Saglikli Olmak adına herşey..

Vajinada Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Vajinada Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Vajinada kaşıntı, genç yaşlı her bayanın büyük problemi. Hassas bir yerde alıyor olması, durumu ayrıca zora sokuyor. Vajinada Kaşıntı, ilk olarak herhangi bir belirti vermeden direk başlamaktadır. Önlemi alınmadığı zaman hızlı bir şekilde ilerlemekte ve kaşıntı artık dayanılmaz bir hale gelmektedir. Bu durum genelde sadece kaşıntı ile kalmamakta, kaşımaya bağlı olarak tahriş ve kızarıklık, Akıntı ve beraberinde kötü kokulara da neden olmaktadır.

Vajina da Kaşıntı Neden Olur ?

Bakteriyel Enfeksiyon. Normalde vajina içinde ve dudaklarında bakteri fulyaları yaşar. Bunlar arasında ki denge bozulmadığı sürece herhangi bir zararları olmaz. Ancak Vajinanın PH değeri değiştiğinde, Enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanmalar baş gösterir. Bu Enfeksiyon sonucunda da Vajinal kaşıntı, akıntı ve koku olmaya başlar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Klamidya, genital uçuk, genital siğil, bel soğukluğu, trikomoniyaz gibi cinsel sorunlar da kendini vajinal kaşıntıyla belli edebilir. Ayrıca ilişki sonrası vajinanın temizlenmemesi, Mantara sebep olabilir.

Vajina Kaşıntısı Sebepleri ve Tedavisi
Vajina Kaşıntısı Sebepleri ve Tedavisi

Vajinal mantar. Kadınların en büyük dertlerinden biri Vajina da Mantar olması. Bu Rahatsızlığı kadınların yaklaşık %75’i hayatlarının belli dönemlerinde yaşıyor. Hamilelik, cinsel ilişki, antibiyotikler ya da sadece bağışıklık sisteminin zayıflaması bile mantara neden olabilir. Vajinal mantarın en büyük belirtisi, katı beyaz sıvı gelmesi. Tabiki bu beyaz sıvı da oldukça kötü kokan bir sıvı.
Kimyasallar. Kadınlarda sadece Vajina da değil, göğüs kaşıntısı sebeplerinin de başında Kimyasallar geliyor. Kullanılan deterjan, ıslak mendiller, tuvalet kağıtları, kremler , ilişkide kullanılan Kondom ve dahası. Bunları alacağınız zaman sağlıklı olduklarına dikkat edin.

Vajina Kaşıntısına Ne iyi Gelir

Herhangi bir tedavi görmeden sadece temiz tutmakla da iyileşen bir rahatsızlık. Ancak bu iyileşme uzun süre içinde gerçekleşiyor.  Haliyle biz de bu kadar süre kaşıntıya dayanamayacağımız için bir an önce Doktora Başvuruyoruz. Doktor Kaşıntının nedenine bağlı olarak uygun bir tedavi belirleyecektir.
Örneğin Kaşıntı , cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa Antibiyotik, mantardan kaynaklanıyorsa, Krem ve fitil kullanımı gerekir.

Vajinal kaşıntı Nasıl Geçer, ne Yapmalıyız ?

Vajinal Kaşıntı için her ne kadar kullanılan ilaçlar etkili olsa da, kişisel bakımımız da oldukça önemlidir. Bu yüzden hem tedavi esnasında hemde tedaviden sonra vucut temizliğine özen gösteriyoruz.

•Parfümlü ped, tuvalet kağıdı, krem ya da temizleyici jellerden uzak durun.

•Genital bölgenizi temizlemek için sadece su ve doğal bir sabun kullanın. Ama günde bir kezden fazla sabunla yıkamayın. Yoksa kuruluğa neden olursunuz.

•Her zaman önden arkaya doğru temizlenin.

•Pamuklu iç çamaşırları giyin. İç çamaşırınızı her gün değiştirin.

•Kız bebeğiniz varsa altını düzenli olarak değiştirin.

•Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kondom kullanın.

•Vajinal kuruluktan şikayetçiyseniz vajinal nemlendirici kullanın.

•Belirtileriniz geçene kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

•Sakın kaşımayın. Çünkü siz de biliyorsunuz ki kaşısanız da geçmiyor. Üstelik bir de tahriş oluyor.

Böbreklerim ağrıyor sık idrara çıkıyorum rahim kaşıntısına ne iyi gelir vajinada kant vajinal kaşıntı için ne kullanılır vajina kaşıntısına ne iyi gelir vajina kaşıntısı neden olur ve tedavisi nedir ane karnıdakı durt aylık bebeyın durum nasıldır vajina kasintisi kalçaları eritme yolu 4 aylık bebegin anne karnında fotograflarıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir