Kalın Bağırsak iltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalın Bağırsak iltihabı

Kalın bağırsak iltihabı, kalın bağırsağın iç yüzeyini kaplayan mukoza tabakasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. Kalın Bağırsak iç duvarını kaplayan mukoza tabakasının iltihaplanmasına Kolit denilmektedir.
Kalın bağırsak iltihabı Akut Kolit ve Kronik Kolit olmak üzere kendi içinde de ikiye ayrılmaktadır. Kronik kolitler, akut kolitlere göre daha uzun sürer ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kronik Kolitler tekrarlayan iltihaplanma durumlarıdır.

Kalın bağırsak iltihabı nedenleri

Akut kolit hastalığına neden olan etmenler arasında, dizanteri hastalığı, tifo hastalığı, enterovirüsler ve gıda alerjen maddeler yer alır. Bunların yanı sıra Yıkanmadan yenen besinlerin üzerinde bulunan bakteriler kalın bağırsak iltihabı oluşumunda önemli rol almaktadır.
Kronik kolit hastalığına neden olan etmenler genellikle bilinmez ama bazı durumların hastalığa neden olduğu varsayılmaktadır. Bakteri enfeksiyonları, süt ve süt ürünleri alerjen maddelerinin kronik kolite neden olduğu varsayılır.

Kalın Bağırsak iltihabı belirtileri ve Tedavisi
Kalın Bağırsak iltihabı belirtileri ve Tedavisi

Kalın bağırsak iltihabının belirtileri nelerdir?

Kalın bağırsak iltihabının birçok belirtisi vardır. Hastalık baş gösterdiğinde, Halsizlik, gözlerde yorgunluk, Karında şişkinlik, ishal, Kabızlık, Kusma ve yüksek ateş olarak sıralanabilir. Bazı hastalarda diz altında kızarıklıklarla beraber şişkinlik görülebilir. Ağızda aft çıkması, ayak bileklerinde ülserik belirtiler Kalın bağırsak iltihabı belirtileri olabilir.

Kalın bağırsak iltihabı hastalığı nasıl tedavi edilir?

Akut kolitte hastaya yatakta istirahat önerilir. Ayrıca ishal ve diğer şikayetler için ilaç ile tedavi yöntemi uygulanır.
Kronik kolit hastalarında daha farklı tedavi yöntemi uygulanır. Hastaya günde 3 doz salazoprin ilacı ile tedavi uygulanır. Aynı zamanda hastaya göre farklı tedavi uygulamaları da yapılır.
Akut kolit genellikle tedavi sonrası tamamen iyileşirken, kronik kolit çoğunlukla ömür boyu sürer.
Bazı hastalarda hastalığın ilerlemesi ve ilaçlı tedavi ile sonuç alınamamasından dolayı cerrahi operasyon gerçekleştirilir ve Kalın Bağırsak iltihabı oluşan bölgeye müdahele edilir.
Kalın Bağırsak iltihabı Olan Chron Hastalığı Hakkında bilgi için :Bağırsak iltihabı : Chron Hastalığı

bagirsak iltihabi kalın bagırsak ıltıhabı bagirsak iltihabi belirtileri kalinbagirsak iltihabi bağırsak iltihabının belirtileri bagirsak iltihabi nasil gecer bagirsak iltihaplanmasi kalin bagirsak iltihabi belirtileri bağırsak iltihabı neden olur kalinbagirsak iltihabi belirtileri

2 Replies to “Kalın Bağırsak iltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*