Genital Siğiller ve Tedavisi

Genital siğillerin oluşma nedenleri HPV virüsüdür. HPV Virüsü Vajinada vulvada anüst ve penis gibi bölgelere konuçlanarak burada siğiller oluşturur.Bazı durumlarda geniş bir alanda görülürken bazen de sadece bir noktada görülebilirler.Genital siğiller bir çok insanda oluşmaktadır.HPV Virüsü taşıyan insanların sayısı yaklaşık %10 civarındadır.

HPV virüsü vucuda girdiği andan itibaren hastalık oluşturmaz. Diğer tüm Virüsler gibi Bununda kuluçka süresi vardır. Bu süre bazen haftalar bazen de yıllar sürebilir. HPV virüsünün en sık bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Ancak bazen sert deri temaslarından da bulaşmaktadır.
Bu güne kadar HPV nin 78 türü bulunmuştur.Bunlardan 6-11 genital siğillerden 16-18 tipleri collum kanserlerinden sorumludur.

Genital siğil Kansere Neden olabilir.

Genital siğiller tedavisi olan bir rahatsızlık olduğu için korkulacak bir hastalık değildir. Ancak bazı HPV türleri genital siğilin yanısıra kansere de (özellikle serviks kanserine) sebep olabilir. Her genital siğil kansere sebep olmaz, ancak kanser yapma riski artmıştır. Özellikle yukarıda yer alan türlerden olan enfeksiyonlarda kanser riski biraz daha yüksektir.

Genital siğil Teşhisinin Konulması

Genital siğillerin teşhisi kadın doğum uzmanları tarafından muayene anında rahatça koyulabilir. Görüntü çok tipiktir.Genellikle başka rahatsızlıklarla karıştırılmaz.Fazladan tahliller çok az gerekebilir.

Genil siğiller
Genil siğiller

Genital Siğil Tedavisi

Tedavide Koter Lazer Krio ve Kimyasal tahrip yöntemleri en çok kullanılanlarıdır.Lazer ışın enerjisi ile ,koter elektrik ısısı ile ,krio donma etkisi ile lezyonları tahrib eder. Kimyasal madde olarak TCA veya padofilin sol. kullanılır.En çok tercih edilen tedavi TCA dır. Benim de tercih ettiğim yöntemdir.5 gün ara ile lezyonların üzerine uygulanır .Tüm lezyonlar kaybolduktan sonra iki hafta araliklarla kontrol edilir. Yeni lezyonlar yok edilir.Ancak hangi yöntemi kullanırsak kullanalım yinede günün birinde hastalığın tekrarlama riski hep vardır.

DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ :

[adsense]Keratolitikler immün uyarıcılar interferon ve bazı kanser ilaçları tedavide kullanılabilir.

Size en uygun tedavi yöntemini kadın doğum doktoru ile birlikte seçmelisiniz. Tedavide en uygun yöntem lezyonun görünümü, yaygınlık derecesi hekimin deneyimi ile seçilir.

Aşilar sadece HPV tip 6-11-16-18 e karşı koruyucudur. Ancak bu türlerde insanda en çok kanser riski taşıyanlardır. Ancak kişisel kanaatime göre aşı konusunda veriler henüz yetersiz ve tatmin edici olmaktan uzaktır. Bu konuda doktorlar arasında da tam bir fikir birliği yoktur.Bazıları hararetle tavsiye ederken bazılarıda gereksiz görmekte hatta tavsiye etmemektedir.Benimde kişisel kanaatim uygulamamak yönündedir. Yeni verilerle bu fikrimiz değişebilir.Ancak çok büyük umutlarla insanlara sunulan birçok şeyin faydasız hatta zararlı olduğu düşünülürse bu konuya da kuşkuyla yaklaşmak ve dikkatli olmak en iyisidir.Sağlıkta pardon kabul edilemez.

RAHİM AĞZI SİĞİLLERİ NASIL BULAŞIR?

Rahim ağzı siğilleri en çok cinsel ilişki bazende sıkı cilt yada mukoza teması ile bulaşır. Canlı dokudan canlı dokuya bulaşım oluşur.Çünkü virüs hücre içinde yaşar

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için cinsel ilişkilerde dikkatli olmak ve azami hijyen ve korunma kurallarına dikkat etmek gerekir.

Kremlerle tedavi yeni fakat oldukça pahalı yöntemdir.Başarı oranı oldukça yetersiz ve tedavi süresi çok uzundur.Kişisel olarak benim tercih ettiğim bir yöntem değildir.

siğil nasıl geçer siğil genital siğil genital siğil tedavisi Genital siiller lazer epilasyon genital siğil ibrahim saraçoğlu genital siğil tedavisi lazer epilasyon genital bölge ibrahim saraçoğlu hpv tedavisi padofilin nasil sigili yok eder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*