Saglikli Olmak adına herşey..

Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zona Nedir?

Temelinde su çiçeği bulunan Zona hastalığı, bir sinir ucu iltihabıdır. Halk dilinde gece yanığı olarakta bilinen Zona hastalığı, su çiçeği geçirmiş kişilerin , bu hastalığa neden olan Herpes Zoster virüsüne karşı yeterli derecede bağışıklık kazanamadığı durumlarda ilerleyen zamanlarda tekrardan aktif hale gelip, deri de hasaralara neden olmaktadır. Su çiçeği geçirilen dönemde vücuda yerleşen bu virüs omuriliğin arka kök gangliyonu denilen bölgede yuvalanır ve deaktif olarak yaşamını sürdürür.
Vücut direnci düştüğü zaman , yuvalanmış olan bu virüs aktif hale gelerek, sinirler yoluyla deriye ulaşır ve burada hasarlara neden olmaya başlar.
Su çiçeğini geçirmiş kişilerde bu virüs varlığını sürdürdüğü için, daha önce su çiçeği olmuş herkes bir Zona hastalığı adayıdır. Virüsün aktif hale gelmesi için bağışıklık sistemini zayıflatacak bir durumun yaşanması gerekir. Yaşlılıkla birlikte vücut direnci düştüğü için bu dönemde Zona hastalığı çokça görülmektedir.
Stres, Yüksek Ateş, Ağır seyreden hastalık geçirmek gibi nedenler vücut direncini düşürür ve Zona hastalığına sebep olabilir.
Zona ilk olarak göğüs ve sırt bölgesinde kızarıklık olarak kendini gösterir ve ilerleyen zamanlarda boyun, kafa, el, kol, bacak ve kasıklara da yayılabilir.

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

zona-hastaligi-belirtileri-tedavisi-bulasir-mi-zona-tedavisi-zona-belirtileriZona hastalığının başlangıç belirtileri çok zayıftır. Genel olarak göğüs ve sırt bölgesinde yanma, kaşınma ve batma hissi oluşur. Ancak bu belirtiler kısa süreli belirtiler olduğu için hasta kendinde herhangi bir rahatsızlık oldugu düşüncesine kapılmaz. Bu evrede yapılan muayenelerde de Zona Hastalığı genellikle teşhis edilemez. Ancak ilerleyen evrelerde cilt kızarıklığı ve yanma hissi artarak döküntülere neden olur. Deride dökülmenin başlamasıyla birlikte Zona Hastalığı teşhisi kolaylıkla konur. Teşhisin konmasıyla birlikte Zona hastalığının tedavisine başlanır.
Zona hastalığı Deride oluşturduğu kızarıklıkla birlikte içi su dolu baloncuklar oluşmaya başlar. Kızarıklık ve bu baloncuklar bölgesel olarak yoğunlaşır ve Şiddetli ağrılara sebep olur. Zona hastalığı gece saatlerinde ( Vücut uyku moduna geçtiği için ) şiddetini arttırır ve dayanılması zor olan Yanmalara neden olur. Bu yüzden halk arasında Gece Yanığı olarak adlandırılır.
Zona hastalığının iyileşme süreci yaklaşık 2 hafta kadar bir zaman almaktadır. 2 hafta sonrasında virüs aktifliğini yitirerek yine deaktif hale gelir.

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona hastalığı ,  tedavisi olan ve yaklaşık 2 hafta içinde tedavisi gerçekleştirilen bir hastalıktır. Zona hastalığı döneminde vücudu dinlendirmek oldukça önemlidir. Vücudunuzu yormamanız, beslenmenize dikkat etmeniz vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve bağışıklık sisteminde zayıflığa sebep olan durum ortadan kalkar.
Zona-hastaligi-nasil-bulasirZona hastalığı tedavisinde genellikle Antiviral ilaçlar kullanılır. Hastalık ortaya çıktıktan kısa bir süre içinde bu ilaçlara başlanırsa hastalığın iyileşme süresi 1 haftaya kadar kısaltılabilir. Bu yüzden Şüphenilen durumlarda erkenden muayene olmanız ve ilaçlı tedaviye başlamanız önemlidir. Zona için kullanılan bu antiviral ilaçlar aynı zamanda ağrınızın azalmasını da sağlar. Şiddetli ağrıları olan kişilerde ayrıca ağrı kesici ilaçlarda reçete edilmektedir.
Sinir uçlarını güçlendirmek için B vitamini kopleksi ilaçlar tedaviye dahil edilir. Oluşan yaraların enfeksiyon kapmaması ve erken iyileşmesini sağlamak için Pansuman yapılması gerekebilmektedir. Zona Hastalığı yaşayan kişilerin , hastalığın ilk haftasında banyo yapmaları önerilmez. Deride oluşan lezyonun bakteri kapmasına neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

zona-nedir-belirtileri-nelerdirZona hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Daha önce Su çiçeği geçirmemiş kişilere bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Su çiçeği geçirmiş ufak çocuklarda Risk altındadır ancak Erişkin kişilerde bu duruma pek rastlanmamaktadır. Zona hastalığının bulaşması ile ilgili olarak bilmeniz gereken, Zona hastası bir başkasına Zona bulaştırmaz ancak Su çiçeği geçirmesine sebep olabilir.
Su çiçeğine karşı yapılan aşılardan dolayı, hem su çiçeğinin hemde zona hastalığının önüne geçilebilmektedir. Su çiçeği aşısı olmuş kişilerde Zona hastalığının görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden Çocuklarınıza mutlaka Su çiçeği aşısını yaptırınız.

 

zona hastalığı tedavisi zona hastalığı zona hastalığı korkulacak bir hastalık mıdır zona hastalığı belirtileri meme de zona hastalığı belirtileri ve tedavisi zonanın iyileşme süresi sirtta zona hastaligi tedavisi vucutta dokuntu zona gece yanığı hastalığı elde koldaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir