Saglikli Olmak adına herşey..

Kilo vermek ve Zayıflamak için Ne Yapılmalı

Gümünüzün en büyük hastalıklarından biri hiç şüphesiz ki Obezite yani Aşırı kilo problemi geliyor. Bu hastalıktan kurtulmak, Fazla kilolarını vermek ve Zayıflamak için çaba gösteren Yüzbinlerce kişi vardır. Fazla Kiloları vermek ve zayıflamak için en önemli unsur elbette Kişinin kararlılığı gelmektedir. Zayıflamak için Alınan hapların doğurduğu olumsuz sonuçları hergün haberlerde görüyoruz. Bu yüzden bu tür durumlardan uzak kalmalı ve Kilo vermeyi zamana yaymalıyız. Uygulanan Şok diyetler, Başlangıçta zayıflamaya yarasa da sonrasında daha fazla kilo almanıza neden olabilir.
saglikli-zayiflamak-icin-yapilmasi-gerekenlerSağlıklı ve hızlı zayıflamak için uzman diyetisyenler tarafından önerilen uygulamaları ve bunun için ne yapmanız gerektiğini size anlatmaya çalışacağız. Uygulamanız durumunda sağlıklı bir kilo verme sürecine gireceğinizi ve kısa sürede zayıflayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflamak için Ne Yapmalı ?

 1. Zayıflamak için Kabızlık sorunu yaşamamalısınız. Bunun için Kabızlık yapan besinlerden uzak durun.
 2.  Sabahları aç karnına Bir bardak ılık su ( içine limon damlatılabilir) için. Bu su metabolizmanızın hızlasnmasını sağlayarak daha hızlı zayıflatacaktır. Su içmeye gün içinde ve yemek aralarında da devam ettirebilirsiniz. Ancak Böbrek ve kalp rahatsızlığınız varsa çok su içmek zararlı olabilir..
 3.  Kepekli ekmek tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. ( Yeteri kadar su içilmezse kepek ekmeği kabızlık yapabilir).
 4.  Yemekleri hızlı değilde, yavaş yavaş yemek daha iyidir. Pirinç yerine bulgur tüketmek daha faydalıdır. Sabah kahvaltısı tam yapılmalıdır. Gün içinde çok acıktığınızda yoğurt, salatalık, leblebi gibi besinleri tüketebilirsiniz. İştahı azaltmak için yağsız yoğurt ve yine yağsız süt gibi gıdalar yenebilir.
 5.  Acıkmadığınız sürece herhangi birşey yememelisiniz. Sofradan hiç bir zaman tam anlamıyla doymuş kalkmayın. Normalde 1 porsiyon ile doyuyorsanız, 3/4 porsiyon yiyip sofradan kalkın.
 6.  Un, Yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Sadece gerektiği kadar tüketmelisiniz. Hiç tüketmemek doğru değildir.
 7.  Baklagilleri, sebze ve bazı meyveleri bol yemeli, şekerli meyveleri az yemeli.
 8. Yediğiniz herşeyi uzunca çiğnemeye özen gösterin. Vücudun kan şekeri yükseldikçe kendinizi tok hissetmeye başlarsınız.

Zayiflamak-icin-ne-yapilmali-kilo-vermek-icin

 • Meyveleri yemekten sonra değilde yemeklerden önce yemek daha faydalıdır. Böylelikle vücut için gerekli olan besinleri meyvelerden aldığınız için, fazla yemek yemezsiniz.
 •  Akşam yemeğini yarım porsiyon yiyin. Bir süre açlık çekebilirsiniz ancak zamanla alışırsınız. Gece enerji sarfiyatı çok az oldugu için alınan enerjinin de minimize edilmesi gerekir.
 •  Yatmadan 2 saat öncesine kadar kesinlikle birşey yenmemeli. Özellikle bayanlar akşam yemeğinden sonra ev işlerini yapması, kalori yakımı ve zayıflamak için önemlidir.
 • Hareketli bir yaşam sürdürmelisiniz. Şayet imkanınız varsa, mutlaka en az 45 dk yürüyüş yapılmalıdır. Çeşitli hareketler uygulanarak göbek ve basen bölgeleri çalıştırılmalıdır.
 •  Sağlığınız için bitkisel sıvı yağları tercih etmelisiniz. Margarin ve mayonez gibi şeyleri eve bile sokmayın.
 •  Kızartma yerine Haşlama yenmeli. Özellikle Protein bakımından zengin gıdalar yemek zayıflamayı kolaylaştırır. Örneğin haşlanmış tavuk ve yumurta protein bakımından oldukça zengindir.
 •  Elma sirkesi, Limon, Acı biber gibi gıdalar zayıflamayı hızlandırır ancak iştahı da açtığı için dikkatli kullanılmalıdır.
 •  Yemeklerden sonra kekik çayı içmek hazmı kolaylaştırır ve bağırsakların çalışmasını sağlar.
 • Fındık, Ceviz vb kuru yemişleri bir avuçtan fazla tüketmemeli.
 •  Biskuvi, Gofret, Çikolata vb gıdalar Zayıflamak için olumsuz gıdalardır. Bu tür gıdalar yüksek kalori değerine sahip olmalarına rağmen, besin değerleri oldukça düşüktür.
 • zayiflamak-icin-egzersizler-yapin
 • Vücut için karbonhidrat gereklidir ancak fazlası Yağ olarak depolanacağından fazla tüketilmemelidir.
 • Kabız olmamak ve bağırsakları çalıştırmak için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin; Maydonoz, Salatalık gibi gıdalar hızlı zayıflamak için yardımcı gıdalardır.
 •  Stresten uzak durmalı yada nasıl baş edeceğinizi bilmeniz gerekir. Stresli durumlarda insan daha çok yer içer. Bu da kilo almaya neden olur.
 •  En az 7 en fazla 8 saat uyku uyumalısınız. Az uyudugunuzda metabolizma hızı düşer. Bu da enerji yakımını azaltır.
 •  Tok karna uyuymamalısınız. Göbek etrafında oluşan kiloların temel sebebi Akşam yenen yemektir. Bu yüzden akşam yemeğinizi erken yemeye çalışın.
 •  Yemekleri azaltmadan yapılan egzersizler iştahı açar. Bu durumda daha çok yemek yemeye başlarsınız. Kilo almazsınız ancak kilo veremezsiniz de. Mevcut kilonuzu korursunuz. Bunun olmaması için az yemeli, çok egzersiz yapmalı.
 •  Sağlıklı zayıflamak için en önemli şey sağlıklı beslenmedir. Beslenmenize dikkat ederseniz er yada geç ideal kilonuza erişirsiniz.

Son Söz : Yanlış beslenme sonucu aldığınız kiloları, Spor ve egzersiz yaparak veremezsiniz. Bu yüzden Mutlaka, Dengeli beslenme, dengeli beslenme, dengeli beslenme…..

 

akşam yemeği sonrası zayıflama hareketleri kilo vermek için şok diyetler ve olumsuz ne yemek yapmalı zayıflamada en önemli etken nedirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir