“Wbc ( Beyaz Küre ) Yüksekliği-Düşüklüğü Ne anlama Gelir ?” için 456 Yorum Yapıldı.

 1. derya diyor ki:

  Merhaba benim 14 yasinda kizim var idrar sikismasi icin doktora getirdim idrar tahlilleri normal cikti wbc 3.7 3.9 referans araligi 4.5-11 sizce sorun var mi

  • admin diyor ki:

   Merhaba Derya hanım. Yaklaşık 1 ay sonra yeniden kan tahlili yaptırmanızda fayda var. 3,9 çok düşük bir değer değil ancak bir süre kontrol edilmesinde fayda var. geçmiş olsun

 2. selin diyor ki:

  Merhaba 10 aylik yigeenim var 35 haftalik iken dogdu rutin kontrollerinde tam kan sayimi yapildi ve ans degeri 700 cikti kasim ayindaki kan tahlilinde 3000 cikmisti doktoru hrhangi bir aciklama yapmadi 15 gun sonra kontrole cagirdi ans degeri ne ifade etmektedir bilgilendirebilir misiniz?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Selin hanım. ANS = Absolute Notrofil Sayısı yani Kanda ki mutlak Nötrofil sayısını (MNS) gösterir. Değeri 500’ün altına düşmedikçe herhangi bir problem olmadıgı anlamına gelir.
   100-500 arasında ki değerlerde, hafif Nötropeni olgusu olurken, bu değerin 100’ün altına düşmesi ise Ağır Nötropeni olarak tanımlanır. Her iki durumda da ilaçlı tedavi gereklidir. Sizde şu an böyle bir durum söz konusu değildir. Kontrol amaçlı yeni bir tahlil yaptırmanız için doktorunuz sizi çağırmış.

Yorum Yap

*