“Roaccutane Yan Etkileri ve Korunma Yolları” için 29 Yorum Yapıldı.

  1. şule diyor ki:

    iyi günler hocam.Ben 17 yaşındayım yüzümde baya bi sivilce ve izi var bu ilaca başlayıp başlamamak konusunda çok kararsızım bnde hormon bozukluguda var bi sakıncası olurmu ayrıca bu ilacın 18 yaş sınırımı var

    • admin diyor ki:

      Merhaba Şule Hanım. Roaccutane Yan etkileri oldukça Ağırdır. Bu yüzden Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Roaccutane başlanmadan önce kan tahlilleri yapılmalı ve ilaç kullanılan esnada da Düzenli periyotlarla bu kan tahlilleri yenilenmelidir. Değişiklikler gözlemlenmeli ve buna göre tedavi sürdürülmelidir.

      Bunca özel uygulamaları olan bir ilaca kendinizin karar vermesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Benzamycin gibi etkili kremlerle de sivilcelerden kurtulabilirsiniz. İlla roaccutane tablet kullanmanız gerekmez. Geçmiş olsun

  2. tenten diyor ki:

    merhabalar, ben yaklaşık 4.5 aydır Roaccutane(20mg) kullanıyorum ve gözlerimin altında kırışıklık ve çökme oldu. Bunun ilaç ile bir ilgisi var mıdır bir de geçmesi için ne yapmamız gerekir. Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

    • admin diyor ki:

      Merhabalar. Roaccutane Yan etkileri vücudun birçok bölgesinde kendini gösterebiliyor. Göz etrafında oluşan bu deformasyonu Salatalık maskesi yaparak azaltmaya çalışabilirsiniz. Geçmiş olsun

      • tenten diyor ki:

        Cevabınız için tessekür ederim. Peki azalsa bile geçer mi? Çünkü yaslı insanlarınki gibi gözlerimin altında kırısıklar olustu, gözlerim küçüldü.

        • admin diyor ki:

          Elbette Gececektir. Roaccutane Tedavisi boyunca hem cilt hemde genel anlamda vücut çok yıpranır. Bu yıpranmadan dolayı ciltte kuruluk, Soyulma, Büzülme ve kızarmalar meydana gelebiliyor.

          Siz yazımızda yer alan yan etkilerden korunma yöntemlerini uygulayarak tedavinize devam edin. Tedavi sonucunda etkiler azalarak ortadan kaybolacaktır. Geçmiş olsun

  3. Deniz diyor ki:

    Merhaba, acnegen kullanıyorum ve 3. Günümdeyim. Ancak idrarda kanama görüyorum. böyle devam eder mi ya da yan etkileri arasında mı ?

    • admin diyor ki:

      Merhaba Deniz hanım. idrarda kanama yan etkileri arasında bulunmamaktadır. Böbreklerinizde ağrı oluyor mu hiç ? Kum veya böbrek taşı olabilir.

  4. Nazli diyor ki:

    Yaklaşık 5 aydir roaccutane tedavisi goruyorum ve doktorum bugun hormon bozukluğuna sebep etkiler görüldüğünü soyledi bu hormon bozukluğu ne gibi etkilere yol acar ya da nasil giderilir,hangi ilaçlarla tedavi edilebilir ve bu hormon bozukluğu bir etkisi midir roaccutane ilacının?

    • admin diyor ki:

      Merhabalar Nazlı hanım. Hormon bozukluğundan kasıt, Roaccutanenin sizde göstermiş oldugu yanetkileri’nden söz etmiş olabilir. ilaç kullanımını bıraktıktan sonra büyük olasılıkla düzelmeler olacatır. Doktorunuz tedaviyi sonlandırdı mı ?

  5. melek diyor ki:

    Ilaci kullanmaya basladgimdan beri bogazimda yaralar aciLdi ve sürekli öksürükmeye basladim bu roaccutane ‘nin bi yan etkisi mi

    • admin diyor ki:

      Merhaba Melek Hanım. Roaccutane yan etkileri içerisinde öksürük ve yara ile ilgili bir uyarı yok. Durumunuzu doktorunuza bildirmenizde fayda var. Roaccutane Yan etkileri size ağır gelmiş olabilir. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için farklı rahatsızlıklar baş gösteriyor olabilir. Geçmiş olsun

  6. Muhsin diyor ki:

    Ben yaklaşık bir buçuk aydır Roaccutane kullanıyorum.Acaba ne zaman etki etmeye başlar ve eski akne lekelerine faydası var mıdır?Teşekkürler.

    • admin diyor ki:

      Merhaba Muhsin bey. ilacın etkisini görmeye başlamış olmanız lazım. Roaccutane kullandığınız süre boyunca yazımızda yer alan korunma yöntemlerini mutlaka uygulayın.
      Eski sivilce lekeleri derin değilse, roaccutane bunları yok edecektir. Geçmiş olsun

  7. elif diyor ki:

    Hayırlı günler hocam.ben 7 aydır aknetrent kullanıyorum.evet cildimdeki yağ oranı baya azaldı.sivilce kalmadı ama leke ve kırmızılıklar hala var yüz bölgesinde tüylenme de oldu bu ilacı bıraktıktan sonra tüyler dökülür mü bilmiyorum beni bilgilendirir deniz çok mutlu olacağım saglikli günler tesekkur ederim

    • admin diyor ki:

      Merhaba Elif Hanım. Aknetrent yüzde tüylenmeye sebep olabiliyor. Bu tüyler ilacın etkisiyle çıktığı için, tedavi sonlandığında tüylenme bitiyor. Yani bir daha çıkmıyor. Yüzünüzde ki kırmızılıklar ve lekeler ise, tedavi süresince azalarak bitecektir. Aknetrent cildin yağ oranını azalttığı için kurumaya neden olur. Bu kurumadan dolayı da cilt çok hafif tahriş olur. Ancak tedavi bitiminden sonra yapılacak olan cilt bakımı ile kısa sürede sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız. Lekelerde gidecektir, kızarıklıklarda. Biraz daha sabredin herşey istediğiniz gibi olacak.

Yorum Yap

*