Öksürük için evde Ne Yapmalı ?

Özellikle kış aylarında hayatımıza giren öksürük için evde uygulayabileceğimiz doğal ve bitkisel içeceklerle bu dertten kurtulabiliriz.
Sıcak içecekler, boğazı yumuşattığı için genellikle kuru öksürüğe iyi gelirler. Soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen öksürükte, sadece boğazı yumuşatmak yetmez. Bunun yanında bünyenizi destekleyecek birşeylerde yapmanız gerekir. Bunun için nane çayı, zencefil çayı ve adaçayı içebilirsiniz. Öksürüğü azalttığı gibi, hapşırma ve burun akıntılarına da iyi gelecek olan bu içecekler, rahatsızlığınızı kolay atlatmanızı sağlayacaktır..

Öksürüğe iyi Gelen Bitkisel Çaylar

oksuruk-icin-ne-yapmali-ne-iyi-gelirZencefil Çayı: Nezle,Grip ve diğer soğuk algınlarında tedavi özelliği çok yüksek olan zencefil, aynı zamanda öksürüğüde sökmek için oldukça etkilidir. 2-3 cm bir zencefili rendeleyerek daha önce kaynattığınız bir bardak suyun içine atıp demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra tok karnına 1 bardak içebilirsiniz. Bunu günde 3 defa yapabilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce yaparsanız, uykuda gelen öksürük krizlerini engelleyerek rahat uyumanızı sağlar.
Nane Çayı: Öksürük ve Soğuk algınlığı tedavisinde bir klasik olan nane limon çayı, içerisinde ki C vitamini sayesinde vucut direncinizin artmasını sağlar. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz. Bal boğazı yumuşatıp nemlendirdiği için gıcığa iyi gelmektedir.
Adaçayı: Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın.
Bal: Bazı çaylar doğal olarak tatlıdır ve içmesi kolaydır. Ancak bazılarının tadı acı gelebilir. Öksürüğe karşı hazırladığınız çaylarda tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Bal aynı zamanda kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazınızı yumuşatır ve kaşınma duygusunu alır. Bir bardak çay için bir çay kaşığı bal yeterlidir. Varsa organik bal kullanmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

2 Replies to “Öksürük için evde Ne Yapmalı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*