Saglikli Olmak adına herşey..

Yüksek Şekeri Düşüren Bitkiler

Yüksek Şekeri Düşüren Bitkiler

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Son yılarda şeker hastalarında ki sayı oldukça artmış durumda. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada durum böyle. Hal böyle olunca, şeker hastalığı ile ilgili söylenen her söz dikkat çekici olmaya başlıyor.
Şayet şeker hastasıysanız hangi gıdaların şekeri yükselttiğini, az çok uzak durmanız gereken besinleri biliyorsunuzdur.
Şeker hastalığını kontrol altında tutmak için en önemli yol, bilinçli ve doğru beslenmedir. Şayet şeker hastası değilseniz ama şekeriniz yükselmişse ; Aşırı susuzluk (Ağız kuruması), sık idrara çıkma ve görme yetisinde kayıp gibi sorunlarla karşılaştığınızda, çeşitli bitkiler tüketerek kan şekerini düşürebilirsiniz.
yüksek şekeri düşürmek için ne yemeliUzmanlar, hızlı kan şekerinin yükselmesine sebep olan yiyecekler yerine, düşük glisemik indeks seviyesine sahip, karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesini öneriyor.
Besinlerin “glisemik indeks – GI” değeri, Kan şekerini direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir . Düşük Glisemik index değerine sahip yiyecekler, kan şekerini yavaş yavaş yükseltiği için, uzun süreli tokluk hissi verir ve Zayıflamaya yardımcı olur.

Şekeri Düşüren Yiyecekler ve Bitkiler

Kan şekerini sabit değerde tutmak veya kontrol altında tutarak yavaş yavaş yükselmesini sağlamak, zayıflamaya yardımcı olduğu için, kalp -damar hastalıklarında ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarında azalmasını sağlar. Bu yönde oluşturulan besin Listesi kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Şayet özel bir durumunuz var ise ( Kan şekerinin çok yüksek olması, şeker Hastalığı ile birlikte başka rahatsızlıkların var olması gibi..) besin listesi oluşturmak için Diyabet alanında uzman bir hekimden yardım alabilirsiniz.

Şekeri Düşürmek için Ne Yemeli ?

Keten Tohumu: Yüksek oranda besin lifi ve sağlıklı yağ asitleri içeren keten tohumu şekeri düşürmek için tüketilebilir. Keten tohumu aynı zamanda, sağlıklı yağ asitleri olan ve vücudun üretmediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Kan şekerini düşüren bitkiler
Fındık: Sağlıklı yağlar içeren ve protein yönünden zengin olan Fındık, insülin direncini kontrol altına alma açısından oldukça yararlı bir besindir. Sadece şeker hastalığı riskini azaltmak için günde 15-20 adet Fındık tüketilmesi yeterlidir. Fındığın şeker dışında bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Tarçın: Kötü kolesterol olarak bilinen “düşük yoğunluklu kolesterol”ü düşürmek için etkili bir baharat olan tarçın aynı zamanda insülin etkisini taklit ederek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında hem kolesterolü hemde Kan şekerini hatrı sayılır oranda düşürür. Ancak Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız Tarçın kullanımını doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Tatlı Patates: Düşük Glisemik indeks’e sahip olan Tatlı patates , kan şekerini dengede tutar. Tatlı patates kan şekeri seviyesini çok yavaş yükseltir ve uzun süre toklik hissi verir. Tatlı patatesleri, büyük marketlerin Manav reyonlarında bulabilirsiniz.

Limon ve Elma Sirkesi: Limon ve Elma sirkesi, yemeklerde tüketildiği zaman, yüksek Glisemik indekse sahip olan besinlerin bu değerini düşürmeye yardımcı olur. Şayet Yüksek GLİSEMİK index’e sahip bir menünüz var ise, yemekte Elma sirkesi ve limon suyu içmek kan şekerinizin kontrol altında ve dengeli yükselmesini sağlar.

Glisemik İndeksi Düşük Bazı Besin ve Bitkiler

Glisemik indeks, bir besini tükketiğinizde, bu besinin ne kadar sürede kan şekerini yükseltiğinin bir göstergesidir. Bu değer ne kadar çok düşük olursa o kadar sağlıklıdır.
Glisemik indeks değeri yüksek olan her gıda sağlığa zararlı değildir ancak şeker konusunda hassasiyeti olanlarda bazı problemlere yol açabilirler. Örneğin; C vitamini bakımından zengin olan portakal suyunun vücuda pek çok faydası bulunmasına karşın, şekeri 1 kase yulaftan çok daha kısa sürede yükseltebilir. Bu, karbonhidratın türü ve besin lifi ile ilgilidir.

Az yağlı yoğurt
Soya sütü
Az yağlı süt
Müsli
Kepek
Çavdar
Buğday
Bezelye
Havuç
Patlıcan
Brokoli
Karnabahar
Lahana
Mantar
Domates
Biber
Marul
Yeşil fasulye
Soğan
Kiraz
Erik
Greyfurt
Şeftali
Elma
Armut
Kuru kayısı

Glisemik İndeksi Yüksek Yiyecek ve Bitkiler

Aşağıda ki listede yer alan besinler tüketildiğinde kısa sürede kan şekerinin yükselmesine neden oldukları gibi, aynı şekilde kan şekerinin erkenden düşmesini neden olurlar. Yani ilk tüketildiğinde hemen kan şekerini yükseltmelerine rağmen birkaç saat içinde değerlerini kaybederler. Bu açıdan sağlıksız gıdalar olarak tanımlanırlar ( Şeker hastaları için ). Bu besinler kilo almanıza neden olabilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.
Pirinç gevreği
Beyaz ekmek
Baget
Kabak
Karpuz
Kavun
Patates kızartması
Beyaz pirinç
Dondurma
Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kan şekerini çabuk yükselten gıdalarla beslenmek, bir süre sonra vücudunuzun insüline karşı direnç kazanmasına ve dolayısıyla tip 2 diyabete neden olabilir. Tip 2 diyabet, eski adıyla “yetişkin diyabeti” günümüzde çocuklarda da görülmektedir. Ayrıca besin değeri düşük, basit karbonhidratlar glikoz depolanmasına yol açar ve bunun sonucu olarak öğrenme yeteneği azalabilir ve hafıza olumsuz yönde etkilenebilir. Kan şekeriniz çabuk yükseliyorsa ve dengesiz beslendiğinizi düşünüyorsanız bir uzmana danışarak size uygun bir diyet programı konusunda yardım alabilirsiniz.

 

şekeri düşüren bitkiler şekeri düşüren yiyecekler Maydanoz Kolesterol çınar yapragı şekeri düşürürmü şekeri düşüren şeker düşürücü bitkiler Saraçoğlundan Kolesterol Kürü dr ibrahim saraçoglu kolesterol şeker burun içi kuruması nedeni 18 haftalık anne karnındaki bebekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir