Hemoroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Hemoroid Nedir ?

Insan vucudunda bulunan hemoroid damarlarının kan toplaması ve meme oluşturması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır . Beslenme ve tuvalet alışkanlıpının kontrolü ile tedavi edilebilmektedir. Ancak Çoğu zaman cerrahi müdahale gerekmektedir. Hemoroid ( Basur ) hastalığı makat bölgesinde Meydana gelmektedir. Makat bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur.
Hemoroid ( Basur ) genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar birincil ve ikincil basurlardır:
Birincil Hemoroid ( Basur ): Sık görülen Hemoroid ( Basur ) türüdür. Makat bölgesinde bulunan toplardamar ağının gerçek hastalığıdır. Anüs bölgesinde bulunmaktadır. Genellikle 25 ile 30 yaş arasında görülmektedir.
İkincil Hemoroid ( Basur ): Kapıtoplardamarı düzeyindeki kan akışının engellenmesi sonucu gelişmektedir. Geçirilen bazı hastalıklarda hemoroid’e sebebp olabilmektedir. Örnekğin siroz hastalığı ikincil hemoroide sebep olabilir.
. Fazla alkol tüketimi, baharatlı ve acı yiyecekler tüketmek, düzensiz beslenme ve gebelik durumu hemoroid hastalığına neden olabilir.
Ayrıca makat bölgesine baskı uzun sureli baskı uygulayabilecek şekilde oturmakta hemoroide neden olabilir.
Basur Hemoroid Hastalığının Belirtileri
– Tuvaletini yapma esnasında ağrı ve kanama olması hemoroidin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak her kanama hemoroid değildir. Kabızlıktan dolayı da bazen bagırsakta çatlama olabilmektedir.
– Makat bölgesinde ağrı oluşması .
– Basur Hemoroid hastalığının meydana gelmesi ve tuvalet ihtiyacı sonucunda kanamaların sürekli olarak olması sonucu hastada kansızlık meydana gelmektedir.

Hemoroid ( Basur ) Tedavisi

Hemoroid/Basur Hastalığı
Hemoroid/Basur Hastalığı

– Hemoroid tedavisi Bazı önlemlere alınarak sağlanabilmektedir. Hastanın düzenli olarak tuvalete çıkması ve beslenme düzeni sağlanması sonucu tedavi olabilmektedir. Hasta baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmalıdır.Bunun yanında alkol kahve ve sigara kullanılmamalıdır. Bunlar basurun daha kötü bir hal almasına sebep olmaktadır.
– Basur olan hastada kabızlık problemi varsa bu sorun vazelin ve ya lanolin yağı kullanılarak çözülebilmektedir.
– Sıcak oturma banyoları basur hastalığına iyi gelmektedir.
– Basur hastalığından kurtulmanın bir başka yolu ise yaşayış tarzımızdaki değişiklikle olur. Durağan ve hareketsiz bir şekilde olan kişiler bu tarzlarını değiştirmelidir.

Hemoroid Hastalığı Ameliyatı

Ilerlemiş Hemoroid ( Basur ) rahatsızlıklarında ameliyat ile tedavi yapılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların yanıdan ilaçla tedavinin yetersiz kalındığı durumlarda son olarak hemoroid ameliyatı yapılmaktadır. Kriyoşirüji yöntemi uygulanmaktadır. Sıvı azot ve ya azot protoksitle birlikte dondurucu bir alet kullanılarak basur memeleri çıkarılmaktadır. Ancak kriyoşirüjünün uygulanma alanı biraz kısıtlıdır. Çünkü bu tedavi yöntemi fazla büyümemiş ve iltihaplanmamış basurda etkilidir. Bu tedavi hastanede kalmamızı gerektirmemektedir. Ağrısız ve sızısız bir cerrahi müdahaledir. Fakat bir kaç gün ishal olmamıza neden olabilmektedir.
Bunun yanında Hemoroidektomi denilen bir tedavi yöntemi daha vardır. Tıbbi tedavinin yetersiz kaldığı alanlarda uygulanmaktadır. Ağrı, kanama gibi sıkıntıları olan hastalar için uygundur .Ameliyat sonrası hasta ağrı çekmektedir. Hastanede bir kaç gün yatmayı gerektirmektedir.Ancak ameliyat etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında hasta kendine dikkat etmelidir.

hemoroid belirtileri basur hastalığının belirtileri makatta baskı neden olur makata baski neden olur makata baski olmasi neden olur kapizlik için vazelin yaği kabiz hemoroid ameliyatında makatta baski neden olur dudak kuruması hemoroid siroz hastalıgında dudak uyusurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*