idrardan Kan gelmesi ve Nedenleri

İdrardan kan gelmesi ciddi hastalıkların belirtisi olabildiği için böyle bir durumla karşılaşıldığı zamanlarda doktora muayene olunması gerekir. Bunun için üroloji doktoruna gidebilirsiniz.

İdrardan kan gelmesi

idrara çıkıldığı zaman idrar renginde pempeleşme veya direk kan görülmesi olabilir. Bazen idrar renginden fark edilmese bile idrar yaparken ağrı ve yanma hissi ile ortaya çıkabilir. İdrarda kan olması genellikle idrar yollarıyla alakalı olduğu için kadınlarda vajina erkeklerde ise üretra yani penisten başlanarak böbreklere kadar olan kısımlar incelenmelidir. Erkeklerde prostat rahatsızlıklarında sıklıkla kan görülebilmektedir.

İdrardan kan gelmesinin nedenleri Nelerdir

idrardan Kan Gelmesi Nedenleri
idrardan Kan Gelmesi Nedenleri

Böbreklerde taş veya kum oluşması, idrar yollarında enfeksiyon veya tümör oluşumu, idrar kesesinde iltihaplanmanın meydana gelmesi, prostat ve prostat bezi rahatsızlıkları, idrar yollarında yırtılmalar ve idrar yollarında iltihaplanmaya bağlı olarak darlık oluşması idrarda kan gelmesinin nedenleri arasında yer alır.

Kadınlarda bazen gebelik oluşmasına bağlı olarak kan görülebilmektedir. Aslında bu durum idrardan ziyade Fetus rahim duvarına tutunurken burada meydana getirdiği yırtılmalardan dolayı oluşan kanlanmadır.

İdrardan kan gelmesi Teşhis ve Tedavisi

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler doktora başvurduklarında idrar tahlileri yapılır. Yapılan tahliller sonucunda böbrek, prostat veya idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarla alakalı olup olmadığı saptanır. iltihaplanma görülmesi durumunda antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihabın giderilmesi sağlanır.
Şayet böbreklerle alakalı bir durum varsa bol bol su içmek faydalı olabilir. Hastalığın tam tedavisinin sağlanması için hastanın doğru tespitlerle şikayetini dile getirmesi gerekiyor. Bu şikayetler doğrultusunda yeni tahliller veya gerekli görülmesi durumunda üroloji dışında başka bir bölüme sevki gerekebilir. Örneğin böbreklerden kaynaklanan ve hastaya ciddi anlamda rahatsızlık veren bir durum olması durumunda Nefroloji ( Dahiliye bölümünün uzmanlaşmış alt bölümü) bölümüne sevk edilebilir. Mesane taşları, Prostat Kanseri gibi rahatsızlıklarda da idrarda kan görülmesi muhtemeldir. Bu yüzden çok dikkatli ve özenli olmak gerekir.

 

idrardan kan gelmesi erkek idrar yolundan kan gelmesinin nedenleri idrardan kan gelmesi kadın idrardan kan gelmesi erkek nedenleri erkeklerde idrardan kan gelmesi idrar yolundan kan gelmesi idrar yollarından kan gelmesi idrardan kan gelmesinin nedenleri idrar yaptıktan sonra kan gelmesi erkeklerde idrardan kan gelmesinin nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*