Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarım Belirtileri Nelerdir ?

Doğum Belirtileri Nelerdir ?

Uzun bir Hamilelik döneminden sonra yaklaşan doğumun zamanının da nasıl değişikler oldugunu yazımızda öğrenebilirsiniz. Gebelik süresinin dolmasının ardından artık dışarı çıkmak isteyen bebek anne rahminde değişimlere neden olur. Bu değişimler bebeğin artık dışarı çıkması için vajinanın ve rahimin hazırlanmasını sağlamaktadır..

Gebelik süresi tamamlandığında doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Ağrı ve düzensiz kasılmalar ilk belirti olsa da asıl doğum belirtileri üç ana başlıkta toplanır; nişan bozulması, su kesesinin açılarak suyun gelmesi ve düzenli döl yatağı kasılmaları.

Nişan Bozulması

Doğum başlamadan kısa süre önce ya da doğumun başlangıcında, gebelik süresince rahim ağzını kapatan sümüksü tıkaç bir miktar kanla birlikte vajinadan dışarı çıkar. Bu olaya nişan bozulması denir.
Nişan adı verilen bu sümüksü yapı, gebelik süresince döl yatağı boşluğu ve fetüsün dış etkilerden korunmasını sağlar. Nişanın atılması doğumun ilk evresi olan açılmanın başladığının bir işaretidir.

Doğum Suyun Gelmesi

Su kesesinin açılmasıyla amnios sıvısının dışarı akmasıdır. Su kesesinin açılması doğum sancıları başladıktan sonra gerçekleşir. Uterusta başlayan kasılmalarla uterus içindeki basınç artar. Bu basınç artışına dayanamayan amnios kesesi parçalanır ve amnios sıvısı dışarı akmaya başlar. Çünkü baş doğum kanalına tam yerleşmediyse kordon sarkması görülebilir. Bazen doğumun birinci safhası olan açılma gerçekleşmesine rağmen amnios zarı yırtılmaz ve su gelmez. Bu durumda doktor tarafından amniotomi kancası yardımıyla amnios zarı yırtılır.

Düzenli Döl Yatağı Kasılmaları

Gebeliğin sonlarına doğru gerçek doğum sancıları başlamadan önce ortaya çıkan düzensiz, zayıf sancılar vardır. Bunlara yalancı doğum sancıları denir. Uzun aralıklarla hissedilir ve çok kısa sürer. Oysa gerçek doğum sancısında rahim ağzında açılma başlamıştır. Düzenli olan bu kasılmalar sık aralıklarla ve uzun süreli gerçekleşmektedir. Ağrılar sırtta ve belde başlayıp, karnın alt kısmına doğru yayılan kramplar şeklindedir. Kasılmalar başlangıçta 10–15 dakikada bir gelip 15–30 saniye sürerken, doğum yaklaştıkça 2–3 dakikada bir gelir ve yaklaşık 60–90 saniye sürer. Kasılmalar 15–20 dakikada bir gerçekleştiği zaman gebe kadının hastaneye gitme zamanı gelmiş demektir.

 

doğumun yaklaştığını nasıl anlarız doğum belirtileri nelerdir doğumun yaklaştığını nasıl anlarım doğum yaklastıgını nasıl anlarız doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler Dogumun basladigini nasil anlariz doğumun yaklaştığının belirtileri gebelikte doğumun yaklaştığını nasıl anlarız hamilelikte dogumun yaklastigini nasil anlariz doğumun belirtileri nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*