Saglikli Olmak adına herşey..

Limonun yüze ve Cilde Faydaları

Bol miktarda C vitamini bulundurmasından ve birçok yemeklerde Limon’u kullanmamızdan dolayı çok sık haşir neşir olduğumuz bir meyve olan limon, özellikle soğuk algınlığında çokça tükettiğimiz meyvelerin başında geliyor. Gribal enfeksiyon durumlarda tüketildiğinde, Vücudun direncini arttırıyor ve kendimizi zinde hissetmemize neden oluyor.  Her ne kadar soğuk algınlığı için limonu çokça kullansakta, Limonun aslında çokça farklı yararları ve faydaları da bulunmaktadır.

limonun cilt icin faydalariUzun zamanlardan beridir, cilt problemlerinde limonun faydalarından yararlanılıyor. Limon suyu asidik bir yapıya sahiptir ve sahip olduğu pH değerinden dolayı Ciltte ki bakterilerin ölmesini ve cildin kendini yenilemesini sağlıyor. Ayrıca içerisinde bolca bulunan C vitami sayesinde de cildi parlak ve güzel gösteren Limon, Yüze ve Cilde sürüldüğünde inanılmaz etkilere neden oluyor. Bu etkilerin neler olduğunu sizin için ele aldık ve bu yazımızda bir araya getirmeye çalıştık.

Yüze Limon Sürmenin Faydaları

 1. Gül suyu ile karıştırıp kendi doğal cilt temizleme toniğinizi hazırlayabilirsiniz. Birebir oranında gül suyu ile Limon suyunu karıştırın. Makyaj temizleme toniği olarak kullanabildiğiniz gibi, Bir pamuk yardımıyla yüze sürdüğünüzde gözenekler sıkılaşır ve siyah nokta oluşumu azalır.Pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz..
 2. Hazırladığınız çeşitli yüz maskelerinin içine limon karıştırarak, Sivilce oluşmasını engelleyebilir, var olan sivilcelerinde kurumasını sağlayabilirsiniz.
 3. Özellikle yüz bölgesinde oluşan güneş lekelerine ve çillere Limon sürerseniz, bu lekelerin zamanla geçtiğini görürsünüz.
 4. Yumurta Akı ile Limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürdüğünüzde sivilcelerden dolayı oluşan çukur ve Lekelerin geçmesini sağlar.

yuze-limon-surmek-faydalari

Limonun Diğer Faydaları

 1. Limonun faydaları sadece ciltten ibaret değildir. Birçok rahatsızlığa faydalı olan limon, çeşitli rahatsızlıklarında giderilmesinde önemli rol oynuyor.
 2. İçtiğiniz çayın içerisine 1 damla Limon suyu ilave ederseniz tansiyonunuzu düzenler. Genellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu düşürmektedir.
 3. Maydonoz ile birlikte karıştırılıp tüketildiğinde Kolesterolü düşürür.
 4. Damarları açarak, kan dolaşımını hızlandırır. Kalp rahatsızlıkalrına iyi gelir.
 5. Nefes darlığına iyi gelmektedir.
 6. Saça sürüldüğünde, saçın sertleşmesini ve istenilen şeklin kolay verilebilmesini sağlar ( Doğal Jöle )

Limonun Zararları

Sürekli olarak cilde Limon sürmek, cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu bozulmadan dolayı bazı cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Ancak bu olumsuzluklar sadece Abartılı kullanımlarda ortaya cıkmaktadır. Normal kullanımlarda Limonun cilt için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Aç karnına sadece limon suyu içmek, ülser ve gastrite neden olabiliyor. Bunu önlemek için su ile karıştırıp içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz.
Sürekli limon tüketmek, diş minelerine zarar verebiliyor. Bunun sonucunda dilerde çürükler oluşabiliyor. Bu zararın oluşmaması için yeterli miktarda limon tüketilmeli ve tüketildikten sonra Ağız çalkalanmalıdır ( C vitamini Suda çözünür).
Bazı kişilerde Limon alerjisi olabilir. Bu yüzden cilt için kullanılmadn önce, ufak bir bölgede denenip ondan sonra yüze sürülmelidir.

limonun cilde faydaları limonun yüze faydaları yüze limon sürmenin faydaları limonu yüze sürmenin faydaları limon suyu yüze sürülürmü limon suyunun cilde faydaları limon yüze faydaları cilde limon sürmenin faydaları limonun cilde faydalarý limon yüze sürülürmü2 thoughts on “Limonun yüze ve Cilde Faydaları”

 • Peki yumurta akına ne kadar limon suyu koyacağız ve ne kadar süre de cildimizde kalacak. Tesekkurler

  • Merhaba Aslihan hanım. 1 Adet yumurta akına 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu karıştırabilirsiniz. Yaklaşık 25 dk yüzünüzde kalmalı ve daha sonra ılık su ile güzelce yıkamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir