Saglikli Olmak adına herşey..

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

Hıçkırık çoğu zaman kısa sürede kendiliğinden geçse de , bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Hıçkırıktan kaynaklı bu rahatsızlığı bir an içinde geçirmek ve kurtulmak için bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden herhangi bir tanesini uyguladıktan sonra büyük olasılıkla hıçkırık derdinden kurtulacaksınız.  Şayet bu yöntemleri uygulamanıza rağmen Hıçkırığınız geçmiyor veya uzun süre devam ediyorsa yapılması gereken ilk şey doktor tedavsine başvurmaktır. Çünkü hıçkırık bazen önemli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Hem psikolojik hemde fiziki rahatsızlıklar sonucu Hıçkırık tutması Yaşanabilmektedir.

Hıçkırık Nasıl Geçer
Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde Hıçkırık olmasının sebebi ; Aşırı süt veya mama verilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca annenin tükettiği besinler de çocukta hıçkırığa sebep olabilir.
Bebeklerin ve çocukların mideleri küçük olduğu için aşırı süt,  mama veya yemek verme sonucu karın zarına etkiyen basınç artar ve bu zar tepki vererek hıçkırığa sebep olur. Bu tepkinin sebebi karnın kendini genişletmeye çalışmasıdır.

Hıçkırık Geçirmek için,

  1. Nefes alırken derin derin nefes alıf verin.
  2. Nefesinizi tutmak hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.
  3. Bir kağıt torba içine nefes alıp vermek.
  4. Boğazda uyarıya neden olabilecek kadar (1 çay kaşığı kadar) toz şeker yemek.
  5. Limon suyu veya sirke içmek
  6. Buzlu su içmek.

Şayet Sizi hıçkırık tuttuğunda ve bu hıçkırık tutması uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurun. Doktor tarafından yapılacak Fiziki muayene önemli rahatsızlıkların olması durumunda tedavi açısından çok önemlidir.

Hıçkırık Nasıl Geçer – Prof. Dr. B. Arman

hıçkırığa ne iyi gelir hıçkırık nasıl geçer hıçkırık tuttuğunda ne yapılır yeni doğan bebeklerde sivilce çıkması hıçkırık tuttuğunda neler yapılır hıçkırık geçirme yöntemleri hickirik a ne iyi gelir hıçkırık tuttuğunda ne yapılmalı hıçkırık geçmiyorsa hıçkırığa iyi gelen şeylerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir