Saglikli Olmak adına herşey..

Rosa-Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle orta yaş ve üstü kadınlarda ortaya çıkan , yüz bölgesinin orta hatlarına yerleşen kronik bir cilt hastalığıdır. Kronik oluşu tedavisini güçleştirmektedir.
Yapılan geniş çaplı araştırmalara rağmen Rose ( Gül) hastalığının kesin sebebi bulunamamıştır. Başlangıç olarak geçici kızarıklıklarla ortaya çıkan Gül hastalığı, ilerleyen evrelerinde kızarıklığı kalıcı olmaktadır.
Özellikle açık tenlilerde ortaya çıkan cilt kızarıklıkların genel sebeplerinden biri olan rosa hastalığı, kılcal damarların cilt yüzeyine yaklaşması ve kan akışının bu bölgede hızlanmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır.  Ancak bilinmesi gerekir ki her cilt kızarıklığı rose Hastalığı değildir.
Sıcak ve Soğuk havalarda, Stres, Acı ve baharatlı gıdalar , Egzersiz ve benzeri durumlarda da kan akışı hızlanır. Bu Hızla birlikte deri pempemsi bir renk alır. özellikle Yanak kısımları bu kandan en çok nasibini Alan bölgelerdir.

Soğukta Yüz ve Cilt Kızarması

Rosa-gul-hastaligi-belirtileriSoğuk havalarda yüz ve cilt kızarması normaldir. Soğuk havalarda vücut cildi ısıtmak için yüzeylere daha çok kan pompalamaya başlar. Bu itki ile birlikte deride bulunan kılcal Damarlar kan ile dolar. Bu durumda kızarıklık olmasına sebep olur. Sizde böyle bir durum varsa, korkmanıza gerek yoktur. Bu vücut ve salık için gerekli olan fizyolojik bir olaydır.

Sıcak ortamda Cilt ve Yüz Kızarması

Soğuk ortamlarda olduğu gibi, sıcak ortamlarda da cilt kızarıklığı oluşur veya artar. Bunun sebebi de vücut , içeride ısınan kanı soğutmak için deri yüzeylerine pompalar. Bu bölgelere kan geldikçe ısı düşer ve tekrar dolaşıma katılır. Bu durumun oluşması da tıpkı soğukta ki gibi fizyolojik ve gerekli bir olaydır.

Kılcal Damar Genişlemesi : Cilt ve Yüz kızarması

Deri yüzeyinde bulunan ince kılcal damarlar özellikle güneşin zararlı ışınlarından dolayı genişlemeye başlar. Bu genişlemeden dolayı gerekenden daha fazla kan taşırlar . Kılcal damarlara gelen kanın geri dönüşüde zorlaştığı için yüzde kızarıklığa sebep olur. Böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka Güneş Koruyucu Krem Kullanmalı ve bir Dermatolog ( Cilt uzmanına) muayene olmanız gerekir.

Yukarıda ki nedenler ve belirtiler dışında sizde de cilt kızarıklığı oluşuyor ve kalıcı hale geliyorsa bunun sebebi büyük olasılıkla Rose ( Gül) hastalığıdır. Bu yüzden cilt kızarıklıklarını ciddiye almalı ve mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız.

Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Rosa-gul-hastaligi-neden-olusurEn önemli belirtilerinin başında Yüzün orta kısımlarında meydana gelen kızarıklıklardır. Özellikle burun etrafında ki ve Elmacık kemiklerinin üzerinde ki bölgelerde bulunan kılcal damarlarda şişmeler ve kızarmalar olur.
Diğer bir belirtisi ise, Sivilceye benzer kızarıklıklara neden olur. Rosa ( Gül) Hastalığı olan kişilerin cildinde iltihaplı veya sadece kırmızı başı olan sivilceler oluşur. Bunlar aslında sivilce değil, kılcal damarlard aki genişlemeden dolayı meydana gelen baloncuklardır.
Rose (Gül) hastalığı olan kişilerde, Gözde kuruluk ve kızarıklık meydana gelir. Göz kapaklarında şişlik ve hassasiyet meydana gelir.
Gül hastalığı olan kişilerin bazılarında burun derisi kalınlaşır. Bu kalınlaşmadan dolayı burun yuvarlak görünmeye başlar.
Sizde de yukarıda ki belirtiler varsa mutlaka muayene olunuz…

Rose- Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığı ile ilgili her ne kadar araştırmalar yapılsa da tam olarak nedeni bulunamamıştır. Nedeni bilinmediği için henüz tam anlamıyla bir tedavisi de bulunmamaktadır. Başlangıç olarak çeşitli kremlerden faydalanılmaya çalışır. Bakteriyi öldürmek ve vücuttan uzaklaştırmak için Antibiyotik tedavisine başlanılır.
Tedavi süresince bazı ilaçlar kullanılarak belirtiler ve etkiler azaltılmaya çalışılır. Asıl amaç Gül hastalığına sebep olan etkilerden korumaktadır. Şayet güneşten etkileniliyorsa, koruyucu krem ile önlem alınmaya çalışır.
Beslenmeden dolayı belirtlerde artış meydana geliyorsa, bir beslenme programı oluşturulur ve hastanın bu programa uyulması ile birlikte rosa-Gül hastalığının etkiler azaltılmaya çalışılır.

Rosacea- Gül Hastalığı Tedavisi Uzman Video

 

 
rosa hastalığı burun etrafında kızarıklık goz cevresi kizarikligi gül hastalığı tedavisi rosa cilt hastalığı tedavisi rosa belirtileri rose hastalığı gül hastalığı belirtileri nelerdir burun altında kızarıklık burun altı kızarıklığı4 thoughts on “Rosa-Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi”

  • Öncelikle selam.Benim yüzümde kızarıklık meydana geliyor yanak bolgesinde yanıyor yanaklarım ve kaşınıyor ne oldugunu bılmlyorum banyodan sonra daha kotu oluyor kabarıyor yanaklarım.Sürekli krem kullanıyorum rahatsız oluyorum cok bu durumdan.

  • Benim yüzüm bildim bileli hep kırmızı . Kabarma kuruma durumları yok ve rose olduğunu sanmıyorum . Garip ama uyuyunca bu kızarıklık görülür derecede azalıyor . Bu konuda ne yapabilirim ?

    • Merhaba Aslı hanım. Uyku modundayken kızarıklık azalıyorsa, bu rahatsızlığınızın fizyolojik nedenlerden kaynaklandıgını gösterir. Uyanıkken kalp daha çok kan pompalar. Pompalanan kan kılcal damarlara ulaşır ve o bölgede kızarıklık ( pempemsi) bir ton oluşmasına neden olur. Şayet yüzünüzde sadece kızarıklık varsa, yanma olmuyorsa bu normaldir. Ancak yanma da oluyorsa, cilt uzmanına muayene olmanız gerekir. Kılcal damar genişlemesi söz konusu olabilir. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir