Protein Tozu Zararlı mı ?

Antreman esnasında yorulan kasların beslenebilmesi ve kendini toparlayabilmesi için Proteine ihtiyaç duyar. Yetersiz Beslenme ile birlikte gelen Protein yetersizliğini hızlı bir şekilde gidermek için Protein Tozları Kullanılmaktadır. Peki Bu Protein Tozlarının Vücuda ne gibi etkileri Var Onlara Bakalım.

Whey Protein Tozu

Özellikle vucut geliştirmek isteyen kişilerin sıkça duyduğu Bu protein tozları vucut tarafından Hızlı emildiği için kas gelişimi açısından önemli yer tutmaktadır. Whey Protein Tozu, peynir altı suyundan özel filtrasyonla toz haline getirilir. Yağlardan, sudan, laktoz ve minerallerden büyük oranda arındılır. Bu sayede ‘sadece’ protein almak çok daha kolay olur. Ürünlerin bir çoğunda aroma vardır, kakao, muz, çilek ve vanilya aromaları en çok yaygın olan aromalardır.

Protein tozları ihtiyaç duyulduğu kadar ve doğru bir şekilde kullanıldığı taktirde herhangi bir zararı yoktur. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi Protein tozları da fazla alındığında vucutta aşırı Protein birikmesi sonucu Böbrek rahatsızlıkları ve ödemler oluşabilmektedir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır

Protein Tozu Zararları ve Kullanımı
Protein Tozu Zararları ve Kullanımı

Protein Tozları Spora başlar başlamaz kullanılmamalıdır. Kaslarınız iyice yorulmadıkları sürece alacağınız protein tozunun size yararından çok zararı olur. Yaklaşık 4 aylık bir spordan ve antreman bittikten sonra protein tozu  kullanılmalıdır. Aksi taktir de yukarıda yazdığımız gibi gereksiz protein depolaması yapmış olursunuz. Bu durumda sizin vucudunuz için oldukça zararlı olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bu alanda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Ancak aklınızda bulunsun : Kullanım Şekli Size Özel olmaldır.

Protein Tozu Zararlı mı

Bazı kişilerde Protein tozlarının Kısırlığa neden olduğu Söylenmektedir. ilk zamanlarda faydalı gibi görünen bazı Protein Tozları ileri ki dönemlerde insan yaşantısında büyük hasarlara sebep olabilmektedir. Ancak Bu durum şu an sadece bir iddaa olarak kalmaktadır. Kanıtlanmışlığı yoktur.
Kullanacağınız protein tozunun dozunu iyi ayarlamak gerekir. Aşırı kullanımdan kaçınmalıdır.

Aşırı Protein tozu kullanımı Sonrasında bazı kişilerde Sivilce Oluşumu olabilmektedir.
Aşırı Protein Tozu kullanıldığında böbreklerin sindirimini zorlayarak burada böbrek taşı oluşmasına sebep olmaktadır. Bunu minimuma indirmek için asla protein tozu ile birlikte alkol kullanmayınız.
Fazla kullanıldığında karaciğere zarar vermektedir.
Aşırı ve yanlış kullanılması sonucunda sindirim sistemini bozarak bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkiler.

Protein Tozu Yerine Ne kullanılabilir

Protein tozuna ihtiyaç duymamak için doğal olarak beslenmek gerekmektedir. Özellikle protein bakımından zengin besinler olan Tavuk eti, Süt ve süt ürünleri, Fındık, Yumurta Akı gibi şeyler tüketerekte gerekli protein ihtiyacınızı doğal olarak karşılayabilirsiniz.

Karbonhidrat ihtiyacı için ise unlu gıdalar gereklidir. Makarna, ekmek karbonhidrat için gereklidir. Bol sebze ve meyve vitamin ve minareller açısından gereklidir.

 

protein tozu zararlı mı protein tozu zararlımı protein tozu zararlı mıdır PROTEİN TOZU ZARARLIMIDIR protein tozu zararları protein tozunun zararları protein tozları zararlı mı protein tozu sağlıklı mıdır protein zararlımı protein tozu zararlar

One Reply to “Protein Tozu Zararlı mı ?”

  1. Take it within 30 mteuins AFTER working out. I just went to GNC and bought 5 pound tub of Optimum Nutrition 100% whey. Somebody recommended it to me and I have done my research, it’s pretty good. It cost me around $35, should last me 2-3 weeks. I don’t know your price range, if you want the cheapest stuff, you can go to Wal-Mart, buy a 2 pound tub for about $13. Not the best stuff, but it’s better than nothing.I only take it after working out, just make sure you are getting .9 grams of protein per every pound in your body. Every day. Good luck!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*