Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

KIZAMIK

Bahar aylarında ( ilkbahar ve SonBahar.) ortaya çıkan , virüslerin sebep olduğu vucutta kızarıklıkların ve döküntülerin meydana geldiği Hastalıktır.
Kızamık Hastanın günlük yaşantısını da etkillemektedir. Yüksek ateşle birlikte dikkat edilmezse Solunum yollarında enfeksiyona ve ishale neden olabilir.
Kızamık Bebeklerde ve gebelerde Çok Tehlikelidir. Kızamık olan bir bebek veya hasta derhal doktora başvurmalıdır.

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

Kızamık Mikrobu Oral bölgelerde (Burun ve Ağız ) konuçlanmatadır. Hapşurmalarda, Sümkürmelerde ve Aynı gereçlerin kullanılması sonucu hastaya ait tükürük dokusunun yayılmasıyla bulaşmaktadır.
Kızamık Virüsü Havada Yaklaşık 2 Saat Kadar Canlı Kalabilir Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Kızamık Hastalığına bir defa yakalanan birisi normal durumlarda bağışıklık kazandığı için bir daha bu hastalığa yakalanmaz. genel olarak çocukluk hastalığı olarak bilinse de yetişkinlerde de Kızamık görülebilir.

KIZAMIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kızamık virüsü bulaşmış bir hastada ilk zamanlarda Pek belirti vermez. Ancak 2-3 gün sonra hastada yüksek ateşle birlikte Ağızda beyaz kabarcıklar oluşur. Yüksek ateşin yanında hasta da titreme nöbetleri de gelebilir.
Öksürük Meydana Gelir
Gözler Kızarmalar Başlar.
Vucutta Kırmızı Benekler oluşur
Başlangıçta Yanak ve Boyun Tarafında oluşan Bu kızarıklar Zamanla tüm gövdeye Yayılır.
Hasta iyileşme Sürecine girdiği zaman Bu kızarıklıklar Solar ve Dökülmeye Başlar.

KIZAMIK TEDAVİSİ

Kızamık için gunumuzde herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Sadece hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmak için Ateş düşürücüler ve Ağrı kesicilerle tedavi uygulanmaktadır.
Bu Sebepten dolayı Hastanın evdeki bakımı çok önemlidir. Hastanın bulundugu oda diğer bireylerden ayrıştırılmalı temiz tutulmalı ve sürekli olarak havalandırılmalıdır. Oda sıcaklıgının 20 derece civarında olması tavsiye edilir. Kızamık Sırasında hastanın beslenme şekline dikkat edilmeli Meyve Sebze tüketimine önem gösterilmelidir.

KIZAMIKTAN KORUNMA VE KIZAMIK AŞISI

Kızamık Aşısı da diğer Aşılar gibi deri altına enjekte edilmektedir. Kızamık aşısı bebeklerde 2 seansta yapılmaktadır. ilki bebek 12-15 aylıkken, İkinci aşı, çocuk 4-6 yaş arasında iken uygulanır.
Kızamık Aşısı Kızamık Virüsüne Karşı %99 Başarı Sağlamaktadır.

Kızamık Aşısı GEBELİK DÖNEMİNDE YAPTIRILMAMALIDIR.

kızamık belirtileri bebeklerde kizamik kızamık tedavisi bebeklerde kızamık belirtileri kızamığın belirtileri bebekte kızamık bebeklerde kızamık belirtisi kızamık belirtileri ve tedavisi kızamığın tedavisi çocuklarda kızamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*