Saglikli Olmak adına herşey..

Kolesterol ve Trigliserid Yüksekliği

Kolesterol ve Trigliserid Yüksekliği

Kolesterol hücrelerin oluşumuna katılan yapı taşlarından biridir. Vücut tarafından bir çok yerde kolesterol kullanılır ve metabolizma devamlılığı sağlanır. Vücudumuz için şeker (glukoz) ne kadar önemliyse, aynı şekilde kolesterolde önemlidir ( Glukoz bir kan şekeri türüdür : Canlının yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan enerjiyi glukoz moleküllerini parçalayarak elde eder). Glukoz olmadan nasıl ki bir canlı var olamaz ve yaşayamazsa, aynı şekilde kolesterol olmadan da yaşayamaz. Ancak şekerde olduğu gibi kolesterolünde ne yükselmesini nede fazla düşmesini istemeyiz.
trigliserid-yuksekligiDamar tıkanıklığının en büyük sebeplerinin arasında yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid bulunmaktadır.
Normal değerlerde olan kolesterol ve trigliserid vucut için oldukça önemli işler yapar. Bilmeniz gereken, zararlı olan durum bu maddelerin varlığı değil, fazlalığı yada düşüklüğüdür. Kolesterol yüksekliği ve Trigliserid yüksekliği damar tıkanıklığının tek sebebi değildir. Bir çok neden damar tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Ancak Trigliserid yüksekliği ve kolesterol yüksekliği bu farklı sebeplerden dolayı meydana gelen damar tıkanıklığının hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olur.
Yüksek kolesterol veya Trigliserid yüksekliği olan herkeste uygulanacak tedavi yöntemi farklılıklar gösterebilir. Kolesterolü veya trigliseri yüksek olan her hastanın ilaç kullanması gerekmez. Bazı hastalarda Yüksek kolesterol ve trigliserid değerleri, uygulanan kolesterol diyeti ile normal değerlere getirilebilmektedir. Şayet diyet ile hastalık tedavi edilemiyorsa, o azman ilaçlı tedaviye başvurulmaktadır. Yüksek Kolesterol ve Trigliserid yüksekliğinde kullanılacak olan ilaçlar yine hastanın durumuna göre belirlenmelidir. Her kolesterol ilacının etki ettiği noktalar farklı olduğundan kolesterol yükselmesine sebep olan asıl nedenin teşhis edilip, bu nedene göre tedavi uygulanmalıdır.

Trigliserid Neden Yükselir? Trigliserid nasıl açığa çıkar?

trigliserid-yüksekligi-nasil-dusurulurÖzellikle fazla miktarda hayvansal (doymuş yağ) tüketildiğinde, karaciğer bu doymuş yağlardan kolesterol üretmeye başlar. Bu üretim çok fazla olduğunda da kanda ki kolesterol miktarı yükselir. Bu doymuş yağlarla birlikte yüksek kalori ve özellikle alkol alındığında ise, karaciğer kolesterolu Trigliseride dönüştürür ve bu durumda da kanda trigliserid yüksekliği oluşmaya başlar.
Normal trigliserid değerleri 150 mgr/dl. dır. 200 mgr/dl. üzerindeki kişilerin damar tıkanıklığına bağlı felç geçirme riski % 30 artmaktadır.

Trigliserid nasıl düşürülür? Trigliseridi düşürmek için ne yapmalı

* Karbonhidrat bakımından zengin, yüksek kalori içeren gıdalardan uzak durun. Özellikle şekeri kesin. Gazoz kola vb şekerli içeceklerden uzak durun
* Fazla kilonuz varsa, mutlaka diyete başlayın. Bol bol egzersiz ve yürüyüş yapın.
* Margarin gibi doymuş yağ oranı yüksek olan yağlardan uzak durun. Yemeklerinizde hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanın. ( Zeytin yağını özellikle kullanmanız önerilir)
* Bol bol sebze ve meyve tüketin. Ara öğünlerde sebze salatası hazırlayıp yiyebilirsiniz.
* Alkol vb zararlı alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın.
* Omega-3 bakımından zengin gıdalar tüketin. Haftada en az 2 kere balık tüketin.
* Kızartılılmış yemeklerden uzak durun. Haşlanmış ve yağsız gıdalar tüketin.
* Mantı, pirinç pilavı ve hamur işi tüketimini azaltın.
* Günde En az 8 Bin adım yürüyün.
* Diyet Yapın. Trigliserid yüksekliği ve Kolesterol yüksekliğinde en önemli Diyetlerden biri Akdeniz diyetidir.
* Diyete rağmen Kolesterol ve trigliserid değeri düşmüyorsa doktora muayene olun. ilaçlı tedaviye başlamanız gerekebilir.

Trigliserid ve Kolesterol Düşüren Yiyecek ve Bitkiler

*Somon balığı, ton balığı, uskumru,
*Ceviz, badem, fındık,
*Soya fasülyesi, kuru fasulye, nohut, mısır, mısır unu,
*Patates, domates, havuç, pırasa sarmısak. soğan, lahana, semizotu, brokoli, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler,
*Kiraz, çilek, elma, erik, limon,
*Bira mayası,
*Adaçayı, Ardıç, Ay Çiçeği, Buğday Çimi, Karabaş Otu, Kekik, Kuşdili, Nane, Çavdar,
*Keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı,Trigliserid seviyesini düşürür.

Konunun Anahtar Kelimeleri : Trigliserid Yüksekliği, Kolesterol Yüksekliği, Trigliserid Neden Yükseklir, Trigliserid yüksekliği Nasıl Düşürülür, Kolesterol Yüksekliği Nasıl Düşürülür, Kanda Trigliserid Yüksekliği, Kolesterol Düşüren Bitkiler, Trigliseridi düşüren bitkiler

 

trigliserid yüksekliği nasıl düşürülür trigliserid yüksekliği trigliserid ykseklii trigliserid kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür tirilgesit ve kolleesterol trigliserit ve vdld kollestrol ilişkisi kolestrol ve trigliserid yüksekliği kolesteron ve trigliserid Q10 düşürürmü? kolesterol yüksekliği en iyi trigliserid ilacıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir