Güneş Yanığına Ne iyi Gelir Ne yapmalı ?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte deniz ve havuz sezonu açılmış oldu. Denize ve havuza girenlerin en büyük problemlerinden biri, Güneş Yanıkları. Güneş koruyucu krem kullanılmadığında , güneşte bulunan zararlı ışınlar ve aşırı sıcak cildin kurumasına ve hücrelerinin ölmesine sebep olur. Bu durumda bizlerde acı hissi yaratır. Güneş yanığı her ne kadar çoğunlukla sırt ve omuz bölgelerinde meydana gelse de çoğu kişide yüz kızarıklığına ve burunun soyulmasına da neden olabiliyor. Peki böyle bir durumla karşılaştığımızda Ne yapmalıyız ? Güneş yanığı için neler yapılmalıdır? Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanıklarına Ne iyi Gelir ? Ne Yapabiliriz ?
Güneş Yanıklarına Ne iyi Gelir ? Ne Yapabiliriz ?

Cilt güneşe maruz kaldığında kurur ve aşırı miktarda su ve nem kaybeder. Bu yüzden güneş yanığına yapılacak ilk müdahele sık sık soğuk duş almak oldukça faydalı olmaktadır. Güneş kremi almakta gecikseiz bile, Güneş yanığı oluştuktan sonrada sürülen güneş kreminin de oldukça faydası olmaktadır. Güneş yanığı olan kişi bol mktarda sıvı tüketmeli ve cildini sürekli olarak nemli tutmalıdır. Şayet 2 günlük bir güneş yanığınız varsa ölü derinin soyulup atılması için terlemek çok işe yaramaktadır. Güneşten dolayı yanan deride gözenekler kapanır. Ancak alt deri hala solunum yapacak gözeneklere sahiptir. Terleme esnasında bu gözeneklerden dışarı atılan ter, En dış tabakada bulunan yanmış ölü derinin kabarmasına sebep olur ve erken iyileşme açısından önemli rol oynar.

Güneş Yanığı için Ne Yapabiliriz ?

Salatalık Kabuğu

Güneşten dolayı yanan bölgeye yetecek kadar salatalığı kalın bir şekilde soyun ve kabukları buzdolabında 5-10 dk soğumaya bırakın. Soğuyan Salatalık kabuklarını güneş yanığı olan bölgelerin üstüne koyup yaklaşık 15 dk bekletin.

Yoğurt

Yoğurt güneş yanığı tedavisinde çok eskilerden beri kullanılan bir yöntem. Yoğurdu da tıpkı salatalık kabukları gibi önce dolapta soğutun ve yanık oluşan bölgeye sürün. 15 dk beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Zeytin Yağı

Zeytin yağı cildin kurumasını ve güneşten dolayı oluşabilecek soyulmaları engeller. Böylelikle deriniz dökülmeden, soyulmadan güneş yanığını tedavi etmiş olursunuz.

yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer guneste yanmis yuze ne iyi gelir sırt yanığına ne iyi gelir güneşte yanmış biri ne yapmalı havuz yanığı nasıl giderilir omuz yanıklarına ne iyi gelir omuz yanığı nasıl iyileşir guneş yanığına ne ıyı gelıyor güneşte yanan omuzlar için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*