Hamilelik Belirtileri ve Vucutta Meydana Gelen Değişimler

Hamilelik Belirtileri ve Vucutta Meydana Gelen Değişimler

Cinsel birleşme sonucu Spermin yumurtayı döllemesi sonucu oluşan Hamilelik, kadının hayatında büyük değişimlere sebebp olmaktadır. Bu değişimler hem hormonal hemde fiziksel değişimler olmaktadır. Özellikle gebelikle birlikte artan progesteron ve  östrojen seviyesi kadın hayatında yepyeni gelişmeleride beraberinde getimektedir.

Gebelik dolayı Oluşabilecek Belirtiler

Bu belirtiler Sadece gebelikte görünmemektedir. Bazı rahatsızlıklarda veya durumlarda da kadınlarda görülebilmektedir. Gebeliğin Kesin Belirtilerini Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

  • Beklenen adetin gecikmesi
  • Bulantı, kusma
  • Aşerme
  • Vücutta görülen değişmeler
  • Kilo değişimi
  • Beklenen adetin gecikmesi: Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir.

Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzında herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, psikolojik durum değişiklikleri, stres, beslenme ve mevsim değişiklikleri, kullanılan ilaçlar gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.
Bulantı-Kusma:  Gebeliğin ilk aylarında mide yanması, bulantı ve kusma olabilir. Bunun nedeni psikolojik olabileceği gibi midenin yukarı itilmesi ve mide salgılarında farklılaşma olabilir. Bazı gebelerde bulantı ve kusma rahatsız edici şekildedir. Böyle durumlarda az ve sık yenmesi, sabahları yataktan kalkmadan önce bir iki tuzlu bisküvi, ekmek, leblebi gibi kuru şeyler yenmesi iyi gelir. Fazla su içilmemesi, sindirimi güç yağlı yemeklerin tercih edilmemesi uygun olur. Bulantı kesici ilaçlar doktora danışılmadan kesinlikle alınmamalıdır. Bu tedbirlere rağmen şikayetler artıyorsa doktora gidilmelidir.
Aşerme : Gebelikte hormon değişikliklerine bağlı olarak iştahta değişmeler olur. Aşeren kadın bazı yiyeceklerden tiksinirken bazılarına da aşırı istek duyar. Özellikle ekşili tatlı şeyleri yemek isteyebilir. Bazen de kil, kömür, toprak gibi zararlı şeyleri yemek isteyebilir. Akla gelmedik şeyleri yemek ister. Bu olağan dışı duruma pika denir. Bunlar sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Kil,parazit içerebilir.Yiyecek olmayan bir maddeye aşeren gebe kadın bunu doktora bildirmelidir.

Hamilelikte Vücutta görülen değişiklikler

[adsense]Vajina; gebelik sırasında büyümüş ve ödemlidir. Renginde koyulaşma vardır. Vajinal akıntı çoğalır.

Vulva ve perine; koyu esmer bir renk alır. Vulvadaki bezlerin salgısı artar. Uterus büyüyüp genişlemiş ve ağırlaşmıştır.

Memelerdeki değişmeler: Gebeliğin ilk haftasında dolgun, hassas ve ağrılıdır. Büyümeye başlamıştır. Meme uçları büyür. Sıkıldığında süt akar. Meme başı çevresi (areola) koyu renk alır. Üzerinde kabarıklıklar vardır.
Üriner sistemde değişmeler:  Uterusun mesaneye (idrar torbası) baskı yapması ve mesane damarlarının genişlemesi nedeniyle gebe sık sık idrara çıkar.
Ciltte meydana gelen değişmeler: Gebeliğin ilerleyen aylarında bazı kadınların yüzünde kahverengi lekeler görülür. Bu lekelere gebelik lekeleri denir, doğumdan sonra geçer. Uterus büyümesi sonucu, karın derisi gerilir ve incelir. Karında, kalçada bazen de memelerde deride beyaz çatlaklar olabilir. Yumuşatıcı kremler önerilebilir. Oluşan bu çatlaklar doğumdan sonra da kalır, geçmez.
Gebelikte kilo değişimi: Tüm gebelik süresince 9-12 kilo almak normaldir. Gebe kadın ilk üç ayda 1 kg, daha sonraki aylarda ayda 1,5-2 kg almalıdır. Beslenirken mümkün olduğunca sebze meyve ağırlıklı beslenmeli, kabız olmamaya dikkat etmelidir. Ödem varsa, tuzu azaltmalıdır. Alınan fazla kilolar gebe kadının vücudunda kalır.

Gebeliğin Kesin Belirtileri

Bu belirtiler ilerlemiş Hamilelikte görülen belirtilerdir.
Gebelik testinin pozitif çıkması
Ultrasonla bebeğin tespiti
Süt Bezlerinin Süt üretmeye Başlaması

Karında büyüme

gebelik oluşumu ve belirtileri hamilelikte vücuttaki değişiklikler hamilelikte vücut değişimi gebelik oluşurken belirtiler hamilelikte vajinal değişiklikler hamilelikte vücutta değişiklikler hamilelikte vajinadaki değişiklikler hamilelikte vucuttaki değişimler gebelikte vucutta oluşan değişiklikler hamilelikte vajinada değişiklikler

One Reply to “Hamilelik Belirtileri ve Vucutta Meydana Gelen Değişimler”

  1. Siradisi annelik demek heresyi cifter cifter 2, hatta 10 kati yasamak demektir. Birbirinden ayirmadan gonul rahatligiyla evlatlarini buyutmek demek. Ki sansli bir sekilde ayni anda hem kiz hem de erkek annesi olmanin guzelligini yasamak demek. Yasadigim tum yorgunluk, aci ve stresin iki yanagima konulan opucukle unutulmasi demek. Yolda yururken iki elimi de tutan iki minik el demek Tekiz anneleri alinmasin ama en ozel annelik demek. İkiz anneleri ne demek istedigimi anlamistir sanirim ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*