Tiroid-Guatr Nodülü ve Tedavisi

Tiroid Hormonları Ne işe Yarar

Tiroid hormonları dediğimiz T4 ve T3 hormonları metobolizmanın işleyişini kontrol etmektedirler.Bu hormonların çok salgılanması durumunda metobolizma hızı artar ve Hipertiroidi hastalığı ortaya çıkar. Hipertiroidi oluştuğunda kalp hızı artarak Çarpıntıya ve Bağırsak hareketlerinin artamasından dolayı da ishale sebep olabilir. Şayet Tiroid hormonu az salgılanırsa da Hipotiroidi ortaya çıkar ve Hipertiroidinin tam dersi durumlar gerçekleşir. Hipo=az, Hiper=fazla anlamına gelmektedir. Hipotiroid hastalığında kalp hızı azalır ve kabızlık olur..

Tiroid Bezinin İyi Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hastaya Yapılan kan tahlillerinde T3, T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi ile tiroid bezinin nasıl çalıştığına bakılır. Okunan değerlere bağlı olarak hastaya Tanı konulur ve degerlerin düşüklüğü veya yüksekliğine bağlı olarak tedavi gerçekleştirilir.

Tiroid Bezinin Hastalıkları Nelerdir?

– Guatr : Tiroid Bezinde büyüme olmasından kaynaklanan rahatsızlıktır.
Nodül : Nodül, tiroid bezinde meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı içerisinde normal olmayan yeni dokular oluşmasıdır.
– Tiroidit : Tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmadan dolayı boğazda ağrı hissedilebilir.
– Hipertiroidi : T4 ve T3 hormonlarının bezden aşırı salgılanması durumudur.
– Hipotiroidi : Tiroid hormonlarının (T4 ve T3) az salgılanması durumudur.

Tiroid Hastalığı Riski Kimlerde Vardır?

Genel olarak aşağıda ki durumları olan kişilerde tiroid hastalığı daha çok görülmektedir.
– İyot ; tiroid bezi üzerinde etkili olduğu için , bu maddeyi tüketmeyen kişilerde görülme riski vardır.
– Daha önce Ailede Tiroid rahatsızlığı olan kişilerde
– Şeker hastalığı olanlarda
– Gebeliklerde veya yeni doğum yapmış kadınlarda
– 60 yaş üstü kadın ve 70 yaş üstü erkeklerde
Tiroid hastalığı görülme olasılığı yüksektir.

Tiroid Nodülleri (Nodüler Guatr)

Tiroid Nodülleri ve Tedavisi
Tiroid Nodülleri ve Tedavisi

Tiroid nodülleri tiroid bezinde meydana gelen ve tiroid bezininin normal dokusuna benzemeyen nohut veya ceviz iriliğinde olabilen anormal dokulardır.Nodül kansere sebep olabildiği için önemli bir yer tutmaktadır. Ancak Bu nodüllerin yalnızca %5’i kansere sebeo olmaktadır %95’i iyi huyludur. Büyük olan Nodüller elle muayene sırasında saptanabildiği gibi küçük Nodüllerde tiroid ultrasonu ile de saptanır.

Guatr- Tiroid Nodülleri Belirtileri

Nodüler guatrı olan insanlarda genelde şikayetler çok olmaz.Yalnızca bazı durumlarda boyunda ağrı oluşabilir. Nodül büyümesi olması durumunda ancak fark edilebilmektedir. Bunun dışında genel Tiroid hastalığı belirtileri gösterirler . Bunlar ;
iştahsızlık, Adet düzensizliği, Kabızlık, ishal, iştahsızlık ve Sürekli olarak kendini yorgun hissetme.

Tiroid Nodülü Tedavisi

NodülTedavisinin nasıl yapılacağı konusunda nodülden yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisinin patoloji sonucu çok büyük önem taşır. Biyopsi patoloji sonucunda kanser veya kanser yönünden şüphe varsa hasta ameliyata verilir. Kanser olmayan iyi huylu nodüllerde levotiroksin tedavisi (Tefor veya Levotiron) yapılabildiği gibi ilaç vermeden sadece takip de yapılabilir. Nodülün çapı 3 cm’ den büyükse, gittikçe büyüyorsa, hızlı büyüme varsa ve boyunda lenf bezleri varsa kanser riski arttığından cerrahi tedavi (ameliyat) yapılması uygundur. Multinodüler guatr dediğimiz bir bezde birden fazla nodül olması durumunda yine önce biyopsi yapılır. Multinodüler guatrlı hastalarda seçilecek tedavi cerrahi tedavidir.
İlaç tedavisi de yapılabilirse de tedaviye yanıt azdır.Sıcak nodüllerde hormonlar normal ise sadece takip yapılabilir. Eğer sıcak nodüllerde hormonlar yüksek ise (hipertiroidi varsa) önce ilaç tedavisiyle hastanın hormonları normal düzeye getirilir ve ardından radyoaktif iyod tedavisi veya ameliyat yapılır.Nodüler guatrlı hastalar iyodlu tuz ve iyod içeren öksürük şurupları kullanmamalıdır. Ayrıca röntgen filmleri çekilirken koldan yapılan ilaçların iyodlu olduğu unutulmamalı ve bunun için röntgen çeken doktora bilgi verilmelidir. Nodüler guatrlı hastalar piyasada bulunan Billur Tuz veya Salina firmalarının ürettikleri, kendiğinden tuzluklu, iyotsuz tuz yemelidirler.

tiroid nodl nodüle ne iyi gelir istahsizlik ve guatr nodüllere ne iyi gelir boğazdaki nodüllere ne iyi gelir guatr nodül bitkisel tedavisi ibrahim saraçoğlu nodüler guatr guatr nodülleri bitkisel tedavi guatra ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu Guatrın bitkisel tedavisi ibrahim saraçoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*