Sinüzit için Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit nedir?

Sinüzit iltihaplanma sonucu şişmiş burun açıklıkların Yani sinüslerin mukus ve iltihapla dolması olayıdır. Sinüzit olan hastalarda bu tıkanmalardan dolayı nefes almada zorluklar yaşanır. Burun yanlarıyla birlikte kaşın üst kısımlarında şişmeler görülebilir.
Sinüzit ağrısı özellikle soğuğa maruz kaldıgında şiddetli şekilde hissedilir. Bu yüzden ıslak saçla açık havaya maruz kalmamaya dikkat edin.

Sinüzit Sebepleri-Nedenleri Nelerdir?

Eğer sinüzitiniz varsa sinüsler iltihapla dolduğu için şişme yapar bu şişme de şiddetli baş ağrılarına sebep olur.
Nedenleri;

Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar . En çok bilinen viral enfeksiyon grip’e sebep olan virüslerdir.
Bakteriyel enfeksiyon. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu yedi ile 10 gün daha uzun devam ederse, bu bir viral enfeksiyon tarafından daha bir bakteriyel enfeksiyona neden daha olasıdır.
Nezle : Burunda sürekli akıntı olması bu bölgenin enfeksiyon oluşması için uygun ortam sağladığı için sinüzit’e neden olabilmektedir..
Alerjik sebepler
Diş enfeksiyonu. İlerlemiş sinüzit vakalarında az sayıda virüslü bir dişten kaynaklanır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzite soğuk algınlığı virüslerinin neden olduğu için akut sinüzit vakalarının çoğunda tedaviye gerek yoktur. Dikkatli olmakla beraber 10 gün gibi bir sürede kendiliğinden iyileşme görülebilmektedir . Öz-bakım teknikleri genellikle iyileşmeyi hızlandırdığı ve belirtileri azaltmak için yapılması gereken tek tedavidir.

Sinüzitin evde Doğal tedavisi

[adsense]
Sinüzit için her zaman ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Evde doğal tedavi yöntemlerini kullanarakta tedavi etme şansınız vardır.

  1. Vucudunuzu dinlendirin . Bu şekilde enfeksiyonların yorduğu vucudunuzun daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Bol bol Sıvı tüketin. Mukoza arttıkça sinüslerden dışarıya akan iltihapta çoğalacaktır.
  3. Buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Isıtılmış bir miktar suyun buharını yuzunuze tutarak ve nefes alıp bu sıcak havayı burnunuza çekmeniz sinüslerinizi çok rahatlatacaktır.
  4. Yüzünüzü ılık kompres uygulayın. Yüz ağrısı varsa hafifletmek için burun, yanaklar ve göz çevresine sıcak ve nemli bir havlu yerleştirin.

Hamilelikte Sinüzit Tedavisi

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı sakıncalı ( bebeğe zarar verebilir ) olduğu için doğal yöntemlerle tedavi etmeniz önemlidir. Ancak unutmayın yapacağınız her işlemden bebeğinizde etkileneceği için çok dikkatli olmalısınız. gebelik döneminde sinüzitten ve gripten korunmak için ayaklarınızı ve başınızı sıcak tutun. Beresiz dışarı çıkmayın. her duştan sonra havluyla saçınızı sarın ve uzunca bekleyin. Saçınız ıslakken Saç kurutma aletleri ile saçınızı kurutmayın. Havlu içinde kendi kendine biraz kurumasını bekleyin. Ardından saç kurutma aletleri ile iyice kurutabilirsiniz. Unutmayın sinüzitin temel sebebi baş bölgesinin soğuğa maruz kalmasıdır.
Ağrılar olduğunda Sıcak uygulama yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
Gece bere takarak uyuyabilirsiniz.
Baş bölgenizi duvardan uzak tutun.
Tüm bunlar birazda olsa sizi rahatlatacaktır.

sinuzit agrisina ne iyi gelir sinüzite ne iyi gelir hamilelikte sinüzite ne iyi gelir çörek otu yağı sinüzite iyi gelirmi hamilelikte sinüzit tedavisi hamilelikte sinüzit gebelikte sinüzite ne iyi gelir gebelikte sinüzit evde sinüzit tedavisi sinüzite sıcak iyi gelirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*