Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Spazmı

Kalp Spazmı (Anjina), göğüste koroner arter hastalığından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Göğüste Görülen bu spazm son derece yaygındır. Özellikle soğuğa maruz kalındığında burada ki kaslar gerilerek damarlara baskı uygular . Bu durum kan dolaşımını yavaşlatır ve kramplar şeklinde ağrı hissetmeye sebep olur.
Ancak göğüste ki her ağrı Kalp ile ilgili olmayabilir. Karaciğer rahatsızlıkları bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda göğüs ağrısı görülebilir. Şayet Kalp Spazmı sıksık yaşamaya başladıysanız mutlaka doktora başvurunuz. Atar ve toplar damarlarda Yağ birikmesi olmuş olabilir. Biriken bu yağ damar sertliğine ve dolasıyla kan dolaşımını yavaşlatır. Bu durumun ilerlemesi sizi kalp krizine kadar götürebilir.

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi
Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp spazmı teşhisi nasıl yapılır?

Genellikle göğüs kafesinin altında ağrı yada baskı şeklinde kendini belli eder ve daha sonra boyun kısmına, çeneye, omuzlara, kollara doğru yayılır. Kalp spazmı yaşandıgında genellikle ani ağrılardan ziyade başlangıcta nefes darlığı ve göğüste baskı hissi şeklinde kendini gösterir. Kalp spazmı sırasında duruş şeklinizi değştirmeniz ya da derin nefes almanız ağrı üzerinde hiç bir değişiklik yaratmaz. Kalp spazmı çoğunlukla bir kaç dakika sürer, ağrının 20 dakikadan uzun sürmesi kalp krizi olabileceğinden uzun süren ağrılarda acilen doktora başvurulmalıdır.

Kalp Spazmı nasıl tedavi edilir?

Kalp spazmı şikayeti ile doktora başvuran hastalarda, doktor öncelikle EKG ve efor testi ister. Bu tetkikler sonucu varsa kalp rahatsızlıkları teşhis edilir. Bu tetkikler yeterli olmadığında Koroner anjiyogram, anjiyoplasti ya da ameliyat ile tedavi yöntemleri uygulanır.
Kalp spazmı tedavisi kişiden kişiye ve rahatsızlığın seviyesine aynı zamanda şiddetine göre farklılıklar gösterir.

Kalp Spazmı Video Anlatım


kalp spazmı belirtileri kalp spazmı kas spazmı belirtileri kalp spazmı nedir kalp spazm belirtileri kalp spazmının belirtileri kalp spazmı nedir belirtileri kalp spazmi belirtileri nedir kalp spazmı tedavisi kalp spazmı nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*