Roaccutane Yan Etkileri ve Korunma Yolları

ilaç ile ilgili Sorularınız olursa, yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.
Roaccutane, bir türlü geçmeyen sivilceler için son çare olarak doktorların başvurduğu oldukça etkili sivilce hapıdır. Vucutta ki yağı kuruttuğu için sivilce tedavisinin yanında karaciğer yağlanmasında da kullanılmaktadır. Roaccutane bu özelliğiyle sivilce problemi yaşayan hastaların bu sorununa son veriyor. Sivilce tedavisinde neredeyse %100 başarı sağlayan bu ilacın, olumlu etkileri kadar yan etkileri de oldukça ağırdır. Roaccutane; içerisinde ki etken maddeler sayesinde cildin yağ (sebum) üretimini azaltır, siyah nokta oluşumunu engeller ve sivilceleri tamamen kurutur. Roaccutane, Antibiyotik olmamasına karşın, sivilce oluşmasına neden olan bakterileri öldürmektedir.

Roaccutane Kimler Kullanabilir ?

roaccutane-kullananlar-yan-etkileriRoaccutane tedavisinde başlanmadan önce, hastalardan kan ve idrar tahlilleri istenir. Genel olarak 6 aylık  tedavi süresi vardır. Uzun süre kullanılacağı ve etkili bir ilaç olduğu için vucut üzerinde hasarlara neden olabiliyor. Bu yüzden kan değerlerinizin uygun olması ve herhangi bir Kronik rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor. Özellikle karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Şayet Tahliller Sonucunda , kullanmanıza engel bir durum olmazsa doktor tavsiyesi ile ilaca başlayabilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması ve gelişmeleri takip etmek için Her ay Kan tahlili ve idrar tahlili yaptırılır. Bu tahlillerde de aksilik çıkması durumunda tedavi sonlandırılır. Roaccutane Hapı hamileler ve hamile olma olasılığı olanlar kullanamaz. Kan değeri düşük olanlar, Hormon bozukluğu yaşayanlar bu ilacı kullanamaz. ilaç reçetesiz satılmamaktadır.

Roaccutane Yan etkileri Nelerdir ?

Roaccutane Hapın yan etkileri oldukça ağırdır. Bir çok hasta bu yan etkileri yüzünden tedaviyi yarım bırakmak zorunda kalmaktadır. Cildi çok kuruttuğu için burun da çatlamalar ve ciltte yarıklara neden olabiliyor. Hassas cildi olan kişilerde bu yarılmalar derinleşerek ciltte kanamaya kadar gidebiliyor. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine kesinlikle uyun.

1-) Psikolojik Yan Etkileri

depresyon-yan-etkisi-roaccutaneRoaccutane içerisinde bulunan etken maddeler, hastanın hem fiziksel hemde psikolojik anlamda buhrana sokabiliyor. Roaccutane kullananlarda en sık görülen psikolojik etki “depresyondur”. Daha önceleri herhangi bir psikolojik tedavi görmüş kişiler, roaccutane kullanırken mutlaka bu konuda destek almalıdır. Davranış bozuklukları, Baş ağrısı, Kafa içinde basınç hissi ve gözde kuruluk roaccutane’nin diğer yan etkileridir.

2-)Cilt Üzerindeki Yan Etkileri

cilt-kurulugu-yan-etkileri-roaccutaneRoaccutane tablet içinde bol miktarda A vitamini bulunur. A vitamini vucuda fazla alındığında ciltte muthiş derecede bir kurumaya sebep olur. özellikle burun bölgesi, bu yan etkiden en çok etkilenen bölgedir. Bu ilaç kullanıldığı sürece burun ve dudak kuruması had sahfaya çıkar. Öyleki burunda meydana gelen bu kuruluktan dolayı kanamalar görülebilir. Ciltte kızarıklık, yoğun terleme, tırnak yapısında bozulma, saç tellerinde incelme, vücut genelinde kıllanma, ciltte lekelenme, ışığa duyarlılık gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Nadir de olsa görme bozuklukları, ışığa aşırı duyarlılık, gece görüşünde azalma, göz iltihabı, gözlerde yaşarma, işitme güçlüğü, lentiküler katarakt yan etkiler arasında yer alır.

3-) Göz Kuruluğu ve Göz Kanlanması

goz-kurulugu-roaccutaneRoaccutane sivilce hapının bir diğer yan etkisi gözlerde kuruma ve kızarıklığa sebep olmasıdır. Bu kuruluktan dolayı göz sürekli olarak sıvı salgıladığı için gözlerde yaşarmalar meydana gelir. Özellikle kuru havalarda, sigara içilen ortamlarda ve rüzgara maruz kaldıgınız anlarda bu sorunu çok sık yaşamaya başlarsınız. Bu problemi azaltmak için doktorunuzda suni gözyaşı damlası talep edebilirsiniz. Kullanacağınız sunu gözyaşı damlasıyla azda olsa bu yanetkiyi azaltmış olursunuz.

Roaccutane Kullanırken Dikkat Edilmesi gerekenler

gunes-kremi-etkileri1-) Güneş Kremi : Roaccutane tablet kullanırken cilt çok hassaslaşır. Güneşe maruz kalındığında cilt kendini koruyamaz ve lekeler oluşmasına neden olur. Bu yüzden roaccutane kullanırken ya güneşe çıkmayacaksınız yada güneş kremi kullanacaksınız. Aksi halde tedavi esnasında oluşan basit sivilce lekeleri kalıcı bir hal alabilir. Böyle birşey yaşamamak için mutlaka güneş koruyucu krem kullanmalısınız.
2-) Dudak Nemlendiricisi Roaccutane kullanımı ile birlikte büyük sıkıntı yaşayacağınız dudak kurumasını azaltmak için mutlaka bir dudak nemlendirici kullanmalısınız. Aksi halde dudaklar kuruyacak, çatlayacak ve zamanla kanamaya başlayacaktır. Bu ağır etkilerinden korunmak için, mutlaka krem kullanmanız gerekir. ilacı kullanmaya başladığınızda zaten bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.
3-) Cilt Nemlendirici Kremler: Dudaklarla birlikte yüzün tamamı hatta vucudun diğer bölgelerinde de kurumalar olacaktır. Yukarıda da yazdığımız gibi özellikle burun kuruması ciddi boyutlara varabiliyor. Roaccutane kullanımı boyunca cilt kuruyacak ve soyulacaktır. Parlaklığını yitirerek solan cildinizin bakımını aksatmamanız gerekir. Bunun için roaccutane tedavisi boyunca kesinlikle cilt nemlendirici kremde kullanmalısınız.
4-) Göz Damlası Kullanımı: Göz kuruluğu burun ve dudak gibi hemen başlamaz. Tedavi başlangıcından itibaren yaklaşık 1 Ay sonra gözlerde kuruluk ortaya çıkar. Günlük yaşamı zora sokmamak ve göz sağlığınızın bozulmaması için doktorunuzdan mutlaka göz damlası ( Genellikle Suni Gözyaşı tercih edilmektedir) yazmasını isteyin. Roaccutane tedavisi boyunca bu damlayıda kullanacaksınız.
5-) Aylık Kan Tahlili: Roaccutane tedavisi boyunca doktorunuz tarafından gözlemleneceksiniz. ilacın sizde yaptıgı etkileri öğrenmek ve takip etmek için her ay kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Bazı durumlarda hormon testide gerekebilir. Roaccutane iç organlar üzerinde tahribe neden olabileceği için bu adımı kesinlikle atlamayın. Doktorunuz sizden tahlil istemese bile, mutlaka siz baskı kurarak doktorunuzun kan tahlili yapmasını sağlayın.

Roaccutane Kullanmak Zorunda kaldığınız için üzgünüz. Herkese Geçmiş olsun.
ilaç ile ilgili Sorularınız olursa, yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

aknetrent iç organlara zararları roaccutane göz kanlanması roaccutane göz kuruluğu aknetrent öksürük aknetrent yüzde tüylenme roaccutane burun kuruluğu roaccutane nin psikolojiye etkisi roaccutane psikolojik yan etkileri aknetrent tüylenme yapar mı aknetrent göz kızarıklığı

20 Replies to “Roaccutane Yan Etkileri ve Korunma Yolları

 1. merhabalar ben 1 yıl önce 2 ay kadar Roaccutane kullandım. daha sonra adet düzensizliği ve cildim de çok fazla kuruluk olduğu için bıraktım. şaun gebelik düşünüyorum ve 6 ay kadar korunmasız devam ediyoruz bu ilacın herhangi bi etkisi kalmış olabilir mi bebeğe zarar verme açısından yada gebelik oluşumuna engel mi

  1. Merhabalar. Tedavinizin üzerinden uzun bir zaman geçmiş. İlacın herhangi bir etkisinden söz etmek gereksiz olur. Ancak adet düzensizliği devam ediyorsa gebelik oluşmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle öncelikle kadın doğum uzmanına bu konu ile ilgili muayene olmanızda fayda vardır.
   Geçmiş olsun

 2. Oğlum bu ilacı 1 aydır kullanıyor. 3 gün sonra aylık kontrolüne gidecek. özellikle beslenme konusunda nelere dikkat etmeliyiz. O konuda bilgi alabilir miyim

  1. Merhabalar.
   Genel anlamda hemen hemen her türlü meyve ve sebze tüketmeye çalışsın. Roaccutane cildi kuruttuğundan cildin beslenmesi daha önemli bir hal alıyor bu dönemde.

   Uzak durması gereken gıdalar, Baharatlı yemekler ve Hazır gıdalardan cips, kola ve çikolota. Kuruyemişleri ölçülü olacak şekilde tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

 3. iyi günler hocam.Ben 17 yaşındayım yüzümde baya bi sivilce ve izi var bu ilaca başlayıp başlamamak konusunda çok kararsızım bnde hormon bozukluguda var bi sakıncası olurmu ayrıca bu ilacın 18 yaş sınırımı var

  1. Merhaba Şule Hanım. Roaccutane Yan etkileri oldukça Ağırdır. Bu yüzden Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Roaccutane başlanmadan önce kan tahlilleri yapılmalı ve ilaç kullanılan esnada da Düzenli periyotlarla bu kan tahlilleri yenilenmelidir. Değişiklikler gözlemlenmeli ve buna göre tedavi sürdürülmelidir.

   Bunca özel uygulamaları olan bir ilaca kendinizin karar vermesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Benzamycin gibi etkili kremlerle de sivilcelerden kurtulabilirsiniz. İlla roaccutane tablet kullanmanız gerekmez. Geçmiş olsun

 4. merhabalar, ben yaklaşık 4.5 aydır Roaccutane(20mg) kullanıyorum ve gözlerimin altında kırışıklık ve çökme oldu. Bunun ilaç ile bir ilgisi var mıdır bir de geçmesi için ne yapmamız gerekir. Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhabalar. Roaccutane Yan etkileri vücudun birçok bölgesinde kendini gösterebiliyor. Göz etrafında oluşan bu deformasyonu Salatalık maskesi yaparak azaltmaya çalışabilirsiniz. Geçmiş olsun

   1. Cevabınız için tessekür ederim. Peki azalsa bile geçer mi? Çünkü yaslı insanlarınki gibi gözlerimin altında kırısıklar olustu, gözlerim küçüldü.

    1. Elbette Gececektir. Roaccutane Tedavisi boyunca hem cilt hemde genel anlamda vücut çok yıpranır. Bu yıpranmadan dolayı ciltte kuruluk, Soyulma, Büzülme ve kızarmalar meydana gelebiliyor.

     Siz yazımızda yer alan yan etkilerden korunma yöntemlerini uygulayarak tedavinize devam edin. Tedavi sonucunda etkiler azalarak ortadan kaybolacaktır. Geçmiş olsun

 5. Merhaba, acnegen kullanıyorum ve 3. Günümdeyim. Ancak idrarda kanama görüyorum. böyle devam eder mi ya da yan etkileri arasında mı ?

  1. Merhaba Deniz hanım. idrarda kanama yan etkileri arasında bulunmamaktadır. Böbreklerinizde ağrı oluyor mu hiç ? Kum veya böbrek taşı olabilir.

 6. Yaklaşık 5 aydir roaccutane tedavisi goruyorum ve doktorum bugun hormon bozukluğuna sebep etkiler görüldüğünü soyledi bu hormon bozukluğu ne gibi etkilere yol acar ya da nasil giderilir,hangi ilaçlarla tedavi edilebilir ve bu hormon bozukluğu bir etkisi midir roaccutane ilacının?

  1. Merhabalar Nazlı hanım. Hormon bozukluğundan kasıt, Roaccutanenin sizde göstermiş oldugu yanetkileri’nden söz etmiş olabilir. ilaç kullanımını bıraktıktan sonra büyük olasılıkla düzelmeler olacatır. Doktorunuz tedaviyi sonlandırdı mı ?

 7. Ilaci kullanmaya basladgimdan beri bogazimda yaralar aciLdi ve sürekli öksürükmeye basladim bu roaccutane ‘nin bi yan etkisi mi

  1. Merhaba Melek Hanım. Roaccutane yan etkileri içerisinde öksürük ve yara ile ilgili bir uyarı yok. Durumunuzu doktorunuza bildirmenizde fayda var. Roaccutane Yan etkileri size ağır gelmiş olabilir. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için farklı rahatsızlıklar baş gösteriyor olabilir. Geçmiş olsun

 8. Ben yaklaşık bir buçuk aydır Roaccutane kullanıyorum.Acaba ne zaman etki etmeye başlar ve eski akne lekelerine faydası var mıdır?Teşekkürler.

  1. Merhaba Muhsin bey. ilacın etkisini görmeye başlamış olmanız lazım. Roaccutane kullandığınız süre boyunca yazımızda yer alan korunma yöntemlerini mutlaka uygulayın.
   Eski sivilce lekeleri derin değilse, roaccutane bunları yok edecektir. Geçmiş olsun

 9. Hayırlı günler hocam.ben 7 aydır aknetrent kullanıyorum.evet cildimdeki yağ oranı baya azaldı.sivilce kalmadı ama leke ve kırmızılıklar hala var yüz bölgesinde tüylenme de oldu bu ilacı bıraktıktan sonra tüyler dökülür mü bilmiyorum beni bilgilendirir deniz çok mutlu olacağım saglikli günler tesekkur ederim

  1. Merhaba Elif Hanım. Aknetrent yüzde tüylenmeye sebep olabiliyor. Bu tüyler ilacın etkisiyle çıktığı için, tedavi sonlandığında tüylenme bitiyor. Yani bir daha çıkmıyor. Yüzünüzde ki kırmızılıklar ve lekeler ise, tedavi süresince azalarak bitecektir. Aknetrent cildin yağ oranını azalttığı için kurumaya neden olur. Bu kurumadan dolayı da cilt çok hafif tahriş olur. Ancak tedavi bitiminden sonra yapılacak olan cilt bakımı ile kısa sürede sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız. Lekelerde gidecektir, kızarıklıklarda. Biraz daha sabredin herşey istediğiniz gibi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*