“Gebelikte Coraspin Kullanımı” için 151 Yorum Yapıldı.

 1. duygu diyor ki:

  Mrb 6 haftalik gebeyim 2dusuk 1mol gebelik gecirdim 8yasinda saglikli bir oglum var drum coraspin baslamadi ilk gebeligimde pihtilasma sorunu yasamadim dusuklerimin sebebi bundan dolayi olabilir mi

  • admin diyor ki:

   Elbette olabilir. Tahlil yaparak kan değerlerinizden böyle bir rahatsızlığınızın olup olmadıgını anlayabilirsiniz.

 2. hediye diyor ki:

  hocam benim ilk çocuğumda hiçbir sorun yaşamadım normal bir doğum gerçekleşti kızım şimdi 2.5 yaşında ama 2. çocuk düşündüğümüzde geçen yıl 7 hafta 6 günlükken bebeğimin kalp atışı durdu kürtaj oldum bu sene yine 8 hafta 2 günlükken kalp atışı durdu.doktorum 2 düşüktede folik asidi kullanmamı söyledi coraspin kullandırmadı bu erken düşüklerin genelde kromozomda bozukluktan kaynaklandığını söylemişti. şimdide birdahaki hamilelikte coraspin kullanmamızı ilaveten progesteron ile desteklememizi söyledi.sorum şu eğer benim hamileliğimde bebekte kromozom bozukluğu varsa coraspin ve progesteron düşüğü engelleyip problemli bir bebeği dünyaya getirmemi sağlamaz mı?(iki düşüktede kromozom incelenmesi yapılmadı)

  • admin diyor ki:

   Merhaba Hediye Öncelikle olumsuz yaşanan gebeliklerinizden dolayı geçmiş olsun. Herhangi bir tahlil yapılmadan düşük olması bir nedene bağlamak doğru değildir. Son dönemlerde bir çok gebelik kan pıhtılaşmasından dolayı olumsuz birşekilde sonlanmaktadır. Yaş ilerledikçe de gebelikte bu tür problemlerin görülme sıklığı artıyor.

   Sonlanan gebeliklerde Kalp atışının durmasından dolayı değilse, doğrudan düşük gerçekleşmiş olsaydı olaya farklı bakılabilirdi. Ancak kalp atışının durması Büyük olasılıkla Kan pıhtılaşması kaynaklı. Yani Coraspin kullanmanız durumunda sorun ortadan kalkabilir. Ancak sebep tek başına bu olmayacğı için Mutlaka Tahlil yaptırın. Şu an ki goktorunuz Yapmıyorsa başka bir doktora gidin ve kan pıhtılaşmanızın olup olmadıgını öğrenin.

 3. şerife diyor ki:

  İyi g7nler hocam ben 34 haftalık hamileyim. Benim dört aylıkken kanamalarım oldu az az bunun için progestan ve iğne kullandım .Şuan iğneye devam ediyor um.Çok bir sıkıntım yoktu .Dün kontrole gityim bebeğim 2.960 gr olmuş fakat suyu azalmış karnımda ćok gergindi doktor bana coraspirin verdi ben bırak diyene kadar kullan dedi .Bende olurya erken doğum falan olursa diye korkuyorum kanamadan diğer kontrol de iki hafta sonra bsns ne önerirsiniz .Birde bebeğin suyunu artırmak için bir yol varmı bol bol su içmem söylendi Teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Şerife Hanım. Amniyon sıvısında meydana gelen azalma bebekte bir rahatsızlık veya sizin aşırı sıvı kaybetmenizden kaynaklanır. Bebeğinizin kilosu normal. Doğuma yaklaştıkça bebeğinizin kilo artışı hızlanır ve rahim içinde ki yeri daralır. Karnınız çok genişlemediği için de amniyon sıvısında azalma olmuş olabilir ( Bu Sıvı bebeğin idrarı ile oluşuyor ). Doktorunuzun önerilerine kulak asın. Kanama olması halinde Coraspin kullanmayı bırakıp hemen durumu doktorunuza bildirin. Mutlu gebelikler

 4. demet kurt diyor ki:

  Merhaba hocam ben 11 haftalik hamileyim, son haftalarda alerjik rinitim arttiği ve ateşim yükseldiği için parol , allergodil sprey ve zyntec hap kullandim bebeğe zarari olmuş mudur ?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Demet Hanım. Kullandığınız her ilaç, almış oldugunu her besin kana karıştığı için doğrudan bebeğinize de geçer. Bu yüzden ilaç kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Sadece bir kereliğe mahsus bir zararı olmamış olabilir ancak dikkatli olmalısınız. ilaç kullanmak yerine sağlıklı beslenerek doğal yollarla bu problemlerden kurtulmaya çalışın. Geçmiş olsun

 5. sevim diyor ki:

  Merhaba ben catlama ignesi yaptım göbekten doktorum bana arti progestan verdi adetimin 20. günü kullan dedi progestan ile hamile kalır miyim

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sevim Hanım. progestan yumurtalıklarınızı uyarmak için kullanılmış. Doktorunuz Size ilişki tarihi verdi mi ?

 6. Coraspin gebelikte diyor ki:

  Merhaba hocam. 36 yaşındayım. 7.5 yaşında oğlum var. ElhamduliLlah. Geçen sene antibiyotik kullandım ve 7 haftalık düşük oldu.. Kaç yıl dır moim var. Şimdi de ElhamduliLlah 3 haftalık hamileyim. Doktora gittim, ultrason baktı, HCG için kan verdim ve idrar tahlil yaptırdım. HCG – 439.87 çıktı, idrarda – 8-10 lökosit, 2-3 eritrosit, bol epitel, ve Protein eser çıktı. Doktor bana şu ilaçları yazdı – Crinone %8 vaginal jel, Coraspin – 100 mg, Folic iod, Progestan 200 mg, Endol 100 mg fitil. Benim korkum bu Coraspin ve Endol ilaçlar. Ne kadar okudum ikiside yasak ilk üç ayda. Çok korkuyorum düşük olmasın diye. Ağrılarım var, elhamduliLlah kanama yok. Coraspin kullanım mi yok mu? Teşekkürler. Ayşe.

 7. sema diyor ki:

  mrh ben şu an 18 haftalık hamileyim kan pıhtılaşmasından dolayı coraspin, clexan iğne ve folbiol kullanıyorum. geçen hafta doktor folbiolu kesip decavit verdi vitamin ancak decavitin prospektüsünde kan pıhtılaşmasını engeleyyici ilaç kullananların dikkatli kullanması gerektiği decavitin bu ilaçların etkisini azaltabileceği gibi bi yazı okudum. Böyle bir durum sözkonusu mu? Kullanırsam bebeğime kan akışı azalır mı daha önce bu nedenle bi düşüğüm oldu bu yüzden kaygılanıyorum. Teşekkür ederim.

 8. Gamze diyor ki:

  Merhaba hocam, ben 27 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Eylül 2013te gebeliğimin 6.haftasında düşük yaptım ve kürtaj oldum. Kasım 2013 te tekrardan hamile kaldım progestan ve haftada bir iğne verdi dr um ama bu gebeliğim de 8.haftada düşükle sonuçlandı kürtaj yapıldı. Her iki gebeliğimde de kalp atışlarını duymadık ultrasonda sadece kese görünüyordu. ikinci gebeliğimde 6.haftada lekelenmelerim başlamıştı ama 8.haftaya kadar kalp atışların duyabilmek için bekledik 8.haftada artık kesenin şekli de bozulmaya başlamıştı kürtaj yapıldı. ilk düşüğümden sonra dr um coraspine başlamıştı. ikinci düşükten sonra genetik testlerimiz yapıldı herhangi bir problem çıkmadı. adetin 3.gününde hormon testlerim de yapıldı onlar da normal değerlerde. eylül ayında operatif histeroskopi yapıldı sol yumurtalıklara yakın bir yerde yapışıklık görülmüş o açıldı ayrıca poliplere rastlanmış onların da temizlendiği yazıyor raporda. şuan yaklaşık 1 yıldır coraspin ve folbiol kullanıyorum son 2 aydır da b12 başladı dr um. en son ikinci bir dr a daha gösterdik sonuçlarımızı durumumuzu anlattık o dr da coraspin kullanmama gerek olmadığını söyledi pıhtılaşma sorunum olmadığı için. sadece folik asit yeterli dedi b12yi de bırakmamı söyledi. coraspine devam etmeliyim bırakmalı mıyım karar veremedim. sizin öneriniz nedir acaba?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Gamze Hanım. Coraspin 100 mg’ı günlük hayatta bir çok kişi kullanıyor. Kanı sulandırdığı için tansiyonu düzenlemeye de yardımcı oluyor. Herhangi bir kanamanız yoksa sizde kullanabilirsiniz. Bunun herhangi bir zararı yoktur. Ancak adet dönemlerinizde ( 1 hafta öncesinden ) veya kanama olan dönemlerde kullanmamanızı öneririz. Aksi taktirde Kan kaybı fazla olabilir.

 9. sezen diyor ki:

  merhaba ben 8 haftalık hamileyim.35 yaşındayım.7 ay önce 9.haftada düşük yaptım.Bu üçüncü hamileliğim.İlkinde tansiyonum 13-14 oluyordu.İlk çocuğum sağlıklı dünyaya geldi (10 yıl önce).Şimdiki hamileliğimde 5.haftada çok az kanamam oldu lekelenme şeklinde.Doktor Proluton ve crinone jel verdi.10 gündür lekelenme yok.Doktorum tansiyonum yükselebilir diye coraspin 100 mg verdi.Prolutonu bırakmamı söyledi.Ama ben ilaç kullandıkça içimde hep bi şüphe var.Bu ilaçlar bebeğimin fiziksel ve bedensel gelişimine etki yapabilir mi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sezen Hanım. Coraspin 100 mg kullanılmasının sebebi olası Kan pıhtılaşmasının önüne geçmektir. Etken madde olarak zararsız bir ilaç olup, size veya bebeğinize herhangi bir zararı olacağını sanmıyoruz. Daha önce düşükle sonuçlanan bir gebelik yaşadığınız için, ilk 3 ay düzenli ve sık sık kontrole gitmenizde yarar var.
   Yaşadığınız kanamalar ile ilgili olarakta, hamilelik esnasında rahim duvarında yırtılmalar meydana gelir. Bu yırtılmalardan ortaya çkan kanama sonucunda da lekelenmeler oluşur. Kanamalar uzun sürmedikçe ve bundan sonra tekrarlamadıkça bir problem teşkil etmez.

   Şayet kanamanız olursa Coraspin kullanmayı bırakın ve ivedilikle durumu doktorunuza bildirin.

 10. Ece diyor ki:

  Merhaba hocam,

  Ocak 2014’te 23 haftalık erken doğum yaptım. bebeğimi kaybettim. Bunun üzerine yaptırfığım trombofili panelinde: FV (Leiden): Normal, FII (Protrombin): Normal, mthfr c677t:normal , mthfr a1298c: heterozigot. Şu anda hamile değilim. Bu sonuçlara göre yaptırmam gereken başka testler var mı? Gebelik öncesi kullanmam gereken ilaç var mı?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ece Hanım. Kanınızda Pıhtılaşma sorunu yaşıyorsunuz. Gebelik düşündüğünüz dönemlerde coraspin kullanmanız gerekebilir. Ayrıca, doktorunuz muayene sonrası uygun görürse düşük riskine karşıda ilaç kullanmanızı isteyebilir.

 11. ela diyor ki:

  Merhabalar , bundan 5 ay önce 2 kere düşük yaptım biri 7 haftalik ti diğeri 4, ilkinde kese hiç gorunmedi kan değerlerimde hep düşük çıkıyordu bu sırada Dr hiç bir ilaç onermedi bana bana ve kürtaj yapmamız gerekiyor dedi ertesi gün kendiliğinden kanamam oldu ve düşük yaptım. Şimdi yine hamilelik ilk kan testim 97 çıktı 2 gun sonra yine istedi Dr ve 217 çıktı ama ultrasyonda gorunmedi erken olduğunu söyledi. folik asit ve coraspin 100 mg verdi dün başladım . Basından beri beline ve kasiklarim da çok ağrı var adet sancısı gibi. Haftaya yine gidicem kesesi görebilirmiyiz o zaman. Ve başka ilaç kullanmam gerekir mi sizce progestan gibi. Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ela Hanım. Test yaptırmaya devam edin. Beta-HCG değerinizin yükselişi devam ederse kesin gebelikten söz edebiliriz. Şayet gebelik oluşmuşsa yaklaşık 2 hafta sonra keseyi görmeyebaşlarsınız.
   Düşük ve Kan pıhtılaşmasına Karşı doktorunuz size ilaç vermiş zaten. Bunun dışında ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Mutlu bir gebelik gecirmeniz dileğiyle..

 12. SNY diyor ki:

  Merhaba ben 21 haftalık gebeyim bu hafta genel taramaya gittiğimde bebeğime giden 2 damarda da daralma olduğu tespit edildi, ilerde doğabilecek herhangi-bir problem oluşmaması için Coraspin verildi aynı zamanda tuzlu yiyeceklerden uzak durmam tavsiye edildi,kilolu biri değilim çok yemeğe düşkün de değilim fakat eğer damarlarımda tıkanma devam ederse bebeğime yeterli besin gitmeyeceğinin bu nedenle zayıf dünyaya gelme olasılığının olduğunu söylediler bu konu beni çok rahatsız etti,sizce ne yapmam gerekiyor.Sizin genel görüşünüze ihtiyacım var.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar. Daralmadan Kasıt, Pıhtılaşma mı söz konusu yoksa Çap mı küçük ? şayet Çap küçükse yapılacak pek birşey yoktur. Ancak olası pıhtılaşma söz konusu ise, Coraspin kullanmanız gerekir. Kontrollerinizi de aksatmayın kesinlikle. Geçmiş olsun

 13. saliha diyor ki:

  Merhabalar ben iki kez dusuk gecirdim ve bi tanidigim riskli hamilelikte cocuk dusunmeye basladiginda bu ilaci kullanabilecegimi soyledi onunda basindan gecmis tekrarlayan dusukler ve bu ilacin cok faydasini gormus sizcce de kullanmamda bi sakinca yokmudur ?Bir de dusugun sebebi genetikse kullanmaliyiz diyebilir miyiz ?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Saliha Hanım. Coraspin kullanabilirsiniz ancak, kanama olması durumunda çok kan kaybetmenize neden olabilir. Heterezigotluk yani kan pıhtılaşması söz konusu ise, tahlil yaptırıp ilaç kullanımına başlamanız gerekir.

 14. elfida diyor ki:

  merhaba hocam;
  25 haftalık hamileyim ilk gebeliğim daha önce herhangi bir düşük yaşamadım 6 haftalıkken kanama nedeniyle progestan başlandı 15.haftaya kadar kullandım ve doktorum artık ihtiyaç duymadı 20.haftamda erken doğum olabileceğinden proluton depot iğne kullandım 23.haftamda kasılma nedeniyle doktoruma başvurdum ve rahim ağzı yetmezliği teşhisiyle acil serklaj yapıldı,prepar başlandı yine aynı dönemlerde doktorum pıhtılaşmadan süphelenip coraspin başladı ve test istedi nitekim pıhtılaşma problemi çıktı doğuma kadar hem aspirine hem cleaxane 0.4 iğneye devam etmem söylendi benim sorum ilaçlar kesilmeden erken dogum olursa acilen doğuma girmem gerekse kanama problem olur mu ayrıca bu durumlarda normal doğum yada spinal veya epidural anestezi ile doğum yapilabilir mi?şimdiden teşekkür ederim saygılar

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Elfida Hanım. Kontrolünüz dışında gerçekleşen kanamalarda Bu tür ilaçlar aşırı kan kaybına neden olabiliyor ( Kanı sulandırdıkları için ; Pıhtılaşmayı engellerler). Ancak kanama olmayan durumlarda herhangi bir sakıncası yoktur. Hele ki Kan pıhtılaşması söz konusu ise kesinlikle kullanmanız gerekir. Doğumun yaklaşması ile birlikte, gebelik durumunuza göre doktor ilaçların kullanımını durdurabilir ( Doğum esnasında kan kaybı yaşanmaması için ).

   Doğum şekli ilacınızı ne zamana kadar kullanacağınızla alakalı değişkenlik gösterecektir. Normal doğumda iç kanamalara mudahele edilemediği için uzun süre kanamalar yaşanabilir. Bu durumda Epidural Tercih edilebilir.

Yorum Yap

*