Yüksek Kolesterol Diyeti : Kolesterol Nasıl Düşürülür

“Yaşam ve beslenme şeklinize dikkat ederseniz, Yüksek Kalesterol rahatsızlığı yaşama olasılığınızı %50 ‘ye kadar azaltabilirsiniz”
Yüksek kolesterol, Kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Yüksek kolesterol tedavisi kişiye özel olmalı ve olası nedenleri araştırılıp bu yönde tedavi uygulanması gerekmektedir. Tedavi seçiminde hastanın herhangi bir kalp rahatsızlığının olup olmadıgına özellikle bakılmalıdır.

“Kolesterol Normal Değeri Kişiden kişiye göre değişir.”

yuksek-kolesterol-diyeti-kolesterol düşürücü diyetKolesterol yüksekliği saptanan kişilerde, doktorlarımızın ilk baş vurduğu yol ilaç tedavisidir. Ancak biz bunu işin kolayına kaçmak olarak adlandırıyoruz (Ülkemizin doktora bakış açısı çok farklı. Ne biçim Doktor ya insn Bir ilaç yazar diyenlerde yok değil). Öyle ki ülkemizde Yüksek kolesterol şikayeti olanların %50’sine yakını gerekli olmadığı halde ilaç kullanmaktadır. Bazı insanlarımızda ne yazık ki bitkisel ilaç adı altında kolesterole herhangi bir etkisi olmayan (Yada çok ama çok az olan) bitkisel ilaçlarla kandırılmaktadır.
‘’Yüksek kolesterolü düşürmede en etkili yöntem, diyet uygulaması, Spor, besin grubu tavsiyeleri ve içiliyorsa sigaranın bırakılmasıdır.”

Kolesterolü Düşürmek için Diyet Yapın

Özellikle Hayvansal yağlarda bulunan doymuş yağ asitleri ile margarin ve fırınlanmış hazır ürünlerde bulunan trans yağ asitleri mümkün oldukça azaltılmalı, yerine zeytinyağı ve fındık yağında yoğun bulunan tekli doymamış yağ asitleri ile birlikte ayçiçeği, mısırözü, soya gibi bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ astileri tüketimi arttırılmalıdır. Bilinçsizce yağ alımını azaltıp un ürünleri ve şekerden oluşan karbonhidratlı gıdalı arttırmak kolesterolü düşürmek yerine kandaki yağ (trigliserid) düzeyinde artışa yol açabilir. Bu nedenle diyette değişiklik yaparken akılcıl davranmalı, kısıtlama yerine diyetin içeriği olumlu yönde değiştirilmelidir.

Hergün bir dolu avuç (35-50 gr) ceviz,badem, fındık, fıstık, leblebi ve diğer kuruyemişlerden birini tüketmek kolesterol de % 10 a varan düşüşler sağlayabilir. Nuts olarakda adlandırılan bu yemişler her öğünde sofraya konulmalıdır.
Haftada 2 gün balık tüketilmeli ve biri yağlı balık (somon veya ton balığı) olmalıdır.
Baklagillerde, meyve ve sebzelerde tam taneli tahıllarda bulunan diyetsel lif kolesterol düzeyinde % 5 lik ek düşüş sağlar. Günlük 20-35 gr lif tüketilmeli, özellikle yulaf ve arpa kepeğinde bulunan çözülebilir lif tüketimi tercih edilmelidir.

Akdeniz Diyeti ; Kolesterol ve Kalp hastalarında tedaviye yönelik olumlu sonuçlar verdiği Amerika’da yapılan bir araştırma ile kanıtlanmıştır.

Akdeniz diyeti ve Yüksek Kolesterol ilişkisi ile ilgili daha detaylı bilgi için Akdeniz Diyeti ,Yüksek Kolesterol ilişkisi

Hangi fonksiyonel besinleri alırsam kolesterolüm düşer?

Bitkisel sterol ve stanollerden günlük 2 gr tüketmek kolesterolde % 15 e varan düşüş sağlayabilir. Bu ek besinlerin eklendiği yağ,süt, yoğurt ürünlerini piyasada bulmak mümkündür.
Yemeklere kırmızı maya pirinci katmak, soya proteini tüketmek, şeker kamışı, pirinç kepeği ve balmumunda yoğun bulunan polikosanoltüketmek kolesterol seviyelerinde %5-10 arası düşüş sağlayabilir. Belirttiğimiz ürünlerin ticari tablet formlarıda piyasada mevcuttur.
Kolesterol düzeylerini olumlu etkileyen diğer gıdalar aşağıda sıralanmıştır:
Keten tohumu, alıç suyu, üzüm çekirdeği, yeşil çay, sarımsak, esmer buğday ve arpa, kefir, siyah çikolata.

Egzersiz yaparak kolesterolü nasıl düşürürüm?

yuksek-kolesterol-nasil-dusurulur-yuksek-kolesterol-diyetiGünde ortalama 40-45 dakika düzenli egzersiz yapmak kolesterol miktarında % 10-15, yağ miktarında %30-35 azalma sağlar. Egzersileri art arda yapmak zorunda değilsiniz, gün içine yayabilirsiniz. Örneğin Sabahları 30 dk yürüyüş, akşamları ise 20 dK Kadar fiziksel egzersizler yapabilirsiniz.
Hızlı tempo yürüyüş, bahçe işlerini yapmak, temizlik, bisiklet, yüzme,aerobik, basketbol, voleybol seçilebilecek egzersiz biçimlerindendir. Belli bir kondisyona ulaştıktan sonra haftada 2 gün 20 dk dayanıklılığı arttıracak ağırlık, hızlı tempo koşu vede yüzme yapılabilir.

Kilo kaybı ile kolesterolü nasıl düşürürüm?

Yaklaşık 10 kg kilo vermek kötü kolesterol LDL de 8 mg düşüş sağlar. Yine yağ(trigliserid) miktarında % 30 a varan düşüş sağlarken, koruyucu kolesterol HDL de artış izlenir. Birincil hedef kilonun % 10 nu vermek; vücut kitle indeksini (kilo/boy2) 25 in altına indirmek; bel çevresini erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm nin altına indirmek olmalıdır.
‘’Diyet ve egzersiz programlarına cevabı değerlendirmek için 3 ay beklenmelidir’’

Sigarayı bırakarark kolesterolü nasıl düşürürüm?

Sigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini belirgin olarak azaltmanın yanında koruyucu kolesterol HDL de belirgin artış yapar ve bu etki sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ay içerisinde gözlenir. Sigarayı bırakmak kolesterolün vücutta daha tehlikeli formu olan oksitlenmiş forma dönüşümünüde azaltarak damar duvarını korumada yardımcı olur.
Sonuç olarak, kolesterol düşürmede temel tedavi yaşam şekli değişikliğidir. Bu yaşam şekli değişikliğini sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Kalp damar hastalığı olan veya bu hastalıklar açısından risk altında olan kişilerin bu önerileri doktor kontrolünde uygulamaları hedef kolesterol seviyesine ulaşmada yardımcı olacaktır. Kolesterol ile mücadelede sloganımız ‘’ aç kalmadan az ve öz yemek, bol hareket, az kilo ve dumansız hava sahasına geçiş ‘’ olarak tanımlanabilir.
Yazar : DOÇ. DR AHMET KARABULUT – Acıbadem Üniversitesi

kolesterol nasıl düşürülür yüksek kolesterol nasıl düşürülür kolesterol nasıl düşer yuksek kolestrol diyeti karatay diyeti kolestrol nasıl düşürülür kolesterol diyeti kolesterol nasıl ooo kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür kolestrol içn hangi polikilinik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*