Saglikli Olmak adına herşey..

Kolonoskopi Nedir ? Kolonoskopi Nasıl Yapılır ?

Kolonoskopi ilgili uzman doktor tarafındanışıklı ve ucunda kamera bulunan bir alet ile anüs (makat) kalın bağırsağa girilerek, Kalın bağırsağın monitörde incelenmesidir. Kolonoskopi, diğer yöntemlere göre daha kesin tanı konulması açısından önemlidir.
Kolonoskopi sayesinde, kolon kanseri, kalın bağırsak iltihabı ve benzeri rahatsızlıkların kolaylıkla teşhisinin konulması sağlanır. Gerekli duyulduğunda parça alınarak patolojiye gönderilir ve doku incelenir . Bu işlem ile, gerekli görülmesi durumunda iç organlar resmedilebilmektedir.

Kolonoskopi öncesi bir hazırlık gerekir mi?

kolonoskopi-nedir-kolonoskopi-nasil-yapilirKolonoskopi yapılmadan önce hastanın hazırlanması gerekir. Görüntülenmenin sağlanabilmesi için, bağırsakların boşaltılması gerekir. Bunun için hastaya bir gün öncesinden ilaç verilir ve bir şey yememesi söylenir (Kolonoskopi yapılana kadar hiçbir yememeniz gerekiyor). Verilen ilaç kullanıldığında hasta diare olur ve bağırsaklar boşaltılır. Böylece ekran görüntüsü almak mümkün olur.
Kolonoskopi yapılması gerekiyorsa, hastanın Aspirin, Romantizmal ağrı kesici ve benzeri kanı sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerekir. Tansiyon, Kalp ve benzeri önemli ilaçlar kullanıyorsanız, isimlerini doktorunuza bildirin. Bu tür ilaçların genellikle kullanılmasında bir sakınca olmamaktadır.

Kolonoskopi Kimlere Yapılır ?

Kolonoskopi herkese yapılabilir. Bunun için illa hasta olmanız gerekmez. Akciğer ve meme kanserinden sonra dünyada en sık rastlanılan kanser türü Kolon kanseridir. Erken teşhis için, özellikle 50 yaş üstü kişilerde kolonoskopi uygulanması gerekir. Yapılan bu işlemler, kolon kanseri büyük ölçüde erken teşhis edilip tedavi edilebiliyor. Özellikle Ailesinde kolon kasneri olan kişilerin bu kontrolleri mutlaka yaptırması gerekir. Kolon kanserinin kalıtsal etkileri taşıdığı günümüzde artık biliniyor.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır ?

Bu işlem genellikle ağrısız olmaktadır. Ancak işlem sırasında hava verilmesinden dolayı, karında şişkinlik ve karın kaslarında kramplar meydana gelebilir. Ancak işlem öncesi size verilecek olan ilaçlarla bu etkilerin minimize edilmesi hedeflenir. Bu ilaçlar sayesinde herhangi bir ağrı hissetmeden işlem uygulanıp, sonlandırılır. Hasta sırtüstü veya yan yatırılarak işlem uygulanmaktadır.

İşlem sırasında normal dışında bir durum görülürse ne olur?

Doktorunuz belirli bir bölgenin ileri tetkikine karar verirse, o bölgeden kolonoskop içinden geçirilen bir tel yardımı ile parça (biyopsi) alabilir. Biyopsi sadece kanser şüphesinde değil, birçok selim (iyi) huylu hastalığın ayırıcı tanısında da tercih edilmektedir. Kanama nedeniyle işlem yapılması durumunda, bu odaklara iğne ile ilaç verilebilir veya elektrik akımı (koter) ile yakılabilir. Böylece çoğu zaman kanamayı durdurmak mümkün olabilir. Bu işlemler ağrıya yol açmaz.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır Video

Kolonoskopi nasıl yapılır sik i kolonoskopi nedir kolinskopi kolonoskopi tanı yöntemleri kolonoskopi neden yapılır kolonoskopi nasıl cekilir kolonoskopi nasıl kolonoskopi herkese yapılırmı kolonkospiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir