Saglikli Olmak adına herşey..

Protein Diyeti Nasıl Yapılır ? Ne Yapmalı

Protein diyeti , basitçe protein ağırlıklı beslenme şeklinde yapılan bir diyettir. Fazla kiloları olanlar için son dönemlerde oldukça populer olan protein diyeti, vücutta yağ birikmesine sebep olan karbonhidratların tüketimini azaltıp protein ağırlıklı beslenmeye yöneltmeyi amaçlamaktadır. Diyet süresince protein ağırlı beslenmenin yanında, vücut için gerekli olan enerjinin sağlanabilmesi için karbonhidratlar da gerektiği kadar tüketilmelidir.

protein diyetiProtein diyeti sayesinde kısa zamanda hızlı ve sağlıklı kilo verirken, aynı zamanda kendinizi zinde ve enerjik hissetmeye devam edersiniz. Protein diyeti süresince, vücudunuz gerekli olan enerjiyi elde edebilmek için yağları yakmaya ve eritmeye başlayacaktır. Bu sayede de hiç açlık çekmeden yağları eritecek ve kolay birşekilde zayıflayabileceksiniz.

 

Protein Diyeti Yapacaklar Dikkat!

protein diyeti listesiProtein diyeti boyunca, protein ağırlıklı besleneceğiniz için, diyete başlamadan önce bazı tahlil ve testlerin yapılması gerekmektedir. Protein diyeti uygulayacak kişilerin özellikle böbreklerinde herhangi bir rahatsızlık olmamalıdır. Protein ağırlı beslenme, böbrekleri çok yoracağından böbrek rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle uygulamamalıdır. Şayet böbrek rahatsızlığınız yok ise, protein diyeti sizler için bir sorun yaratmayacaktır. Ancak sağlıklı olsanız bile protein diyeti yapacaksanız mutlaka günde 3 litreden fazla su tüketmelisiniz. Yiyecek çeşitliliği oldukça fazla olduğu için Protein diyeti Listesi’ni kendiniz istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Diyet listesi oluştururken dikkat edeceğiniz tek nokta, Listede ki herşeyin protein bakımından zengin olmasıdır. Aksi halde diyet sonucu Zayıflamak yerine kilo alırsınız.

protein diyeti ile kilo verenler zayıflayanlar

Protien Diyeti için Besin Listesi

Protein diyeti listesi hazırlarken hiç bir öğünde hamur işi ve karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler bulundurmamalısınız. Bunun yerine domates, salata, yumurta, süt, her türlü peynir, et, balık gibi protein bakımından zengin yiyecekleri bulundurmalısınız. Bu besinleri dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Böylelikle hiç aç kalmadan 2 hafta (15 gün) içinde 3-4 kilo zayıflayabilirsiniz.

protein diyeti listesi besinleri
Protein diyeti listesi hazırlarken sevdiğiniz besinleri koyabilir, dilediğiniz kadar bu yemekleri yiyebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken protein bakımından zengin olan gıdaların kalorisinin de düşük olması gerektiğidir. Diyetlerin temel prensibi, vücut için gerekli olan kaloriden daha az kalori almak, vücüdun eksik kalan enerjiyi karşılaması için yağları yakmasını sağlamaktır. Protein diyeti süresince zayıfladığını gözlemleyebilir, diğer diyetlerde ki gibi sarkmaların olmadıgını fark edersiniz. Protein diyeti listesini 3 haftalık olarak oluşturmalı ve liste bitiminde 1 hafta ara vererek diğer listeye geçmelisiniz.

Protein Diyeti ile Zayıflamak için Neler Yapılmalı ?

Protein diyetinden olumlu sonuç alabilmek için oluşturduğunuz diyet listesine uymanız gerekir. Sağlıklı beslenme ve zayıflama açısından kahvaltı son derece önemlidir. Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Göbek, Basen ve karın bölgesinde oluşan yağlanmaların temel sebebi akşam yemeği olduğu için bizim için asıl önemli öğün Akşam yemeğidir.
Akşam yemeğinizi en geç saat 19:00-19:30 civarında yemiş olun. Yatıncaya kadar da meyve harici herhangi birşey tüketmemeye özen gösterin. Diyet süresince bol bol su için. Günün her anında mutlaka elinizin altında bir şişe su bulunsun ve her fırsatta bu suyu yudumlamaya çalışın.
Mineral ihtiyacını karşılamak için Yemeklerinizde mutlaka salata bulundurun. Bol limon sıkılmış bir salata hem mineral ihtiyacınızı karşılarken aynı zamanda metabolizma hızını arttırır ve daha fazla yağ yakmanıza ve daha hızlı zayıflamanıza yardımcı olur.
Yemeklerinize oturmadan yajlaşık yarım saat önce, 1 bardak su içerisine 1 dilim limonu sıkıp için. Böylelikle daha az yersiniz ( tokluk hissi verir).
Mümkün olduğu kadar şekerden, tuzdan uzak durun. Çaylarınızı şeker yerine bal ile tatlandırın. Bal Protein bakımından zengin besinler arasındadır.
Öğün aralarında acıktığınızda 1 kase yağsız yoğurt yiyebilirsiniz. Yoğurt yağ yakımını hızlandırır ve özellikle karın bölgesinde ki yağların erimesini kolaylaştırır.

Sağlıksız Diyetlerden uzak Durun

Diyet yapmak çoğu zaman olumlu sonuç vermez. Hatta öyle ki uygulanan bazı diyetler, ölüme bile götürebilmektedir. Bu yüzden hazırlanan listelerde mutlaka temel ihtiyacı karşılayacak kadar karbonhidrat, protein ve mineraller bulunmalıdır.
Diyet yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları, Sağlık bakanlığının resmi sitesi olan Sağlıksız Diyet Listeleri Linkinde bulabilirsiniz.

 

protein diyeti nasıl yapılır protein diyeti En yüksek proteinli besinler protein nasıl yapılır protein listesi protein diyeti listesi protein diyeti erkek protein diyete yeşil mercimek yeniyormu fazla kilo verenler proteinli besinler listesiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir