Saglikli Olmak adına herşey..

Yüzde ve Burunda ki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Yüzde ve Burunda ki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Özellikle burunda ve yüzün yağlı bölgelerinde oluşan siyah noktalar, çoğaldıkça daha görünür hal alıyor. Bu görüntü rahatsız edici olduğu için insanlar çeşitli maskelerle bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır.
Siyah noktalar aniden oluşmadığı gibi aniden yokta olmaz. Bunun için öncelikle sabırlı olmamız ve siyah nokta oluşumunu engellemek için de cildimizi temiz tutmamız gerekiyor. Yüzde ve burunda ki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.
Siyah nokta oluşumunu engellemek ve cilt bakımı için eczanelerde çesitli Temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bunların çoğunu düzenli olarak kullandığınızda siyah nokta oluşumu durmakta ve var olan siyat noktalarda geçmektedir. Şayet cildiniz yağlı ise daha çok dikkat etmeniz gerekir. Yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması durumunda , burada biriken yağlar zamanla kurur ve siyah nokta oluşmasına sebep olur.
Siyah noktaları elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Bu gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine sebep olarak iz bırakabilir. Yüzde oluşan çukurlu lekelerin çoğu sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yerine , önce cildinizi hafif sıcak su ile nemledirin ve daha sonra siyah noktalar için üretilmiş olan burun bantlarıyla temilzmeye çalışın. Unutmayın ; Siyah noktaları tek seferde geçirmek söz konusu değildir. Düzenli ve sürekli bir uygulama ile temizlenmesi söz konusudur.

Siyah noktalar için Buhar Banyosu

Siyah nokta temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biri buhar banyosu yapmaktır. Bir tencerenin içine bir miktar su koyup ısıtın ve yüzünüzü çıkan su buharına tutun. Buhar cildinize nufuz ettikçe yumuşayacak ve gözeneklerin esnek olmasını sağlayacaktır. Böylece biriken yağ ve toksinler çok daha kolay dışarı atılacaktır.

Siyah Nokta Nasıl Geçer Video

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Yulaf unu maskesi

Bir yemek kaşığı kadar yulaf ununun içine yaklaşık yarım fincan (unu kıvama getirmeye yetecek) kadar su ilave edip pişirin. Un kıvama geldikten sonra ılımasını bekleyip siyah noktaların olduğu yere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü güzelce yıkayın.

Aspirin ve Karbonat Maskesi

Hazırlaması ve uygulaması en kolay maskelerden biri. Hem sivilceler hemde siyah noktalar için oldukça yararlı bir maske.
1 adet aspirini toz haline getirin ve karbonata ilave edin. Daha sonra üzerine bu karışımı kıvama getirecek kadar su ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzünüzde siyah nokta olan yerlere sürün ve kurumasını bekleyin. Kurudukça yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz. Kurumadan dolayı dökülme başladıktan yaklaşık 2 dk sonra yüzünüzü yıkayın.
Önemli : Maskeyi uygulamadan önce buhar banyosu yapmanız etkisini kat kat arttıracaktır.

Siyah Noktalar için Bal maskesi

Bal cilt besleyici ve nemledirici özelliği fazla olan bir besin. Bir tatlı kaşığı kadar bal alıp yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 boyunca bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü kağıt havlu ile ıslatarak silin.

Limon suyu- yoğurt maskesi

Bir limonun suyunu çıkararak, bir kâse yoğurtla karıştırın. Sonra oluşan bu karışımı iyice yüzünüze yayın. Yüzünüzde 15 dakika kadar bekleyen maskeyi suyla yıkayarak çıkartın. Böylece cildinizdeki sivilceler kururken aynı zamanda siyah noktaların oluşmasına neden olan yağ tabakası da gözeneklerden dışarı atılır.

Siyah Noktaları Mutlaka Temizleyin

Unutmamalısınız ki, siyah noktalar müdahale edilmediklerinde sivilceye dönüşebilmektedirler ve dolayısıyla daha fazla soruna neden olabilirler. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak siyah noktaları daha oluşmadan engellemeli, yahut bir an önce onları deriye zarar vermeden ortadan kaldırmalısınız.

Siyah noktalar vucuttaki yağın deri altında kuruyarak ve deri gözeneklerinden dışarı çıkmasıdır. Bu yağlar gözeneklerden çıkıp hava temas ettiğinde zamanla siyahlaşmaya başlar.
Cildinizde Siyah nokta oluşmaması için yapmanız gereken En önemli tedavi cildinizi hergün uygun yöntem ve doğru ürünlerle temizlemektir. Hergün Sabah ve Akşamları cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemek ve cilt tipinize uygun nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz..

Düzenli olarak yaptıgınız Bu cilt temizleme uygulamalarından sonra istenildiğinde peeling ve Buhar banyosu da yapılarak siyah nokta oluşumu minimal seviyeye indirilebilir.( Hatta Tamamen Siyah nokta oluşumu Engellenebilir ).

Buhar banyosunu Kendiniz evde de yapabilirsiniz. Örneğin Yüz bölgesi için, sıcak suyu yayvan geniş bir tepsiye koyun başınıza bir havlu örterek kapatın. Yüzünüzün Yumuşamasını bekleyin. Vucudunuz buharı emdikten Sonra iğnesiz şırınga ile ortaya çıkan siyah noktaları vakkumlayarak çıkarabilirsiniz.

Cildinizin günlük bakımını yapmanıza rağmen siyah nokta oluşumunu engelleyemiyorsanız bu bir cilt problemi olduğunun işareti olabilir. Bunun içinde bir cilt uzmanına görünmez gerekebilir.

siyah noktalar nasıl gecer siyah nokta nasıl geçer siyah noktalar nasil gider siyah noktalar nasil temizlenir siyah nokta nasıl temizlenir burundaki siyah noktalar siyah nokta nasil gider burundaki siyah noktalar nasıl geçer yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir17 thoughts on “Yüzde ve Burunda ki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?”

 • Ya ben ne yaptıysam kurtulamadım Bu siyah Noktalardan. Burnumun üstünde sürekli oluşuyor. Siyah nokta bandı aldım biraz geçiriyor ama sonra yine çıkıyor. Ne olursunuz Bir yol gösterin. Y0ksa yakında Adım Siyah Noktalı Kıza çıkacak 😀

  • Merhabalar. Siyah noktaların oluşma sebebi gözeneklerde birikmiş olan yağ parçacıklarıdır. Bu yüzden bu yağ artıklarınızın dışarı atılmasını kolaylaştırmanız gerekiyor.
   1- Siyah Noktaların gözeneklerden dışarı atılmasını kolaylaştırmak için Yüzünüze Buhar Banyosu yaptırın.
   2- Karbonat-Aspirin Maskesiyle Cildinizin gerilmesini sağlayın ve Siyah noktaları dışarı atın.
   3- Limon ve Gül Suyu ile bir karışım hazırlayın ve Bu karışım ile yüzünüzü güzelce yıkayın.

   Böylelikle cildinizi Siyah Noktalardan temizlerken aynı zamanda sivilce oluşumunu da engellemiş olursunuz.
   Gül suyu Cilt besleyici olarak çok önemli bir bitki özüdür.

  • Merhaba Yağmur Hanım. Gıdı bölgesinde ki siyah noktalar içinde yazımızda ki yöntemleri deneyebilirsiniz. Siyah noktalar, Cilt gözeneklerini tıkayan yağ moleküllerinin zamanla koyulaşmasından dolayı oluşmaktadır. Çok yağlı tüketmek dışında herşeyi yiyebilirsiniz. Gül Suyu ile cildinizi temizleyin. Salatalık Kabuklarını cildinizin üzerine bırakın. Böylelikle cildinizi beslemiş olursunuz.

 • Merhaba,burnumda siyah nokta çok var.Bana en kısa yoldan bu sorunun altından nasıl kalkmam gerektiği ile ilgili adım adım bilgi verir misiniz ?
  Bu durum benim canımı çok sıkıyor,Pürüzsüz olmasını istiyorum yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

  En kısa sürede dönüşünüzü rica ediyorum

  • Merhabalar. Yazımızda yer alan yoğurt maskesi oldukça etkili bir yöntemdir. Dilerseniz yeni yazdıgımız Siyah Noktalara kesin Çözüm Adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Verilen bilgileri adım adım uyguladığınızda %95 olumlu sonuç alacağınıza emin olabilirsiniz.

  • Merhaba Derya hanım. Yazımızda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz. geçmez ise doktora muayene olup krem kullanabilirsiniz.

 • Merhaba..ben bu yöntemi daha yeni yapmaya başladım ilk önce buhar banyosu ve sonra aspirin karbonat ve limon ile gülsuyunu yapıyorum bu işlemi hergün yapmak zorunlumu simdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler

 • Merhaba..ben Nazlı bende çok fazla siyah nokta var sizin önerilerinizi her zaman önemsiyorum bunu her gün kullansam nasıl olur bana cevap verirseniz çok iyi olur şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba Nazlı hanım. Mutlaka Faydasını görürsünüz. Siyah nokta oluşmasının en büyük sebebi gözeneklerin tıkanmasıdır. Gözenekler açık oldugunda siyah nokta oluşmaz.

 • benim burnumda ve alnımda siyah Noktalar var ve çok sayıda nasıl giderebilirim.
  Bide sivilce çıktığında sıkıyorum ve içinden sarılı bir sıvı çıkıyo bunu nasıl giderebilirim?
  Rica etsem en kısa sürede cevap verseniz inanın çok mutlu olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir