişler ağızda enson çıkan 3. süren azı dişleridir. 17 ile 25 yaş aralığında çıktığı için bu dişlere 20lik diş denilmektedir. insanlarda çene yapısının küçük olmasından dolayı sonradan çıkan bu 20 lik dişler dışarı çıkacak yer bulamadığı için batık diş olarak kalmakta ve Ağrı ile beraber dokulara zarar vererek iltihap oluşturmaktadır.

20’lik Diş Kaç Tanedir ?

insan çenesinin genellikle dört bir köşesinde birer adet olmak üzere toplam 4 tane 20lik diş vardır. Bu 20lik dişler oluşmaya başladıkları zaman dışarıya çıkamaz ve deri altında kalarak başka yöne büyümeye başlarlar. Bu yüzden 20’lik diş ağrıları meydana gelir ve bu ağrıları gidermek için 20’lik diş çekimi yapılır.

20lik Diş Ağrısı

20lik diş ağrısı Yamuk çıkan 20lik dişin, diğer diş köklerine baskı uygulaması sonucu meydana gelen şiddetli ağrılardır. Dışardan alınan tabletlerle bu ağrı bir nevi azaltılsa da ilaç etkisinin geçmesiyle bu ağrı tekrardan nüksetmektedir. Bu yüzden 20lik diş ağrısı ancak Ameliyatla dişin alınması ile son bulmaktadır.

20’lik Diş Ameliyatı

20lik dişlerin hayatınızda meydana getirdiği problemlerin farkında olmanız 20lik diş çekimi konusunda size daha sağlıklı bir karar alma olanağı sağlar.

20’lik Diş Çekimi Aşamaları

20 Yaş Dişleri
20 Yaş Dişleri

20 lik diş Ameliyatı ilk olarak çene ve mevcut dişlerinizin durumunu kontrol etmekle başlar. Dişlerinizin mevcut konumu ve köklerini en iyi şekilde görebilmek için diş röntgeni çekilir. 20’lik diş ameliyatı genellikle diş hekimlerinin muayene odalarında yapılan bir ameliyattır ancak çok komplike durumlarda ameliyatın çene cerrahı tarafından ameliyathane şartlarında yapılması uygun görülebilir. 20’lik Diş ameliyatının süresi dişinizin durumuna bağlı olarak değişir. Ancak normal durumlarda 20’lik diş ameliyatı 30dk ile 1,5 saat arası sürmektedir.

20’lik Diş Ameliyatı

20lik Diş Ameliyatından ortalama 7-8 saat öncesinden birşey tüketmemeniz önerilir.20’lik diş ameliyatıı diğer diş problemlerinde olduğu gibi bölgenin uyuşturulmasıyla başlar. Cerahhi işlem 20lik dişlerinizin etrafındaki dokularda tam uyuşma sağlandığı zaman başlar. Kullanılacak yöntem dişin gömülü yada sürmüş olmasına bağlı olarak değişir.
Şyet dişiniz yüksek oranda sürmüşse sadece davye aracılığıyla alınabilir. Kökler kemiğin içinde ayrık pozisyonda ve diş kemik içinde derinde ise; dişi parçalara ayırmak veya kemik kaldırmak gerekebilir.
Dişiniz gömülü ise dişe ulaşmak için dişetinde bir kesim yapılır. Dişeti ekarte edilir kemik ortaya çıkarılır. Diş kemiğin de içinde ise bir miktar kemik kaldırılır. Diş iyice ortaya çıkarılıp rahat bir çalışma alanı oluşturulduktan sonra diş bazen tek parça bazen de birkaç parçaya bölünerek çıkarılır.

20lik Diş Ameliyatı Sonrası

[adsense]20lik Diş Ameliyatı sonrasında hasta bir süre gözlem altında tutulur. Gözlem süresi bitikten sonra hasta doktor tarafından eve gönderilir ve 20lik diş tedavisi burada devam eder. 20lik Diş Ameliyatı sonrasında ağrı ve şişkinlik olması gayet normaldir. Bu süre içinde dişte iltihaplanma olmaması için doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları mutlaka kullanın.
Ağız içi yaralar çok hızlı iyileşir. Bunun sebebi vücudun o bölgeye fazlaca kan pompalamasıdır. Diş çekiminden sonra kanama olmasının sebebi de budur. Kanama olmazsa pıhtı oluşmaz, pıhtı oluşmazsa çekim boşluğu kapanamaz. Bu sebeple ameliyat sonrası ısırtılan tampon en az yarım saat bölgede kalmalıdır.
20lik Diş Ameliyatından sonra çekim boşluğu içinde kanamadan dolayı pıhtılanma meydana gelecektir. 2 gün içerisinde bu çekim boşluğunun üzerinde doku oluşmaya başlar ve 2-3 ay sonrada bu bölgede kemik oluşmasıyla beraber iyileşme süresi sona erer.
20lik Diş Ameliyatı sonrası bol sıvı tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Şişme olmaması için öekim bölgesine buz konulabilir. Ameliyat sonrası ağzınızın gargarasını düzgün olarak yapınız.

Çekim Sonrası Neler Yapmalı

20lik Diş çekimi sonrası en çok yapılan şikayet ağrıdır. Bu ağrıların şiddetlenmemesi ve enfeksiyon oluşmaması için yapmanız ve yapmamanız gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Bunlar ;

 • Çekim sonrası ağzınıza konulan tamponu yaklaşık 1 saat boyunca ağzınızdan çıkarmayın ve ısırarak baskı uygulayın. Kanamanın durmaması durumunda ikinci bir tamponda kullanabilirsiniz.
 • Çekimden 2-3 saat sonrasına kadar hiç birşey yememeli ve içmemelisiniz. Çekimden yaklaşık 3 gün sonrasına kadarda sıcak ve soğuk içecekler tüketilmemelidir. Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Çekim sonucunda kanama meydana gelecektir. Bu kanı sürekli olarak tükürmeniz veya ağzınızı çalkalamanız kanın pıhtılaşmasını engelleyeceği için bir süre bunu yapmamanızda fayda olacaktır.
 • Sigara içmeniz yara iyileşmesini bozacağından 24 saat boyunca kesinlikle sigara içmemelisiniz. Tavsiye edilen 3 gün sigara içmemektir. Mümkün olduğunca ilk gün ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.
 • Çekim sonrası doktorunuzun size önerdiği ilaçları zamanında ve düzenli bir şekilde almaya dikkat edin. Bunlar hem ağrılarınız için hemde yaranın iltihap kapmaması açısından oldukça önemli ilaçlardır.
 • Tuzlu ılık suyla gargara yapmak yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır. Herhangi bir gargara reçete edilmediyse ılık tuzlu suyla gargara yapın. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
 • Dikiş atıldıysa 1 hafta sonra dikişlerinizi aldırın. Zor çekimleri takiben şişliği önlemek için ilk 24 saat bölgeye 20 dakikalık aralıklarla soğuk uygulayın. 24 saatten sonra ise sıcak uygulayın. Genellikle şişlik 48 saat sürer.
 • Çekim bölgesi hariç diğer dişleri düzenli fırçalamaya devam edin. 24 saat sonra çekim bölgesini de kibarca fırçalamaya başlayın.

20 lik diş çekimi sonrası 20 lik di ameliyat 20 lik diş ameliyatı sonrası 20 lik diş ameliyatı 20lik diş çekimi sonrası yirmilik diş çekimi sonrası 20 lik diş ameliyatı sonrası şişlik 20lik dis ameliyati sonrasi 20 lik diş çekimi yirmilik diş ameliyatı sonrası

181 Replies to “20’lik Diş Ameliyatı Ve Sonrası

 1. merhabalar,ben 4 gun once sol alttaki yirmilik disimi ameliyatla cektirdim. ilac yutamadigim icin antibiyotigi kullanmadim sadece bir kez aldim. gargarayi kullaniyorum. bugun sislik baya bir indi fakat yuzumde sert bir sislik var ufak da olsa bunun nedeni nedir acaba?antibiyotik kullanmamak zararli midir?

 2. 3 gün önce 20lik dişimi cerrahi operasyonla aldırdım. İlaçlarımı düzenli kullanıyorum şişlik yavaşça inmeye başladı ama dilimdeki uyuşukluk henüz geçmedi. Yemek yemekte hala güçlük yaşıyorum. Bunlar normal mi?

 3. merhaba ;
  2 gun once 20 lik gömük diş operasyonu geçirdim dikişte atıldı havuza saunaya girmek sakıncalı mıdır?

 4. Merabalar 12.06.2015 tarihinde dişimi ameliyatla aldılar dişimde kis vardediler kis olan bölgeyi temizlediker dikiş attılar 6 gün oldu halan şişlikvar agrıyapıyor diyer dişlerimde agrı yapıyor antibiyotik agrı kesicide kullanıyorum bu nurmalmidir sizce

 5. Ayın 12 sinde dişimden ameliyat oldum dişimde kis var dedileramliyatla aldılar kisti temizlediler bir hafta olacak haşan şiş sag tarafimdakidişlerim komple sızlıyor agrıyor normalmidir sizce agrı kesici antibiyotikte içiyorum agrısı bazen kesiliyo bazen şiddetli agrı yapıyor

 6. Merhaba 10.06.2015 tarihinde saat 10 00 da 20 lik disim cekildi ama hala agrim var yanagim şişti yutkunamiyorum elmacik kemigim agiriyor doktorum agri kesici verdi ama biraz kesip yine devam ediyor agrilarim yardimci olurmusunuz

 7. 29 Mayıs yani cuma günü sol tarafta 20lik dış ameliyatı oldum ameliyat 1 buçuk saat sürdü çok ağır geçti kırarak aldılar dişi. 2 gün sonra aşırı şişti pazar gününden beri iğne antibiyotik kullanıyorum akşamdan beri de sol tarafimda alt ve üst dislerimde aşırı sızma ve ağrı var.ağrı kesici içiyorum 4 saat ağrı geçiyor tekrar başlıyor sürekli ağrı kesici içiyorum ve iğneleri sabah akşam yaptiriyorum normal mi bu belirtiler bilgilendirir misiniz ne yapmam gerek ağrıların geçmesi için

 8. merhaba bugun sabah alt çenemde sadece yarısı çıkmış olan ve ust çenemde tam çıkmış ama yamuk olan ıkı tane yırmılık dişimi çektirdim dikiş atildi yaklaşık bır saat once kanama durdu ılık çorba içtim katı bırsey yıyebılır mıyım akşama dişlerimi firçalamalımıyım…..

 9. 22 mayisda 20 lik disim alindi 3 gun sonra dikislerime baktigimda alinan disimin yanindaki diste dis eti vardi uzerine gelmis baya acaba dikisim acilmis olabilirmi

  1. Merhaba Esra hanım. Diş çekiminden dolayı diş etleriniz şiştiği için size bu şekilde görünüyor olabilir. Dikişleriniz alınacağı zaman doktorunuz size gerekli açıklamayı yapacaktır. geçmiş olsun

 10. mrhba 6 mayısta ameliyat oldum yirmilik dişim çekildi bugun altıncı günüm vce hala şiddetli ağrım var ameliyat olduktan sonra doktorum antibiyotik kullanımına gerek duymadı sadecxe ağrı kesici ve gargara verdi gargara cok miğdemi bulandırdığı için yatmadan önce yapıyorum sadece gunde yaklaşık beş altı defa agrı kesıcı içiyorum üçüncü gün ıltahap olabılecegını dusunerek antibiyotik kullanmaya başladım ağrı kesicinin etkisi en fazla bir saat sürüyo snra tekrar sol tarafım baş ağrısı çene ağrısı ve yutkunmakta cok zorlanıyorum..ameliyattan hemen sonra sigara içtim ve içmeyede devam ettim elimde değil zaten ağrım var sigarasızlığada dayanamam…bana yardımcı olurmusunuz bu ağrılar beni mahvetti sürekli ağlıyorum

  1. Merhaba Gül hanım. Sigara içmeyi hiç olmazsa azaltın. Ağrılarınızın olması normal. Ancak yutkunmada zorluk yaşıyorsanız iltihaplanmış olabilir. Çok sık ağrı kesici içmenizde doğru değildir. Bu ağrı kesiciden aldıgınız etkinin hissedilme şiddetini azaltır. Yani daha kısa süreli olarak ağrıyı azaltır ( vücüt alışır o ilaca).

   Antibiyotiği doktorunuz mu önerdi ?

 11. merhaba
  benim 7 mayısta 20 lik dişim alında dikiş de atıldı ayın 15 inde dikişlerimi aldırmaya gideceğim fakat kemik bir diş gibi görünüyo yerinde bu normal midir dikişlerim atmış da olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Dilan hanım. Bahsettiğiniz büyük olasılıkla diş etidir. Dış çekimi esnasında kanama oldugu zaman diş eti rengi beyazlaşır. Bu da size kemik gibi görünüyor olabilir.

 12. Meraba bu ayın 5inde 20lik dişimi çektirdim yanağım şişti ancak bugün hafilemeye başladı sertlik ve şişlik ancak 20lik diş yerinde bir şişlik oluştu bu seferde ağrı yapmıyor ama şişlik kopucakmış gibi oluyor ne yapmalıyım?

  1. Merhaba Ceren Hanım. Herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Ağrı veya yeniden şişkinlik olursa doktorunuza başvurun. Geçmiş olsun

 13. merhaba 1 hafta once 20 lık dişimi amelıyatla alındı dıkışlerımı yarın aldıracam fakat yanagımda morarma oldu çokkotu şişti alındıgın da ıntıhaplıydı diş ve dudagımdakı uyusukluk hiç geçmedi bu mormallı ne zaman gecebılır çok kotu bır hiş yemek bile yıyemıyorum dokunamıyorum dudagıma ve cevresıne

 14. mrb 3 ay önce gömülü 20 lik diş ameliyatı oldum.ilk bir hafta şişti sonrası sertlik oluştu ve tekrar şişti,ağrı yapıyor.antibiyotik verdi dr ve net bir açıklama yapmadı.halen şişlik devam ediyor. acaba bu sertlik böyle mi kalacak ne yapmam lazım

  1. Merhaba Azra hanım. Büyük olasılıkla dişiniz apse yapmış. şişliğin sebebi bu apse. Doktorunuzun verdiği ilaçalrı kullanın Apse geçince şişlikte sönecektir.

 15. Merhaba pazartesi gunu 20 lik disimi aldirdim su anda hafif bir sislik var ve cok siddetli agrim var surekli agri kesici icmek zorunda kaliyorum bu agrilar ne zaman gececek birde tuzlu su ile calkalamayi gunde kackez yapmaliyim

  1. Merhaba Ezgi hanım. Gereğinden fazla ağrı kesici içmeyiniz. illa ki ağrınız olacaktır. Yaklaşık 1 hafta boyunca katı yememeye , sıcak ve soğuk içmemeye özen gösterin. Şu an için tuzlu suyu tercih etmeyin. Yaklaşık 1 hafta içinde yaranız kapanacağından ağrınız hafifleyecektir. o zaman Tuzlu suyu terich edebilirsiniz ( tuzlu su bakterilerin sebep oldugu ağrılarda işe yaramaktadır. Diş çekimi gibi Cerrahi müdahelelerde herhangi bir etkisi olmayacaktır )

 16. Hocam merhaba. Salı sabahı 20lik diş ameliyati oldum ve dikis atildi. Sonrasinda da sislik oldu ve surekli kanama. Bugun gunlerden cuma benim disim iyice sisti bu sefer dis tarafinda alt cene dudaga ttaraf inanilmaz morarma oldu. Normal mi? Degilse ne yapmaliyim?
  Simdiden teşekkürler

  1. Merhabalar Nur hanım. şişme olması normal ancak Morarma olması normal değil. Doktorunuzla iletişime geçmenizde fayda var. Geçmiş olsun

 17. Merhaba dün akşam sağ alt 20 lik dişimi aldırdım şu anda yüzüm şiş. Ve çok şiddetli ağrım var yutkunamiyorum perisan durumdayım bu ne zaman geçer agri kesici bile fayda etmiyor yardım lütfen

 18. 25 martta 20’lik disimi aldirdim . 2 nisanda da dikişlerimi aldirdim. Şuanda disimin yerinde bir çukur var ve doğal olarak yiyecekler oraya kaçıyor . normal bir durum mudur

  1. Merhaba Abdullah Bey. Bu durum normaldir. Yemeklerden sonra ağız temizliğine özen gösterirseniz bir problem ile karşılaşmazsınız.

 19. 2 hafta önce 20 lik diş ameliyatı oldum sol alt tarafı aldırdım dikişlerimi aldrdm 1 hafta oldu ancak 2 gündür yüzüm tekrar şişmeye başladı ilaçlarımıda içtim doktora pazartesi tekrar gideceğim apse diyolar ancak ağrım yok şişti sadece büyük bi sorun varmıdır

 20. Merhaba …
  Ben perşembe günü 20 lık dişimi aldirdim gömük ve sinirede yakındı daha öncesindede agrilarim coktu dayanamiyordum 3 yıl boyunca alan olmadi sinire yakin diye özelden bir doktor aldı sağ olsun ama ağrı beni bitirdi ve sınav haftasindayim vizelerim başlıyor yüzüm şişiyor gece uyuyamiyorum apse yapmismidir. ilaclarimi saatinde alıyorum. Bol su ve çorba iciyorum denileni yaptım dikişli dişim tuzlu su yapmalimiyim sizce bir an önce ağrılar geçsin istiyorum …neler yapmalıyım çorbalar dışında neler yenilebilir dun gece acile gittim serum takıldı ağrı kesici ilaçlar varmış içinde fayda etmedi normalmi sizce bu durum ilaclarin fayda etmemesi …

  1. Merhabalar. ilk 10 gün kadar ağrı olabiliyor. Bu normal bir durumdur. Ağrınız oldukça Ağrı kesici içebilirsiniz. Sınavlarınız için ise, rapor almayı düşünebilirsiniz. Geçmiş olsun

 21. merhaba
  20 martta gömülü 20 lik dişim alındı 27 marttada dikişlerim alındı ancak alınan bölgeden sarı senkte bi sıvı geliyor bazen.ameliyat sonrası antibiyotik kullanmıstım tekrar antibiyotik kullanmalımıyım normal mi bu süreç şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Seda Hanım. Bahsettiğiniz sarı akıntı iltihap olabilir. Aile hekimine veya diş doktorunuza muayene olun. Antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Geçmiş olsun

 22. Merhaba 2 gün önce 20 yaş dişim çekildi.bugün kardeşim ağzıma çarptı ve sonra dikişlerim açıldı ne yapmalıyım?

  1. Merhaba Rabia hanım. Kanama oluyorsa mutlaka doktrunuza tekrardan başvurun ve dikişleri yeniden attırın. Geçmiş olsun

 23. Perşembe günü 20lil disimi ve yanindaki dişi çektirdim hala ara ara kanamam oluyor.Yüzüm hala şiş bogazim ağrıyor çekimi zor oldu 2.disimin ondan olabilir mi ? Sizce bir sıkıntı mı var ?

 24. merhaba 18.30 da gömülü olan sol alt 20 lik dişimi aldırdım 7 dikiş atıldı. ameliyattan sonra 20 dk da bir olmak üzere 8-9 tampon uyguladım arada buz tedaviside yaptım. ameliyattan sonra 21,30 da yemek yedim. ve yemekten bir kaç saat sonra yanağım dikişinolduğu yere gelmeye başladı. sizce normal mi? cevaplarsanız sevinirim.

  1. Anestezi etkisini yitirdiği için bu hissi yeni yeni yaşıyor olabilirsiniz. Herhangi bir sorun oldugunu düşünmüyoruz. Geçmiş olsun

 25. Merabar..benim alt çenemdeki 20lik dişlerim yatay konumlu gömülü durumda.Bu ayin sonunda ameliyat olucam..Ama çok tedirginim zor olduğu söyleniyor gerçektn bu kadar zorlayıcı mı? Ameliyatta bişey hissedecek miyim?Oldukça çekiniyorum desem yeridir.Beni bilgilendirir misiniz lütfen…

  1. Merhaba Şeyda hanım. Çekinmenize sebep verecek bir durum yok. Diş çekimi sırasında lokal anestezi uygulandıgı için herhangi bir ağrı vs hissetmezsiniz. Sadece anestezi etkisini yitirdikten sonra biraz şişlik ve ağrı hissedeceksiniz. Bu ağrı ve şişliği de her diş çekiminden sonra karşılaşıyoruz zaten. Kısacası ; Korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Gönül rahatlığıyla operasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 26. merhabalar ben fılm cekılmedım ama doktorum tahmını olarak sol ust cıkmıs 20 lik dısı ve sol alt bı ucu cıkmıs dısı almak ıstedıgını soyledı ancak soyle bı durum var ben asla hap yutamıyorum ve bu amelıyattan sonra bıkac hap verılcek mutlaka normalde yutamayan bırı olarak o durumda 4 5 e de bolsem mumkundegıl ben bunları nasıl kullanmalıyım hanı cektırmıyorsam dıscı korkusundan cok sonradan yasayacagım agrılara hap yutamadıgım ıcın karsı koyamıcak olmamdır

  1. Merhaba Çağdaş bey. Bu durumu mutlaka doktorunuza söyleyin. Şayet tablet yutamıyorsanız, 2 ölçek Şurup içebilirsiniz.

 27. 1 buçuk ay öncesinde 20 lik dişimi aldırdım bu sabah uyandığımda şişmiş durumdaydı ve ağrıyordu.diş kökü vs kalmış olabilir mi yoksa basit bir iltihaplanma mıdır? Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba Özgür bey. Dişiniz büyük olasılıkla Apse yapmış. Ant,b,yotik tedavisine başlamanız gerekebilir. Ağız ve diş temizliğine özen göstermeniz önerilir. Geçmiş olsun

 28. 15 yaşındayım ve ortodonti tedavimin başlaması için 2 gün mnce 20’lik dişimi çektirdim. Boğazımda hafif bir ağrı var ve elimle yanağıma dokununca sertlik hissediyorum. İltihaplanmış olabilir mi? Ameliyattan sonra ağzımın içini ısırmışım stresten hissetmediğim için ve birsürü yara oluşmuş. Onlar için ne yapabilirim? Ayrıca şişkinliği hızlı indirmek için ne yapabilirim? Son olarak dikiş atılan bölge çok kaşınıyor, bunu nasıl engelleyebilirim?

  1. Merhaba Tuğçe hanım. Şişlik olması normal. Ancak boğazınızın ağrıması iyiye işaret değil. Dişinizde olmasa bile boğazınızda iltihaplanma söz konusu olabilir.
   Dikiş bölgesinin kaşınmasının sebebi iyileşme süreci olabilir. Kanama veya herhangi bir durum ile karşılaşırsanız durumu doktorunuza bildirmenizde yarar var. Geçmiş olsun

 29. Merhaba ben 20lik diş ameyatı yaptırdım. Tam ikinci haftam bugun ama dikişleri aldırıktan 3 4 gün sonr aynı şekilde Yüzüm şişti doktora başvurdum antıbıyotık verdi ve sıcak koy dedı sonra ıltıhabı baya aktı bunun nedeni ne olabilir

  1. Merhaba Zülal hanım. Dişiniz apse yapmış olabilir. Kullandığınız antibiyotik sayesinde enfeksiyon iyileşecektir. Geçmiş olsun

 30. Merhabalar 2 martta sag alt ve ust gomulu yirmiliklerim alindi ve dikis atildi.. Doktor dikis kendisi dussun aldirmaya gelme dedi.Aldirmali miyim yoksa kendisi mi dusmeli? Duydugum herkes aldiriyor.Doktor bana neden kendi dussun dedi acaba.. Cevabiniz icin simdiden teşekkürler

  1. Merhaba Yıldız hanım. Dikiş malzemesi olarak kullanılan her ürün ve atılan her dikiş tekniği aynı değildir. Doktorunuzun tavsiyesine uymanız doğru olandır. Geçmiş olsun

 31. Merhabalar ben 5 martta sol alt disimi ameliyatla aldirdim ameliyat rahat gecti fakat 3 saat sonra agrikar basladi cok fazla agrim var agri kesiciler fayda etmiyor artik corba disinda bisey tuketemiyorum ve dikisler alinacakmi doktorum bu konuda bisey soylemedi simdiden tesekkurler

  1. Merhaba Gülsah hanım. Diş çekimi esnasında Lokal anestezi uygulandıgı için ağrı olmuyor. Anestezi etkisini kaybetmeye başladıgında ağrılar meydana geliyor. Dikişleriniz yaklaşık 10 gün sonra alınacaktır. Geçmiş olsun

 32. Merhaba ben salı günü 20 lık dişten ameliyat oldum ve çok iyi geçti agrilarim arada bir oluyor tek problemin doktorum 10 gün sonra dikislerini aldir dedi o kadar uzun olabiliyomu dikiş aldırma ne yiyip icmeliyiz Tesekkurler

  1. Merhabalar. Dikişlerin uzun kalmasının size hiç bir zararı yoktur aksine daha iyidir. 20’lik diş çekimi sonrasında ağızda diş boşluğu kalır. Bu boşluğa yemek kalıntıları girdiğinde hem ağız kokusu yapar hemde enfeksiyon ( Apse ) oluşma tehlikesi doğar. Bu tehlikelerden uzak kalmak için hem ağız temizliğine dikkat edin hemde dikişlerinizin bu bölge iyileşinceye kadar orada kalması gerektiğini bilin. Geçmiş olsun

  1. Merhabalar. ilk zamanlarda bu tür durumlar yaşamanız normal. Hem anestezi etkisi hemde çenenin ağrımasından dolayı ağzınızı açamama gibi bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Geçmiş olsun

 33. Merhabalar ben 18 subatta yirmilik sag disimden ameliyat oldum cekim sonrasi agri ve sislik oldu duzenli olarak buz koydum ilaclarimida kullaniyorum hala agrim ve sis var bir hafta sonra dikisler alinacak ve sol disim ameliyat olacak aradaki sure cok az degilmi ameliyat oncesi randevular normal gelmisti ameliyattN sonra sanki cok zorlanacam cunki daha bu ameliyat agrilarim gecmedi tavsiye ediyormusunuz sizce oliyimmi erteletiyimmi

  1. Merhabalar. Doktorunuz duruma göre operasyonu erteleyebilir. Bunu sizde isteyebilirsiniz. Ancak bu şekilde aralıklarla yapılması pek doğru değil. Sebebi ise, uzun süre boyunca düzgün beslenemiyorsunuz ( Şayet yemek konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız, olabilirsiniz). Bu yüzden belli bir zaman geçtikten sonra ( En azından çekilen dişin iyileşme süreci tamamlandıktan sonra) yapılması daha iyi olacaktır.

 34. Dış ağrısı nedeniyle Dr giitim Yirmilik dış olduğu ve çekilmesi gerektiği söylendi.çekim incesi uyuşturmak iiçin iğne yapıldıve iiğnenin ardından yanagimda şişlik oluştu.buna rağmen Dr ddışı çekti ve sonrasındadaha fazla sisti .2 ggündür şişlik devan ediyor.ne yapmaliyim

  1. Merhaba Ayşe hanım. 20 lik diş çekiminde şişlik 1 hafta kadar sürebiliyor. Boğazınızda ağrı, dişte kanama vb bir durum yaşarsanız doktorunuza muayene olun tekrardan. Ancak şu an için birşey yapmanıza gerek yok.

 35. Merhaba,
  13 şubatta sağ alt taraftaki 20lik dişimi aldırdım ve dişimin altında kist oluştuğunu söylediler ve ameliyat esnasında kist aldılar bu kist neden oluşur? Doktor dikiş atmadan önce alınan bölgeye bir ilaç koydu ve sonra dikiş attı o ilaç ne için acaba? hiç ağrım olmadı fakat başım bu aralar çok ağrı oluyor iyileşmeden dolayı olduğunu düşünüyorum normal mi? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Ebru Hanım. Bahsi geçen kistin neyden kaynaklandıgı ancak muayene ile anlaşılabilir. Doktorunuz büyük olasılıkla bölgeye tampon uygulamış.Baş ağrınız dişinizden kaynaklı olabilir. Yaklaşık 10 sonra doktorunuza veya Aile hekimine muayene olup dişinize baktırmanız iyi olacaktır. Geçmiş olsun

 36. Ben 4 gün önce ameliyat oldum size tawsiyem o internetteki ameliyat videolarını fazla izlememeniz çünki ameliyat esnasında can hiç yanmıyor kanal tedavisi bile daha zor tabiki sonrası biraz sancılı bi süreç halen pek fazla katı yiyecek yiyemiyorum acaba eskisi gibi nezaman yiyebilcem bi bilginiz varmı

  1. Merhaba ismail bey. Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederiz. Normal beslenmeye yaklaşık 2 hafta sonra geçilmektedir. Ancak bu durum sizin özel durumunuzla alakalı oldugu için daha erken veya daha geç olabilir.

 37. 18 yasindayim uc gun once sol alt ve ust yari gomulu yirmiliklerimi cektirdim. Antibiyotigi saatine uygun sekilde kullaniyorum fakat gargara yapmiyorm yada suyla agzimi calkalamiyorum korkudan. Apse durumu soz konusu olurmu? Birde doktor on gun sonra dikisleri aliriz bide orayi temizleriz dedi narkozun etkisiyle tamam dedim de temizlemekten kasit nedir?

  1. Merhaba Nuray Hanım. 20’lik Diş çekimi sonrası açılan boşlukta, yemek artıkları birikebiliyor. Temizlikten kasıt bu olabilir.
   Antibiyotik kullanıyorsanız dişinizin Apse yapma olasılığı çok düşüktür. ilaçalrınızı düzgün kullanmanız yeterlidir. Geçmiş olsun

 38. 03.02.2015 tarihinde sağ alt 20lik dişimi çektirdim.Geçen senede sağ üst 20lik dişimi aynı doktora çektirmiştim.Bu sefer dişi çıkarmak biraz zor oldu.
  İlk gün yüzüme buz koydum ama ağrı kesici içmedim(Hap yutamıyorum).
  2.gün yüzümün sağ tarafında ağrı ,çok sert bir şekilde şişme meydana geldi ve dudaklarım çok az açıldı ağrı kesiciyi sulandırarak içtim.
  Tuzlu su ile gargara yapıyorum ve dişlerimi fırçalıyorum.İlk çektirdiğim de yüzüm bu kadar şişmemişti.
  Doktorum antibiyotik de vermedi(Geçen seferde vermemişti).
  Bugün 3.gün dudaklarım hala çok zor açılıyor yüzümde şişme halen var.
  Yüzümün bu kadar şişmesinin nedeni iltihap olması olabilir mi?
  İltihabın olup olmadığını anlamak için yarın aile hekimime gitsem öğrenebilirmiyim.Çünkü devlet hastanesi çok kalabalık ve pek vakit ayırmıyorlar.Cevaplarsanız çok memnun olurum.Teşekkürler…

  1. Merhaba Esra hanım. Daha önce ki diş çekiminden daha fazla şişkinlik olması, bu dişinizin daha çok gömülü olmasından kaynaklanabilir. Şişkinliğin sebebi Apse değildir ancak, dişiniz apse yapabilir. Bu yüzden ya ağız sağlığına çok dikkat edeceksiniz veya Antibiyotik ilaç kullanacaksınız. Aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz. Dişinizde bir Apse oluşmuşsa doktorunuz size bunu söyleyecektir.

   1. Merhaba cevapladığınız için teşekkürler.Ama şuan yeni bir sorunum var.Sağ yanağımda çeneme yakın gözle bakılınca fark edilmeyen ama elimle sıkınca bir sertlik var.Yaklaşık iki ay oldu çekeli dişimi.Normal mi bu durum?
    Hava soğuk olduğunda yüzümün o tarafında çok azda olsa hissizlik oluyor.Korkmaya başladım artık.Lütfen cevaplayın…

     1. Sinirlerde bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Soğuk veya sıcak birşey içtiğinizde ağrı, sızı oluyor mu hiç ?

 39. Sali gunu bend 20 lik dişten amelyat olcm net ten izldm hayat tan sogudum byltyolrmi olmasam bska çresi ykmu:(((

 40. Merhaba 2 gün önce 20 lik dişimi çektirdim ama mide rahatsızlığım yüzünden antibiyotik alamıyorum bir sıkıntı olurmu

  1. Merhaba Zafer bey. Ağız sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde dişiniz Apse yapabilir. Geçmiş olsun

 41. Mrblar 15 gün önce gömülü diş ameliyatı oldum sol alt 20lik ve azı diş birbirine kaynamış zor bi amelıyattı 2 saat sürdü 7 dikiş atıldı suan amelıyat yerının alt kısmında sert bişey var dilime batıyor sürekli diş kalmış olabilirmi bide hala agrı ve sislik var tavsiyem doktorunuzu iyi seçin

  1. Merhaba Şule hanım. Buyuk olasılıkla Azı dişinize diliniz takılıyor. 20 lik diş çekimlerinden sonra ağrı ve şişkinlik olması normaldir. Bu durum yaklaşık 1 hafta sürebilir.

 42. merhaba 2 gün önce sol alt 20lik diş ameliyatı oldum dikiş atıldı, buz uygulaması da yaptım. şişliğin yeri arka taraftan dudaklarıma doğru geliyor ve boğazıma iniyor, bir de yatarken çok ağrıyor kalktığımda daha çok şiştiğini fark ediyorum, ameliyattan 2 gün geçmesine rağmen hala bir şey yiyip içemiyorum. her şey normal seyrinde mi acaba?

  1. Merhaba Fatma hanım. Şu an için herşey normal. Bu yaşadıklarınız gayet doğal şeyler. Ağrınız çok şiddetli ise ağrı kesici alabilirsiniz.

 43. Merhaba ben 13 gün önce sol alt 20 ilk disimi aldirdim 4 dikiş atildi 1hafta sonra dikislerim alindi ama hala agiz yaralarim ve hafif agrim var bu normalmi iyileşme suresi ne kadar sürer teşekürler…

  1. Merhaba Emre Bey. Ağız yaralarından kastınız nedir ?

   20 lik diş çekimi sonrası tam iyileşme uzun zaman alabiliyor. Ancak 10 gün sonra günlük yaşantınıza dönersiniz. Ağrılar ara sırta oluyorsa bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak sık sık ağrı oluyorsa, dişiniz apse yapmış olabilir. Şayet apse yapmışsa antibiyotik kullanmalısınız. Bunun içinde doktorunuza muayene olmalısınız. Geçmiş olsun

 44. Merhaba. Benim gömülü 20lik dişim 2 haftadır şiddetli baş ağrısı yapıyordu ilkönce diş olduğunuda anlayamamistim daha sonra bide iltihap yaptı ve yüzüm şişti doktor antibiyotik verdi iltihap dagilinca dişin ameliyatla alınacağını söyledi 5 günden beri inmesini bekliyorum hala inmedi ve yazilanlardan gördüm ki dís alındıktan sonrada yüz sisiyormus bunun olmaması için başka yapacak birsey var mı acaba ameliyattan sonra dondurma ye Şişmez Dediler bu ne kadar doğru günlerdir çorba içmekten çok sıkıldım tekrar sismesini istemiyorum :((

  1. Merhaba Elif hanım. Siz ne yaparsanız yapın mutlaka şişme olacaktır. Dondurma yemek şişkinliği engellemez. Diş apseli oldugu sürece de çekimi yapılamaz. Bu yüzden önce iltihaptan kurtulacaksınız daha sonrasında çekim gerçekleşecektir. Geçmiş olsun

 45. Merhabalar. Benim Çarşamba günü saat 15:30 civarı 4 yirmilik dişim çekildi. Usttekiler de dikiş yok fakat alttakiler de dikiş atıldı. Ama kan hala durmadi. Ilk günkü gibi olmasada kanama var bi tarafımda. Kanama olması kötü mü? Korkmaya başladım :S

  1. Merhaba Sena Hanım. Mutlaka durumunuzu doktorunuza bildirin. Dikişlerde sökülmeler vs olmuş olabilir.

   1. Teşekkürler cevap yazdığınız için kanamam durdu. Bugun 3 üncü gün fakat yüzüm hala şiş ve dikişlerin orda da beyaz bişey görünüyor bu kötü bişey mi?

    1. Merhaba Sena Hanım. Şişlik yaklaşık 1 hafta sürebiliyor. Beyazlık dediğinizde diş etiniz. ilk zamanlarda bu bölgeden kanama oldugu için diş eti beyazımsı görünmeye başlar.

 46. Merhaba 2 gün önce sol alt yirmilik dişimi aldırdım ve ameliyattan sonra dikiş atıldı. Şişlik inmedi daha çok kabarmaya başladı ve o böyle kızararak sertleşti ne yapmamı önerirsiniz.

  1. Merhaba Ecrin Hanım. Şişlik olması normaldir. Ancak kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

  1. Merhaba Fatoş Hanım. 20 lik diş çekimi sırasında Lokal anestezi uygulandıgından herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

 47. Slm ben 10 gun once 20 lik disimi aldirdim yaklasik 40 dk surdu 7 gun sonra dikislerimi aldirdim doktorum cekilen taraflada yyiyebilecegimi soyledi ama benim yirmilik disin onundeki disim agri yapiyo bide sizlama oluyo normalmi aceba

  1. Merhaba Osman bey. Normalde böyle birşey yaşamamanız gerekir. Diş çekimi sonrasında herhangi bir antibiyotik kullanmadıysanız, dişiniz apse yapmış olabilir. Bu durumu doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır. Geçmiş olsun

 48. merhabalar . üst ve alt tarafta iki tane yirmilik dişim var . biri 1 sene önce çıktı ve boğazımda apse oluşturdu . şimdi üst taraftada bir tane çıktı ve gömülü bir şekilde diğeri de gömülü . son çıkan da boğazımdakia aspseyi büyülttü elime boğazıma koyduğum zaman bile acıyor . narkoz ile çektirebilir miyim dişlerimi . çünkü çok gömülü bir tanesi neredeyse gözükmüyor . Nasıl uyuşturuluyor isteğe bağlı genel anestezi olabiliyor mu ? teşekkürler

  1. Merhabalar. Diş için genel anesteziye gerek yoktur. 20’lik diş çekimi düşündüğünüz kadar zor değildir. Lokal anestezi yapılır ve gömülü dişin üstü neşter yardımıyla yarılır ve çekim işlemine başlanılır. Bu işlem esnasında siz herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ağrı genellikle narkoz etkisini yitirdikten sonra oluşmaktadır. Zaten bu ağrıda her tür diş çekiminden sonra yaşanmaktadır.

 49. Merhabalar. Ben de 20lik diş ameliyatı yaptırdım sol taraf alt ve üst dişime.Doktorum 1 hafta sonra dikişlerimi alacaktı yalnız 4. gün de sol alt dikişte açılma oldu ağrı yok ama tedirgin oldum bi sorun olur mu ? böyle bişey olması normal mi?

  1. Merhaba Tuba Hanım. Kaynaşma gerçekleşmişse, herhangi bir sıkıntı olmaz. Çok zorlamamaya özen gösterin. Geçmiş olsun

 50. merhaba hocm benim sag alt 20lik diş normal çekimle alndı fakat dikş atıldı ne zaman sonra normal yemek yiyebilrim şişlik şu an yok olursa ne yapmalıyım iyi günler

  1. Merhaba Emre Bey. Şişlik oluşması zamanla başlıyor ve yaklaşık 1 hafta boyunca da devam ediyor. Dikişler atıldıgı için yaklaşık 1 hafta sonra normal yemek yemeye başlayabilirsiniz. Ancak ilk bir hafta sıvı ağırlıklı beslenmeniz sizin için daha olacaktır. Geçmiş olsun

 51. 20’lik diş çekimi sonrasını çoğu siteyle alakası yok denecek kadar farklı anlatmışsınız sizi tebrik ediyorum

  1. Teşekkür ederiz Yavuz Selim Bey.. Size yardımcı olduysak bundan mutluluk duyarız. Geçmiş olsun

 52. 20lik ameliyati oldu. Ama agzimdaki dikis 1 hafta sonra koptu dikisler patladi yani neyapmaliyim ?

  1. Merhaba Mehmetcan Bey. Tedirgin olmanızı grektirecek bir durum yok. Kanamanız olursa durumu doktorunuza bildirin ve grekirse tekrardan dikiş attırın. Geçmiş olsun

 53. Merhaba hocam üstte 20 lik diş yok altta 2 tane gömülü dişim vardı ortodonti tedavisi için çektirdim 6 ay sonra alt çene ameliyatım olduğu için aldırdım Dün çektirdim bugün hiç bir sıkıntı yok sadece sağ yüzümde hafif bir şişlik var ameliyattan 48 saat sonra alkol kullansam sıkıntı olur teşekkürler hocam.

  1. Merhaba Hüseyin bey. Yara açık olduğu sürece Alkol almamanız iyi olacaktır. Ancak tercih yinede size ait.

 54. Merhaba ben 20 lik disimi 17 gün önce ameliyatla aldirdim dikiş atılmadi dişin alindigi bölgede hala oyukluk var acaba nezaman kapanır hala ağrısı devam ediyor içine birseyler girdiğinde. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Şule hanım. Dişin çıkarıldığı bölgede ki boşluk uzun süre o şekilde durabilir. Bu 2 hafta kadar sürebilir. Sabırlı olun ve şiddetli ağrınız yada kanama olması durumunda durumu doktorunuza bildirin. Geçmiş olsun

 55. Bugün gömülü dişimi aldılar Ankara Üniversitesinde motor mineye denk gelip damagima saplandı buz verdiler parol ve antibiyotik verdiler ama ağrı yüzünden 00:30dan beri uyuyamiyorum lütfen yardım edin(14 yaşındayım)

 56. Iyi gunler iki gundur sol al cenemde felaket bir agri nedeniyle disciye gittim 20 lik dis çıktığını söyledi, ucu gorunuyor fakat cektirmkten korkuyorum :(

  1. Korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Dişinizi çektirmezseniz, diğer dişlerinize zarar verebilir.

 57. Merhaba tam bir hafta önce sağ tarafta iki tane alt üst olmak üzere yirmilik dişlerimi çektirdim bügünde dikişlerimi aldırdım ve sol tarafımdaki 20lik dişlerimi çektirdim yine Dikiş attılar ama sol tarafımda uyusukken bile acı hissettim eve geldim ağrım çok fazla ve canım çok yanıyo Ağrı kesicilerde etki etmiyo ne yapabilirim

  1. Merhabalar. Büyük olasılıkla lokal aneztezi sırasında yapılan anrkozun etkisi az sürmüştür. Karanfil varsa, bir baş karanfili ağrıyan bölgede yanak ile diş eti arasına koyabilirsiniz.

 58. Merhaba bende 20’lik dişimi 5 gün önce çektirdim İlk gün buz uyguladım 2 gün cok az bi şişlik oldu ama 3.günden sonra şişlik çok arttı ve sanki şişliğin içinde çakıl taşı varmış gibi cok sert ilaçları alıyorum gargarayıda kullanıyorum ama hala agzımı açamıyorum 3 gün sonra dikişlerimi aldırıcam ama daha ağzımı bile açamıyorum iltihap kapmış olabilirmi Biraz önce yanagımı açıp baktım 20’lik dişimin önündeki son dişimin yanında beyaz bi bölge var Bu iltihap olabilirmi

  1. Merhaba Hasan Bey. Sizin gördüğünüz beyaz bölge büyük oalsılıkla diş etiniz. 20’lik diş ameliyatı sonrasında aprı ve şişlik olması normal. Bu bazen 1 hafta-10 gün kadar sürebiliyor. ilaçlarınızı düzenli kullanıyorsanız iltihaplanma olasılığı yok denecek kadar azdır. Korkmanızı gerektirecek bir durum görünmüyor. Dikişlerinizi aldırmaya gittiğinizde olumsuz bir durum olursa doktorunuz müdahele edecektir zaten. Geçmiş olsun

 59. Elinizden geldiği kadar erken müdahale edin ve herhangi bir iltihap oluşmadan aldırıp kurtulun yoksa iltihap yüzünden yediğiniz iğneler şiddetli baş ağrılarınız cabası olacak sağlıklı bir yaşam için erken müdahale önemli bende bugün iki dişimi beraber aldırdım çenede gömülü dişim birde iltihap oluştu ve daha önce gidip müdahale etmediğime çok pişmanım :(herkese çok geçmiş olsun şimdiden

 60. Bende tüm 20 likleri yeni aldırdım sıkıntılı herkezin aldırmasını öneriyorum çünkü yararından çok zararı var. Ben çektim siz çekmeyin aldırın kurtulun!

 61. KORKMAYINNNNNN 22 yasindayim bi saat önce ameliyattan ciktim 2 tane yirmilik disim ayni anda alındı titreyerek ve ağlayarak girdim ne bir acı ne bi sikayet uyustutmak icin yapilan igneyi hissettim sadece onun disinda hic bise hissetmiyorsunuz lütfen korkmayın bi an önce cektirmeye gidin 20liklerim gömülü ve yan geliyorlardi ustelik kemigi 3-4ml mi ne kaldirarak cekimi yaptilar lütfen korkmayin hic degmiyo yamulan dislerime uzüldum keske onceden gelseydim

 62. Merhaba 2 gün önce 20lik dişim çekildi. Ama diş etim yarılmadı ve dikiş de atılmadı, direkt çekildi. Bugün hala hafif kanamam var ve dişimin çekildiği yerde böyle kemik gibi bir şey görünüyor. Bunlar normal mi? Ne zaman geçer? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Pınar Hanım. 20’lik diş çekimi sonrası bu problemlerin geçmesi yaklaşık 1 haftayı bulabilir. Beyaz olarak gördüğünüz şey büyük olasılıkla Diş etinizdir.

 63. Merhaba gecen hafta inanilmaz bir agriyla 20disim cekildi agri kesici,antibiyotik vb hic bir ilac agrisini dindirmiyordu oyuzden acil olarak cene cerrahisi dr almak zorunda kaldi yaklasik bir hafta gecmesine ve antibiyotik kullanilmasina ragmen cok agri var dayanamiyorum ne yapabilirim disparcalanarak alindi acaba parca kalmis olabilirmi degilse bu zonklamanin nedeni nedir cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Hocam.merhabalar.20.01.2015 tarihinde 20 lik dis ameliyati oldum.Ortalama 90 dakika surdu.agzimda dikis var ama kac tane oldugunu bilmiyorum.Bana 1000/mg antibiyotik -agri kesici-ve gargara verdiler.Verilen tum ilaclari saatinde almama ragmen ve agiz hijyenine dikkat etmeme ragmen 6 gundur agrilarim devam ediyor.Agzimi acmakta zorlaniyorum.Tam olarak acamiyorum da…Dun aksam asiri ates ve titremeden dolayi egitim arastirma hasta esi aciline gittim.Bana apse oldugunu hatta bogazlarimdada oldugunu bunun dis hastanesinde bakilmasi gerektigini soledi..Ama ilaclarim bittigi icin ilaclarimi yeniledi.Bunlari kullan dedi.ama hala agrilqrim devam ediyor..Ameliyat universitede yapildi ve ywpanlar ogrencilerdi.Acaba bi hata yapmis olabilirlermi..Cekilen disimin boslugu gorundugu gibi icerisi siyah duruyor.Ne yapmaliyim bu normal mi.6 gundur antibiyotik almama ragmen apsenin iyilesmemesi normalmidir..Agzima sureki apse tadi geliyor :(

   1. Merhaba Sedat Bey. Apse 1 haftadan daha uzun sürebilir. ilaçlarınızı kullanın. Diş çekimi yaptırdıgınız kuruma gidip doktorunuza tekrardan muayene olun. Diş çekimi tam olarak yapılmadıgı için sürekli olarak o bölgede apse oluşuyor olabilir. Gerekirse diş röntgeni çektirip kökün alınıp alınmadıgını kontrol ettirin. Geçmiş olsun

 64. Merhabalar dün sağ alt 20lik disimi aldirdim ameliyatla 45 dk sürdü buz koymuş olmama rağmen şişlik var ve biraz morardi o şişlik ne zaman a kadar iner ,şişlik öyle kalmaz değil mi

  1. Merhaba Ayşegül hanım. 20 lik diş çekimi sonrasında oluşan şişlik 4 güne kadar sürebiiyor. Bu yüzden sabırlı olmanızı öneririm. Geçmiş olsun

 65. Mrb ben gulsun.2 gün önce yirmilik yaş disim alındı. Burda yazılan ve doktorunun dediği herseye uydum.sislik oldu ki bunu bekliyordum. Benim size sorum şu olcak ben çok açıımm:(çorba patates püresi yemekten bıktım. 3. gundeyim sulu yemeklere geçebilir miyim.yumusak ekmekle banarak hemde.eskiden zorla yemek yedirrlerdi bana şimdi ise keşke yemek yiyebilsem diyorum.midem gurul gurul ediyor.yardimci olursaniz çok sewinirim 2 günde 2 kilo werdim resmen:( şimdiden tesekkurler

 66. 1 ay önce 20 yaş gömülü dişten 7 dikişle ameliyat oldum.bütün şişkinlikler ağrılar bitti derken son beş gündür yeniden şislik.ağrı ve hafif uyuşukluk başladı .antibiyotik alıyorum ama ….yara yerinde açık daha.ne yapmam lazım….

  1. Merhaba Eylül Hanım. Büyük olasılıkla diş etinizde bir Apse söz konusu. Yakınınızda bulunan Aile Hekimliklerine gidip muayene olabilirsiniz. Kullandığınız antibiyotiğin Üst Solunum Yolları üzerinde etkili bir ilaç olması gerekir.

 67. Merhaba hocam 4 gun once sag alt 20 lik disimi cerrahi operasyonla aldilar.Doktorumun dedigi tum tedaviyi uyguladim.Hic bir sikintintim yoktu bu gune kadar bu gun farkettim sag dis yanagim sararmis neden olabilir acaba.

  1. Hafif Sararmalar olması Normaldir. O bölgede Yapılan operasyon kaynaklı bir durumdur. O bölgede şişlik olursa durumu doktorunuza bildirin. Geçmiş olsun

 68. Merhabalar tum dis hastalarina gecmis olsun benimde 20lik dis sorunum var hemde iki tarfta cektirip geri yaptrimayi dusunuyorum koku kalmis ama cok korkuyorum acaba nasil olur bilgileriniz icin tesekkur ederim

  1. Merhaba Dilek hanım. 20’lik diş ameliyatı yaptırarak kökleri alabilirsiniz. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Lokal anestezi yapıldığı için herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz.

 69. Merhaba ben mehmet geçen hafta sağ alt çenedeki 20lik dişimi amelyatla dişimi çektirdim dikişleri aldırmam gerekiyormu yoksa kendiliğinden düşerlermi? Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey. Diş çekimi sonrası atılan dikişlerin alınması gerekir. Bu süre genellikle 7-10 gün olmaktadır.

 70. Merhabalar hocam. 2 gun once sağ alt ve sol alt tam gömük 20lik dislerimi cektirdim. Cerrahi müdahaleyle kesilerek alındı. Ben 2 gundur sürekli buz tedavisi uyguluyorum. Nerdeyse aralıksız. Ama yanaklarim çok şişti. Sisligin inmesi icin Buz tedavisine devam mı etmeliyim yoksa sıcak uygulama yapılmalı mi?Sıcak uygulamayı nette okudum. Doğru mudur sizce? Ayrıca ağrı kesici ve antibiyotik kullaniyorum.Bu şişlik daha ne kadr sürer:( ?

  1. Merhaba Sibel Hanım. Dişinize ve yanağınıza Ne buz nede sıcak uygulamasını uygulayın. Şişlik olması normaldir. Bir kaç gün bu şekilde idare etmeye çalışın. Geçmiş olsun

 71. Merhabalar, geçen cumartesi diğer dişlerime baskı yaptığı için sağ alt 20 lik dişimi biraz zorlayarak normal çekim yapıldı. Ameliyat olmadım. Çıkan dişin kökü küçük serçe parmağı kalınlığındaydı doktor bayağı uğraştı. Ağrım hala devam ediyor. Pazartesi doktorumla konuştum antibiyotik verdi. Apranax fort içiyorum. Ama ağrı hala devam ediyor birde çekilen dişin orada aftlar oluştu. Evde Andorex gargara var dişlerimi fırçalayıp düzenli gargarada yapıyorum. Bu ağrı sizce ne zaman geçer beni hayattan soğuttu. Yapmam gereken başka birşey varmı? Bilginizi rica ederim. Teşekkürler.

  1. Merhaba ilkay Hanım. 20lik diş çekimi sonrası biraz zahmetli oluyor. ilaçlarınızdan özellikle antibiyotiği düzenli bir şekilde kullanmaya devam edin. Ağrınız olduğunda ise Apranax Fortu için. Bunların dışında herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda doktorunuza iletmeniz yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

 72. Merhabalar ben 6 gün önce sağ alt tarafta 20 lik dişimi çektirdim şişkliği 6. günde birazdaha indi ama tamamen kaybolmadı agrılarım hiç yok denilenecek kadar az ama dilimde ki uyuşukluk hala geçmedi ve çenemi açarlen çok agrı oluyor açılmıyor. bu normalmidir hala sıvı ile besleniyorum hiç birşey şekilde sol tarafımda bile ısırma yapamıyorum çenem sag tarafa kayık gibi duruyor dişler degmiyor birbine sizce buda mı normaldir şişknlik birazcık var tabi

 73. Merhaba Hocam. 12 Eylülde ameliyat oldum. Diş kemikle kaynadığı için kemik de alındığını söylediler. Doktorun ameliyat sonrası söylediklerini harfiyyen uyguladım. Bir hafta sonra dikişlerim alındı ve herhangi bir problem olmadığı söylendi. Ama üzerinden 17 gün geçmesine rağmen hala ağrılarım var, çenemin o tarafını rahat kullanamıyorum ve ameliyat yerimde boşluk var. Bu süreç normal mi? Teşekkür ederim

 74. Meraba benim sag alt yirmilik disimi ameliyathanede alacaklarini soylediler digerlerini normal cektiler ameliyathanede olmasi beni korkutuyo bide anestezi yaptiklarinda 2.de hatta 3.de uyusuyo bunun sebebi ne olabilir

 75. Merhaba ben yirmilik dişimi aldırdım dikişlerim de alındı hiçbir zorluk yaşamadım fakat aynadan yirmilik dişimin olduğu yere baktığımda bildiğin bi boşluk var içerisi gözüküyo gibi bir şey çok tuhaf bu yarık kapanacak mı?

 76. Merhaba, dün 20lik dış ameliyati oldum akşam ağrı yapmaya başladı ben biraz çorba içtim, açıdan acıyla zar zor uyuya kalmışım, buzu 20 dk koyup 1 saat dinlendirme 4 5 kez yaptim, ertesi gün nasıl bir uygulama yapmalıyım, soğuk buza devam mi etmeliyim?? Yoksa sıcak uygulama mi ve nasıl teşekkürler

 77. Merhaba öncelikle herkeze acil şifalar benim bi sorun olacaktı 2 gün önce sol üst 20lik dişimi çektirmişdim çürümüşdü sürekli agrı yapıyordu cekim esnasında zar zor uyuşturdular ve çektiler sonrasında bilmedigim ve doktorum bilgi vermedigi icin 2 3 saat sonra sigara içtim 1.günde çekilen dişimin yanagı şişti 2.gün bu gün şişlik birazda yayılarak daha büyük bir hal aldı baktın 7 10güne kadar şişlik olması normal diyorlar acaba normal mi ortalama ne kadar güne iner agrı sızı kanama vs hiç birsey yok sadece yanagım şiş ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirm..

 78. merhabalar eşim yirmilik dişini aldırdı diş gömülüydü. ilk gece çok şişti ve ağrı yaptı bugün dördüncü gün ve eşimin bütün boğazı göğsü yanağı morluklarla dolu ben korkmaya başladım bu normal bir durum mudur aydınlatırsanız sevinirim

 79. Merhabalar ben 5 gun once sag alt 20 lik dişimi cektırdım o gunden berı agizimi acamıyorum 3 cm kadar acılıo yemek yıyemıorum cenem acmaya calısırken cok acıyor ne yapmam gerekır bu normalmıdır.

  1. Merhabalar. Ağrınız çok fazla oluyorsa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Şayet yetersiz geldiğini düşünüyorsanız Doktorunuza durumunuzu bildirmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun

 80. Hocam iki gün önce 20lik dişimi ameliyatla çektim zor oldu 2.günden sonra şişmeye başladı yutkunaumuyorum ne yp

  1. Merhabalar. Zorlu bir çekim olduysa şişkinlik olması normal. Doktorunuz size herhangi bir ağrı kesici yazdıysa onu kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun

  1. Dikişleriniz için doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır. Kanama durmuş ve kaynaşma olmuşsa dikişler alınabilir.

 81. yirmilik dişimi yeni çektirdim beş saat kadar önce, kanamasından korktuğum için hala birşey yiyemedim, marketten muz ve seftali aldık ve bebek püreleri..kan biraz zor durdu, hala da ara ara sarı ile karışık geliyor gibi.. BEN NE TÜR ŞEYLER YİYEBİLİRİM? VE çukur yere girerse ne yapmam gerekir, hayırlı guler , şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Neslihan Hanım. Katı, Sıcak ve Soğuk şeyler tüketmeyin ilk 24 saat. ılık ve Sulu yemekler yemeye çalışın. Çekilen dişin yerine geçen yemek atıkları için ağzınızı çalkalamanız yeterlidir.

 82. Merhaba ben bugün 20lik dişimi aldırmaya gittim doktor yüzde 10 20 çenenin uyuşuk kalma ihtimali var dedi bende bir 6 ay bekleyelim dedim ama daha fazla çıkmaz dedi doktor aynı risk 6 ay sonrada olurmuş birde etrafında kist varmış kist büyürmüş. Dilimin uyuşukluğu geçtiğine ve dikişler ağırdığına göre anestezinin etkisi geçti fakat dişlerim dudağım ve yanağım hala uyuşuk normal mi bu :( şuan aldıralı 14 saat oldu dişler yanak ve dudak uyuşuk

  1. Merhaba Muhammed Bey. Yaşadığınız uyuşukluk normal. O bölgede kanama oldugu için uyuşukluk daha fazla sürebiliyor. Geçmiş olsun

 83. Hocam merhabalar dun 20lik disim cekildi ve dikis atildi ertesi gun sigara ictim kotu birsey olurmu acaba?

 84. merhaba ben beş gün önce yirmilik dişimi aldırdım ameliyatla değil gömülüydü ama normal şekilde aldılar ve sonrasında dikiş atılmadı beş gün olmasına rağmen hala ağrılarım var ilaçlarımı da kullanıyorum ama hala ağrıyor ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Merhabalar müzeyyen Hanım. Hafif ağrıların olması normal. Örneğin, çay veya soğuk su içerken, ağrı olabilir. ilaçlarınızı kullanın. Enfeksiyon oluşmasını engellemiş olursunuz böylece. Şayet kanama olursa durumu doktorunuza bildirin dikiş atılması gerekebilir.
   Diş ağrınızın artmaması için soğuk-sıcak şeyler ve katı gıdalar 8çiğnememeye) tüketmemeye özen gösterin. Ağrı çok olursa, Karanfilden faydalanabilirsiniz. Diş Ağrısı ile ilgili daha fazla bilgi için Diş Ağrısı nasıl Geçer Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 85. merbaba 57 yaşındayım sağ alt 20 lik dişimi ameliyatla aldırdım . 2 ay geçmesine rağmen ön dudağımın bir bölümü uyuşmuş durumda. 2-3diş dr. sordum 6 ay veya 2 sene uyuşukluk devam eder dediler bu bütün dişlerimin ağrımasına devam ediyor. beni rahatsız ediyorilaç birşey vermediler . ne yapmalıyım .teşekkürler.

  1. Merhaba ibrahim bey. Sinirlerde bir zedelenmeden dolayı böyle bir sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz. Herhangi bir iltihaplanma vs söz konusu değilse, ağrı olduğu zamanlarda ağrıkesici tablet ile ağrınızı dindirmeye çalışın ve bu durumun geçmesini bekleyin. Geçmiş olsun

 86. hocam geçen cumartesi sağ alt 20 lik dişimi çektirdim. diş çekimi birhayli zorlu geçti. çene kemiğimden (mandibulamdan)belli bir miktar parça da alındı yeterli alanı sağlamak için. dün yani operasyondan bir hafta sonra dikişleri aldırmak için gittiğimde dikişlerin bazılarının çıktığını ver çekilen dişimin bir önündeki dişin dış diş eti kısmı dişimin belli bir mesafesini kapladığını farkettim. dilime bombe yapmış bir baloncuk gibi geliyor. doktor bu etin 2 ay içinde geri çekilebilceğini çekilmezse kesip alınabilceğini söyledi. yutkunurken ve konuşurken ara ara o etimin iç yan yanaklarıma ve dişlerime teması sonrası ağrılarım olmaktadır. dikişlerim tamamen alındı. hocam bu et ileride acaba herhangi bir sorun oluşturmu? Ayrıca çekim sırasında veya çekim sonrası dikiş atılımı sırasında oluşan bir hatadan dolayı mı bu olay meydana geldi ? normal birşeymidir yoksa diş hekimi hatasımıdır ? ne yapmam gerekiyor ? cevabınızı bekliyorum , şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Kemal Bey. Zorlu bir çekiminden dolayı Diş etleriniz hafif zedelenmiş olabilir. Bahsettiğiniz şişme, dikişlerden dolayı o bölgede fazla etin birikmesine neden olmuş olabilir. ilerleyen zamanlarda doktorunuzun dediği gibi kendiliğinden bir düzelme olma ihtimali vardır. Şayet düzelme olmasa diş eti fazlalığı alınabilir. Geçmiş olsun

  1. Merhabalar Rana Hanım. Sigara içmiş olmanız iyi birşey değil ancak, bir sigarayla da olumsuz bir durumla karşılaşmazsınız. Daha dikkatli olmanızda ve sağlığınızı düşünmenizde fayda var. Geçmiş olsun

 87. yaşım 15 5 yıl kadar ortodontik tedavi gördüm ve doktorum 20’lik dişlerin düzene girmiş diğer dişleri itecek bozacağını bu yüzden çektirmemi söyledi geçen sene bende bir sene daha bekleyerek 3 gün önce çektirdim. dişlerde henüz sadece kök vardı ve kesilerek alındı. devam eden saatlerde şişti ve şu an 72 saat olmasına rağmen ne şişlik indi ne de ağrısı azaldı. arada aldığım ağrı kesiciler minoset plus olmakla beraber o kadar mide bulantısı yapıyor ki ilaç almak için yediğim birkaç lokma şeyi kusmamak adına sürekli yatıyorum. bu ağrının 72 saattir devam etmesi normal mi ya da şişin hala inmemiş olması?

    1. Bazı durumlarda dişler gömülü olabiliyor. Bu gömülü dişleri çekebilmek için diş etinde yarıklar açılıyor. Bu tür durumlarda şişlik 1 haftadan fazla da sürebiliyor.
     Ancak herhangi bir yarma yapılmadan çekilen dişlerde uzun süre şişlik ve ağrı olması olumsuz bir durumu gösterir.

 88. Yaklaşık 1,5 ay önce sol altta yarı gömülü 20 lik diş ameliyatı geçirdim. Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra dikişlerimi aldırdım (tam alınmamış olacak ki dikişlerimi aldırdıktan 10-15 gün sonra dişimi fırçalarken kalan kısmı da fırçaya geldi). Dikişlerim açılmış sanırım çünkü geçen süreye rağmen hala ameliyat yeri açık, içi görünüyor. Bazen fırçalarken azar azar kanama bile oluyor. Bir de çok şiddetli ağrı… Su içerken, ağız çalkalarken, diş fırçalarken… Sürekli ağrı yapıyor. Hem de dayanılmaz bir ağrı… Acaba enfekte mi oldu? Yeniden dikiş atılması mı gerekir? Yoksa bu durum uzun bir süre normal midir? Bilgi verirseniz çok sevinirim. (Not: Ameliyatın hemen ardından verilen antibiyotiği İYE için başka bir antibiyotik kullanmam nedeniyle doktorum 2 günden fazla almamamı söyledi, işten dolayı da ne gargarayı ne de sıcak-soğuk uygulamalarını diş hekimimin önerdiği şekilde, yeteri kadar yapamadım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*