Ürtiker ( Kurdeşen ) Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker (Kurdeşen) Hastalığı

Kurdeşen Nedir ?

Çevresi kızarık , orta kısımları soluk renkli, yüzeyel ve kaşıntılı olan cilt döküntülerine Kurdeşen ( Ürtiker ) Denir.Kurdeşen Hastalığında Döküntü aniden başlar; kaşınan ciltten kabarık, yaklaşık 2 milimetre ile 30 cantimetre arasında değişik miktarlarda ve şekillerde plaklar halinde dökülmeler olur. Plak şeklindeki bu döküntüler genellikle yirmi dakika ile üç saat arasında görülüp, iz bırakmadan ortadan kaybolur ve sonradan farklı bir bölgede tekrardan ortaya çıkar.Başlıca iki tip Ürtiker ( Kurdeşen ) vardır.Her iki tip ürtikerde de döküntünün şekli ve görüntüsü aynıdır. Sadece döküntü süreleri farklıdır:

AKUT ÜRTİKER

Genellikle 24 saat içinde normale döner.Nadiren uzun zaman sürer. Akut ürtiker Her yaştan insanda görülebilir.

Kurdeşen Ürtiker
Kurdeşen Ürtiker

AKUT ÜRTİKERİN NEDENLERİ

* Enfeksiyon oluşması
* Kullanılan ilaçlar veya diğer kimyasal ürünler ( kozmetik ürünler )
* Besin alerjisi ( Süt, Çilek, Yumurta Vb)
* Böcek sokmaları ( arı ,örümcek,..)

KRONİK ÜRTİKER

Kronik ürtiker 6 hafta boyunca hergün veya iki güne bir ortaya çıkan döküntülerdir.Kronik ürtiker çoğunlukla yetiştin insanlarda görülen bir hastalıktır. Ürtikeri meydana getiren etken şayet cildin daha alt tabakalarını etkilerse ANJİOÖDEM denen durum meydana gelir.
Cildin gevşek yerlerinde meydana gelen, sınırları belli olmayan doku şişliği şeklindedir. Ürtikerle birlikte veya tek başına görülebilir.

KRONİK ÜRTİKERİN NEDENLERİ

Kronik ürtikerin Nedenleri Sadece bazı hastalarda baş göstermektedir. Bunların başlıcaları:
* stresli yaşam tarzı, Yüksek basınca maruz kalma,Aşırı soğuk, güneşte fazla durma, Aşırı egzersiz ve buna bağlı cilt zorlanmaları,
* Diğer bazı cilt hastalıkları veya cilt dışı sistemik hastalıklar
* Ailesel hastalıklar

Ürtiker (Kurdeşen ) Hastalığının Tanısı

Hasta şikayetleri dinlendikten ve bu doğrultuda muayene yapıldıktan sonra doktor tarafından bazı tahliller istenebilir. Ancak Çoğu hastalarda bu durum gerekmez. Tahlil istenmesi çok nadirdir. ( Alerji Testi vb uygulamalar )

ÜRTİKER kurdeşen HASTALIĞI TEDAVİSİ

1-Kurdeşen Tedavisinde ilk olarak ürtikere sebep olan faktörün tespit edilmesi ve bu sebebe maruz kalınmasını engellemekle başlar. Ancak sebep tam olarak belirlenip doktor tarafından tavsiye edilmedikçe gereksiz yere diyet yapılmamalıdır.
2- Eğer Ürtiker‘e (Kurdeşen) Neden olan başka bir hastalık varsa ilk olarak o hastalığın tedavisi yapılır.

Ürtiker ( Kurdeşen ) Kaşıntısı Tedavisi

[adsense]Ürtikerin ( Kurdeşen’in) sebep olduğu kaşıntıların tedavisi için kullanılan başlıca tedavi yöntemi antihistaminiklerdir ( Kaşıntı Önleyici Krem, Losyon ve Tabletler). Doktor Tarafından bu, sadece bir ilaç veya öteki ilaçlarla bir karışım şeklinde tavsiye edebilir. ilaçların doğru bir şekilde , düzenli ve zamanında kullanılması Kaşıntı tedavisi için oldukça önemlidir. Bu nedenle önerilere dikkatle uyulması gereklidir.Çoğu zaman ürtiker ( Kurdeşen) antihistaminik ilaç tedavisiyle iyileşme gösterir.
Kronik ürtiker (Kudeşen) hastalarının Kaşıntı nedenini öğrenip ona göre bir önlem almaları gerekmektedir. Bu hastaların ürtiker ( Kurdeşen) tablosu uzun süre sürebileceğinden antihistaminik tedavisini ne zaman kullanacaklarını bilmelidirler.
Çoğunlukla ürtiker ( Kurdeşen ) Hastalığı iyi seyirli bir hastalıktır. Uzun süren hastalıklarda bile altta yatan başka bir hastalık bulunması nadirdir. Önemli olan hastanın ürtikeri kontrol etmeyi bilmesidir.

Kurdeşen Hastalığı Bulaşıcı Mıdır ?

Kurdeşen bulaşıcı bir hastalık değildir. Döküntülerin çok kişide görülmesi kişiden kişiye bulaşacağı korkusu yaratsa da dokunmayla kurdeşeni başka birine bulaştırmak mümkün değildir. Toplumda çok sık rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Bu yüzden Kurdeşenin bulaşıcı olduğu düşünülmektedir ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Kronik ürtiker ( Kurdeşen ) Hastalarının Dikkat etmesi Gereken Durumlar

  •  Kaba, Vucuda oturan ve yönlü giysiler giyinmekten kaçınmalıdırlar.
  •  Ortam sıcaklığı ürtikerli hastalarda çok önemlidir. Sıcaklığa bağlı olarak kurdeşen ( ürtiker ) Kaşıntısı artar. Bunun olmaması için çok sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır.
  •  Aspirin ve benzer ilaçlardan ve salisilat içeren besinlerden kaçınılmalıdır.
  •  Stresten uzak durulmalıdır
  •  ılık suyla duş almalarında fayda vardır. Sıcak su ile alınan duşlarda kurdeşen şiddeti artmaktadır.
  • Soğuk ürtikeri olan kişiler yalnız yüzmemeli , soğuk bir ortama kontrollü olarak girmelidirler.
  •  Güneş ürtikerinde güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.
  • Eğer hasta çocuksa okuluna hastalığı ile ilgili bilgi verilmelidir.

kurdeşen nasıl geçer kurdeşen belirtileri kurdeşen hastalıgı ürtiker nasıl geçer kurdeşen hastalığı nasıl geçer kurdesen bulasicimidir kurdesene ne iyi gelir ürtiker hastalığı ürtiker ne zaman gecer kurdeşen bulaşıcı mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*