Klomen Tedavisi ve Hamilelik

Klomen tedavisi, kısırlık (infertilite) şikayeti olan kadınların yumurtalıkların uyarılması amacıyla kullanılan ilaçtır.
Genellikle tüp bebek tedavisi öncesinde kadınlarda yumurtlamayı sağlamak amacı ile yumurta çatlatma iğnesi ile birlikte kullanılır. Bu tedavi sonucunda kadınların %75’inde yumurtlama görülmekte ve bu kadınların da yaklaşık %35’i (Klomen tedavisi uygulan 100 kadından yaklaşık 20 tanesi) bu yolla hamile kalabilmektedir. Toplum arasında her ne kadar ikiz bebek şansını artırdığı söylense de bu düşük bir ihtimaldir.
Tedavi ilk olarak Klomen hapı ile başlar. Bu tableti kullanmaktaki amaç olgunlaşmış yumurta elde etmek ve gebelik oluşmasını sağlamaktır. ilacın bitmesinin ardından hem kan tahlilleri hemde ultrason ile hasta takibi başlar.
Yumurta oluşumu gözlemlendiği zamanda doktor tarafından hastaya ilişki takvimi uygulanır ve çiftler belirlenen bu takvim günlerinde birlektelik yaşayarak oluşan bu yumurtanın döllenmesini sağlarlar. Bu sayede tüp bebek tedavisi gerekmeden hamile kalınır.
Klomen Tedavisi doktor tarafından uygun görülmesi durumunda 5 aylık bir zamana kadar kullanılabilir. Klomen tedavisinin yanıt vermemesi durumunda tüp bebek tedavisi başlatılabilmetedir. Ayrıca burada tam sonuç alabilmek için klomen ile birlikte yumurta çatlatma iğnesi birlikte kullanılmaktadır.

Klomen Kullanımı ve Sonrası

Klomen Tedavisi ile Hamilelik
Klomen Tedavisi ile Hamilelik

Klomen tedavisi Adetin 3.-5. günü başlar. ideal olarak 50 mg x 2 olacak şekilde 5 gün boyunca kullanılır. Sürekli olarak yapılan ultrason incelemelerinden sonra 16-18 mm ye ulaşan yumurta görüldüğünde çatlatma iğnesi verilir. Bu aşamadan sonra ya planlı cinsel ilişki ya da aşılama tedavisi önerilir. Adet gecikmesi ve gebelik oluşması beklenir. Bu süre zarfında gebelik oluşmazsa başka bir tedavi seçeneği (Çatlatma iğnesi ile yumurtalık uyarılması ya da tüp-bebek) tercih edilir. Klomen Tablet doktor takibi olmadan kullanılmamalıdır.

Klomen Tablet Yan Etkileri

Doktor tarafından belirlenen dozda kullanılması durumunda yan etkileri çok ama çok az olan bir ilaçtır. Ancak bazı hastalar da bulantı, ateş basması ve kanama olması gibi yan etkileri görülebilmektedir.

 

klomen klomen yan etkileri klomen tedavisi klomen ne işe yarar klomenin yan etkileri klomen kullanımı yumurta çatlatma hapı klomen kullanıp hamile kalanlar klomenle hamile kalanlar klomen tablet

4 Replies to “Klomen Tedavisi ve Hamilelik

  1. Iyi gunler ben ocak ayinda yarim tozda klomen kullandim ve subat ayinda adet gormedim gebelik olusmustu ama dusuk yaptim o gebeligi uc ay korunduk simdi tekrar baslamak istiyorum bebek olmasi icin ilk kullandigim sekildemi kullaniyim yokaa doktor gozetimi altindami

  2. 3 yıllık evliyiz eşimde de bnde de sorun çıkmadı herseye bakıldı doktor klomen deil direk aşılama dedi aşılamadan önce klmen kullanılmazmı ? blki klomenle hamile kalırdım :(

  3. Iyi günler bana bir Doktor Klomen verdi ve ben bunu kullanmadan baska bir Doktora göründüm ve o Doktor bende Polikistik over sendromu oldugunu söyledi ve Klomen kullamamami söyledi suan tereddütde kaldim kullansammi kulanmmasammi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*