Saglikli Olmak adına herşey..

Sık idrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara Çıkma

Sık idrara çıkma,bir çok insanın özellikle gece karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Sık idrara çıkmak gece uykusunu böldüğü için uykunu iyi alamama ve buna bağlı olarak sürekli uykunun gelmesi ve yorgunluk hissi olmasına sebep olmakta.
Hemen hemen hepimiz bol miktarda sıvı tüketmenin sık idrara çıkma sebebi olduğunu biliyoruz. Ama bazen sıvı tüketmediğimiz halde sık idrara çıkma ihtiyacı duyarız. işte bu durum bazı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu hastalıkların başında da Diyabet yani Şeker hastalığı Geliyor. Sık idrara çıkma ile birlikte ağız kuruluğu olması şeker hastalığının en büyük belirtisidir.
Sık idrara çıkma nedeni şeker hastalığı veya kanda yüksek miktarda bulunan kan şekeri olması büyük bir olasılıktır. Böbreklerin görevlerinden biri kanda bulunan fazla şekeri süzerek vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırmaktır. Fakat böbrekler bu Şekeri süzerken çok fazla sıvı harcar ve vucudun ihtiyacı olan suyu dışarı atar. Bu durumda işte ağız kuruluğu yapmaktadır. Bu yüzden Ağız kuruluğu Şeker hastalığı belirtsi olarak ilk sırada yer alır.

Sık Sık idrar çıkma isteği Nedenleri

Şeker hastalığının başlangıcının belirtisi olan idrarın sıkça gelmesinin yanı sıra bulanık görme, deride kaşıntı ve cilt enfeksiyonları da görülebilir. Ancak idrarda şeker çıkmasının zararları nelerdir diye sorarsanız sizlere vereceğimiz en önemli şey, böbreklerin gereksiz yere bu kadar zorlanmasını zamanla idrarda aşırı üre görülmesi, böbrek fonksiyonlarının yavaşlaması, kanda görülen şekerin zamanla damar sertliklerine yol açması sayılabilir.

Peki şeker dışında ki sebebpleri ne olabilir ? Bu sorunun cevabı çok basit ve sağlıklı aslında. Şayet vucudunuzda herhangi bir hastalık veya enfeksiyon yoksa ve buna rağmen sık idrara çıkıyorsanız bunun sebeplerini, Böbrekleriniz çok iyi çalışıyordur, bulunduğunuz yerin ısısı vucut ısısından düşüktür, idrara çıkma alışkanlığınız Böyledir gibi şeyleri sayabiliriz. özellikle herhangi bir sorun olmadıgı halde Sık idrara çıkıyorsanız idrar yapma alışkanlığı edinmeniz bu sorunu çözecektir. Örn ; yatmadan önce idrarınız gelse de gelmese de tuvalete gidin. Bir süre sonra vucut kendini bunu adapte eder ve uyumadan önce idrarınız gelir. Yaparsınız rahatlarsınız ve gece kalkma ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz.

Şimdi işin Bilimsel Boyutuna Bakalım

Sık Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara çıkma üriner sistem ile alakalı olduğu için bu sistemi etkileyen her türlü hastalık sık idrara çıkma isteği uyandırır. Üriner sistem böbrekler, mesane (üreterler) ve idrar kesesi (üretra) dan oluşur.

Sık idrara çıkma nedeni olan temel faktörler şunlardır:

  • Enfeksiyon, hastalık veya yaralanma
  • Kas, sinir ve diğer dokularda kasılmalar, enfeksiyonlar
  • idrar üretimini etkileyen değişiklikler mesane fonksiyonu veyan Bazı kanser tedavileri
  • Prostat ve Diyabet
  • Kullanılan ilaçlar. Özellikle bir çok tansiyon ilacı idrara çıkma isteği yapar

Sık idrara çıkma ile ilgili Dahiliye ve Üroloji Bölümlerine Gitmeniz de fayda Vardır.

Dr Mehmet Öz Sık idrara Çıkma Problemi

sık idrara çıkma sık sık idrara çıkma sık idrara çıkma nedenleri sık idrara çıkmak cok sık ıdrara cıkma sık idrara çıkmanın nedenleri sürekli idrara çıkma idrara sık çıkma sık sık idrara çıkmak sık idrara çıkma sebepleri