Saglikli Olmak adına herşey..

Yasmin Doğum Konrol Hapı Kullanımı ve Yan etkileri

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yasmin, ülkemizde doğum kontrol amaçlı olarak en çok kullanılan tabletlerin arasında yer almaktadır. Yan etkileri diğer tabletlere oranla çok azdır. Östrojen ve progesteron maddelerini içerir. Bu maddeler sayesinde hipofiz ve hipotalamus bölgeleri uyarılır ve yumurta oluşumu engellenir . Yasmin tablet aynı zamanda Spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyen vajinal salgıların yoğunluğunu artırarır ve spermlerin yumurtayı döllemesini zorlaştırır

Yasmin Hapı Nasıl Kullanılır ?

Yasmin hapı paketin üzerinde gösterilen şekildeki gibi her gün aynı saatte 1 tablet bir miktar suyla alınmalıdır. 21 gün boyunca aynı şekilde ilaç kullanılır. İlacı kullanmaya adet döneminde oluşan kanamaların ilk günü veya 2. ve 5. günler aralığında başlanmalıdır. İlaç mutlaka düzenli kullanılmalıdır, düzensiz kullanıldığı taktirde etkileri azalmakta ve yan etkileri artmaktadır.

Daha önceden farklı bir doğum kontrol ilacı kullanılıyorsa son tabletin alındığı günden bir sonraki gün başlanmalıdır. Yasmin kullanımına ara verileceği zaman mutlaka 21 tabletlik kutu bittiğinde ara verilmelidir. İlacın kullanımı unutulduğunda kullanım saatinden itibaren 12 saat geçmemişse ilaç alınır ve bir sonraki gün alınması gereken saatte alınır. Eğer kullanılması gereken saatten itiberen 12 saat geçmişse ilacın etkileri azalabilmektedir. İlacın etkisinde azalma olmaması ve yan etkilerinin en aza indirilmesi için ilaç mutlaka düzenli kullanılmalıdır.

Yasmin Tablet  Yan Etkileri:

Yasmin tablet
Yasmin Doğum Kontrol Hapı

-Rahimde lekelenmelere neden olma
-Göğüslerde şişkinlik ( Büyüme Şeklin)
-Gastrointestinal rahatsızlıklar ( ihsal, Hazımsızlık, Şişkinlik vs)
-Kan damarlarında tıkanma ve pıhtılaşma

Emziren anneler yasmin hapını kullanırken daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü sizin kullandığınız ve tükettiğiniz, yani, kanınıza karışan herşeyin bir kısmı bebeğinize de geçmektedir. Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamak için ilacın bebeğinize geçmesine engel olmalısınız. Bunun için yapabileceğiniz ; ilacı içmeden sütünüzü sağıp ondan sonra ilacı kullanmak ve bebeğinize sağdığınız sütü biberon yardımıyla vermeniz..
Yasmin korumaya ne zaman başlar
Bu konuyla ilgili belkide en önemli sorulardan biridir bu..Yasmin tableti kullanmaya başlayacak olanların en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Yasmin tablette 21 tane hap mevcuttur. Bu tabletleri her gün bir adet ve aynı saatte kullanırsınız. Bu ilaçlar başlangıçtan itibaren 21 gün sonra bitecektir. İlaç hamile kalmanızı 21 gün sonra yani ilk kullandığınız ilaç kutusu bitince korumaya başlar.

 

yasmin yan etkileri yasmin doğum kontrol hapı yan etkileri yasmin kullanımı yasmın dogum kontrol hapi yasmin hapının yan etkileri yasmin hap yasmin nasıl kullanılır yasmin ilacının yan etkileri Yasmin ilacı yasmin tablet20 thoughts on “Yasmin Doğum Konrol Hapı Kullanımı ve Yan etkileri”

 • kız arkdasımın adetinin son günü ters ilişkiye girdik ve ve anal kısma(içine boşaldım) ancak vajinal bi ilişki olmadı spremler sevgilimin vajinasına dogru aktı 2 saat içinde ella içti.5 gün boyunca vajinada yanma hissetti bu durumda hamilelik riski varmıdır

  • Hayır yoktur. Partnerinizde ki yanmanın başka sebepleri vardır. Gebelik oluşması için vajina içine boşalma olması lazım.

 • düzenli ilişkim var ilk kez bu aralık ayında yasmin hapı kullanmaya başladım ve bu ay yasmın hapım bttı 3 gun önce bitti hala hasta olmadım normal adet hastalıgımıda gunude uc gun geçti kasıklarım agrı var bırde çok çok az kahverengi leke geldi dun ve bugun

  • 2 aydir yasmin ilacını kullanıyorum ilac bitiyor ama adet olamıyorum. Neden acaba ? Evli degilim bekarım bi ilşkim de yok

   • ilişkiniz yok ise, kadın doğum uzmanına muayene olun. Yasmin’i adet düzensizliği için mi kullanıyorsunuz ?

  • ilişki yoksa, sebebi hormonlardır. Yumurtalıklarda herhangi bi rahatsızlığınız var mı ? veya tiroid vb hormon yapısında bi dengesizlik söz konusu mu ?

 • Geçen 1 ay oluyor Sevgilim le ilişkiye girdik az bişey boşalma olmuş olabilir adetimi gecikti. Bugün tam gecikeli 7 8 gün oluyor gebelik Testi yaptım negatif çıktı. Bi de 3 4 gün önce kahverengi akinti geldi bu ne olabilir acaba bende polikistik over var. Bu yüzden bu başlayacakolan adetimle yasmin ilacını kullanmaya başlayacaktım ama olmadı bi şeyler söylerseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar. Kan tahlili yaptırıp gebelik varmı bakın. Şayet gebelik yoksa kadın doğum uzmanına muayene olun. pko’Den dolayı adetiniz gecikiyor olabilir. Şayet lekelenmeden sonra adet olmazsanız, adet söktürücü kullanmanız gerekebilir.

   • Gebelik testi yaptım negatif çıktı hepsi suan yasmin ilacını kullanmaya başladım. Kahverengi leke gelince. Şimdi de sarı ve beyaz akinti geliyor ve cok kaşınıp yanıyor. Yasmin ilacını bitince adet olmazsam gidecem hastaneye.bu kasinti ile yanma ne oluyor ?

   • Mrb gebelik testi yaptım 1 hafta boyunca negatif çıktı hepsi. Şimdi de sarı veya beyaz akinti oluyor bazen köpük şeklinde bazen sıvı şeklinde ve cok kaşınıp yanıyor. Yasmin ilacını bitince adet olmazsam doktora gidecem. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir