Saglikli Olmak adına herşey..

Zayıflamak için Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

“Zayıflamak için ne yapmalıyım?” Sorusunu, Fazla kilolarından şikayetçi olan herkes mutlaka kendine Soruyor. Temel olarak Zayıflamak için ” Alınan Kaloriden Çok daha Fazlasını Yakmamız Gerekiyor” bunu biliyoruz. Ancak, bunu gerçekleştirebilmek ve zayıflamak için Ekstradan neler yapmalıyız Bunu bir çoğumuz bilmiyor . Kilo vermek için Mutlaka bir beslenme programı ( Modern Zamanın Hitap şekliyle ; Diyet) gereklidir.

diyet-zayıflamak-icinUnutmayın Zayıflamak zihinde başlar beden ile devam eder. Bu yüzden mutlaka Kararlı olmalısınız. Kendizi ruhen Zayıflamaya hazırladıgınızda, beden ile gerisi geliyor zaten. Tüm bunların yanında, Uygun beslenme programı ve yapılacak egzersizlerle zayıflamak Artık Çok Kolay !

Zayıflamak İçin Neler Yapmalı? Zayıflamak için iPuçları..

zayiflamanin-temel-kuraliTemel Kural: Fazla kilolarınızın oldugunu düşünüyorsanız, Gün içinde Harcadığınız kalori miktarı, Aldıgınız kalori miktarından Fazla olmalıdır.. Örneğin, Gün içerisinde sizin için gerekli olan kalori miktarı ;1500 civarında ise, Sizin Maksimum 1200 kalori almanız gerekir ki, Kalan 300 kaloriyi vücüt, yağları parçalayarak elde etmeye çalışsın.
ikinci bir seçenek ise, Beslenmeden dolayı alınan fazla kalorileri, Egzersiz yaparak Harcamak. Şayet sizin için gerekli olan kalori miktarından daha fazla kalori alırsanız, Bu fazlalığı harcamak için egzersiz yapmalısınız. Kalori ; Vücudun Yakıtıdır.

Hedef Belirleyek Zayıflamaya BaşlayınHedefinizi Belirleyin: Zayıflamak için öncelikle kendinize bir Hedef Belirleyin. Ancak bu Hedef, Şu kadar kilo olacagım yada şu kadar Kilo vereceğim şeklinde olmamalı. Amacınız sağlıklı beslenme ile ideal kilonuzu korumak olmalı. Yoksa, Amacınız 50 kilo olmaksa, bu amaca ulaştıktan sonra tekrardan yanlış beslenme sonucu kilo almaya başlarsınız. Bu da istemediğimiz birşeydir.
Konsantrasyon amaçlı kendinize bir kilo belirleyebilirsiniz. Örneğin ben ayda ; 4-5 kilo vereceğim ( hedef belirlerken gerçekçi olun. 10 kilo veremezsiniz) diyin. Hedefinize yaklaştığınızı gördükçe, daha çok motive olursunuz.

Günlük Tutun: Kendinize bir diyet günlüğü tutun. Bu günlük sayesinde yapılan yanlışları çok daha iyi tespit edersiniz. Yediğiniz yemeklerin kalorilerini araştırıp, bu defterde not edin. Böylelikle Aldığınız toplam Kalori miktarını bilir ve ona göre bir Egzersiz programı oluşturabilirsiniz.
Egzersizlerinizi de not ederek, Harcamış olduğunuz kalori miktarlarını , almış oldugunuz kalori miktarları ile kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Defter tutmak sizi ayrıca, motivede edeceğinden çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.
Öğün Atlamayın: Beslenme Programı yani Diyet listesi oluşturdugunuzda, Öğünlerinizin zamanlarınıda mutlaka düşünün. Zayıflamak isteyen hemen herkesin yaptıgı en büyük hata Öğün atlamak ( Öğle yemek yemek gibi) geliyor. Bu büyük bir tuzaktır. Çünkü vücudunuz aniden besin kesildiğinde hemen metabolizma hızını yavaşlatır ve yağ yakımını en aza indirir. Ayrıca, çektiğiniz Açlık hissi de cabası. Bu açlıktan dolayı zorlanacak ve belki diyetinizi bozma noktasına geleceksiniz. Bu yüzden herşeyi olması gerektiği gibi yapın.
Zayıflamak için kendinizi aç bırakmanıza gerek yok. Yediklerinize dikkat ederek birçok şeyi yiyebilirsiniz. protein ağırlıklı beslenmek kilo yapmaz. Öğün aralarında açıktığınızda, 1 Kase yağsız yoğurt alıp yiyebilirsiniz. Yoğurt zayıflamaya da yardımcı olur.

Su İçin: “Günde en az 8 bardak su içilmeli” öğüdünü tüm doktorlardan, beslenme uzmanlarından, köşe yazarlarından, haberlerden ve tüm diğer kaynaklardan duyduk, okuduk. Bu sağlık açısından olduğu kadar zayıflamak açısından da önemli çünkü su mideyi doldurarak tokluk hissini uzatıyor ve bunu “0 kalori” ile yapıyor (2).

Yemeklerden 30 dakika önce su içmek yemek sırasında daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.
Daha Fazla Hareket Edin: Yukarıda yazdıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda elimizde ki tek Silah Egzersiz. Ancak Egzersiz hesabına bakarsak durum iç açıcı olmasa da bizim için oldukça önemli (1 Simitten alınan Kalori için yaklaşık 1 saat Yürüyüş yapmanız Gerekir). Ancak bu durumu devamlı haline getirirseniz, kalori yakımı oldukça hızlanacaktır. Hele ki Farklı grubta ki egzersizleri uygularsanız çok faydasını görürsünüz.
Sağlıklı Beslenmek Egzersiz Yapmaktan Daha Önemlidir. Unutmayın ; Dengesiz beslenme sonucu Alınan kalorileri, Egzersiz yaparak harcamak Oldukça Güçtür..

Zayıflamak İçin Yapılması Gereken Diğer Şeyler ;

Zayiflamak-icin-yapilacaklar-listesi

  • Kendinizi hergün tartmayın. Bunun yerine; haftada bir tartılmanız daha iyidir. Bu 1 hafta sonucunda önemli olan kaç kilo verdiğiniz değil, kilo verip vermediğinizdir. ilk zamanlarda Zayıflama hızı genellikle düşük olur.
  • Her Öğünden önce 1 Bardak Su için. Bu suyun içerisine limon damlatarak içmeniz çok daha yararlıdır.
  • Çevrenizdekilere Diyet yaptıgınızı söylemekten korkmayın. Aksine onlara Sözler verin. Bu sizi daha iyi motive eder. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ; birileri ile iddaa’ya girildiğinde daha hızlı kilo veriliyormuş.
  • Kola,Gazoz,Meyve Suyu gibi ambalajlı içeceklerden uzak durun. Üzerlerinde Yazan “Diyet” kelimesine aldırış etmeyin. Bunun yerine doğal meyve suları tüketin.
  • Uyumadan yaklaşık 2 saat önce hiç birşey yemeyin. Sadece 1 ılık suya, Yarım limon damlatıp için. Böylelikle metabolizma hızınız artacak ve Uyurken bile Zayıflayacaksınız.
  • Haftalık olarak kilonuzu kontrol edin. Kilo verdiğinizi gördükçe, Diyetinize daha çok bağlı kalırsınız.
  • Yemeklerinizde mutlaka Yağsız yoğurt bulundurun. Yoğurt yüketen kişilerde Zayıflama hızı çok daha fazla olmaktadır.

18 haftalık bebek gelişimi hemoroit görselleri zayıflamak için yapılması gerekenler alti beden incelmek icin yapilmasi gerekenler bebek ilk diş görüntüleri kendinizi hergün tartmayın kilonuzu hergün tartmayın zayıflamak için kalori miktarı zayiflamak icinyapilmasigerekenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir