Saglikli Olmak adına herşey..

Karanfil ve Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil, yaprak dökmeyen ve genellikle asya ve Güney amerika gibi tropik bölgelerde yetişen bir ağaca ait olan çiçeklerdir. Karafil çiçeğinin genellikle kullanım amacı, yemeklere tat vermektir. Bir çok yemek çeşidinde baharat olarak karanfil çiçeğinden faydalanılmaktadır. Karafilin sağlık açısından faydalarının fark edilmesiyle birlikte çok uzun süredir özellikle asya ülkelerinde kullanılmaktadır. En çok karanfil Çayı ve Karanfil yağı olarak tüketilmektedir.

Karafilin bilinen Genel Faydaları

karanfilin faydaları karanfil çayının faydaları karanfil çayı nasıl hazırlanır

 • Sindirimi düzenlemeye yardımcı olur
 • Dişeti rahatsızlıklarında ve özellikle diş ağrısını gidermede kullanılır.
 • Yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık ve şişkinliği giderir.
 • Mide bulantılarına iyi gelir.
 • Anseptik özellik gösterir.
 • içerisinde ki etken maddeler sayesinde vücutta ki kan dolaşımını hızlandırır.
 • Özellikle sindirim sisteminde bulunan kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

karanfil-cayi-faydalari-karanfilin-faydaları-karanfilin-yararları-karanfil-diş-ağrısı-karanfil-çayı-nasıl-hazırlanırKurumuş karafil tomurcuklarını bir havana koyup güzelce ezin ve toz haline getirin. Yetecek kadar suyu demlikte kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocağı kapatıp hazırladığınız Karanfil tozunu suyun içine atıp demlenmesini bekleyin. Karanfil tozlarını suya attıktan sonra kesinlikle suyu kaynatmayın. Bu şekilde yaklaşık 5 dk demlemeye bırakın. Karanfil demlendikten sonra alıp içebilirsiniz. Karanfil Çayının daha etkili olması için demlenme süresini uzatabilirsiniz. Çayı hergün taze demlemeniz tavsiye edilir ancak istersenizde buz dolabında saklamak koşulu ile yaklaşık 3 gün saklayabilirsiniz.

Karanfilin Sağlığa Faydaları

 1. Karanfilin en çok kullanılan özelliği antiseptikliğidir. Özellikle ağız sağlığı için, Diş ağrısına ve diş eti kanamalarında etkili olmaktadır. Çayını hazırlayıp gargara yaparsanız bu tür rahatsızlıklarınızı giderir.
 2. Soğanlı ve sarımsaklı yemeklerden oluşan oluşan kokunun gitmesi için 1-2 diş karafili ağzınıza atmanız yeterli olacaktır. Çok kısa sürede bu sarımsak ve soğan kokusunun gitmesini sağlayacaktır.
 3. Romatizmal veya kas ağrılarında karanfil suyundan faydalanabilirsiniz. Hazırladığınız karanfil çayını soğutup, ağrıya bölgeye sürebilirsiniz. Şayet ağrı çok fazla ise, bir havluya çayı döküm, bu havluyu ağrıyan bölgenin üzerine koyun. Kısa sürede ağrıyan bölgede hafif uyuşukluğa sebep olacak ve ağrınız giderilecektir.
 4. Egzema gibi Cilt rahatsızlıklarında Karanfil çayının demini alıp kullanabilirsiniz.
 5. Ağrıyan dişinizin üzerine, 1 baş karanfili doğrudan koymak, ağrıyı geçirecektir. Şayet Karanfil yağı varsa, bir pamuğun üzerine 2 damla karanfil yağı damlatarak dişinizin üzerine koyun. Böylelikle dişi uyuşturacak ve ağrıyı giderecektir.

karanfil cayinin faydalari karanfil sac icin nasil kullanilir karanfilli su karanfilli su içmek karanfilli suyun faydalarıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir