Doğumdan Sonra Hangi Korunma Yöntemleri Kullanılmalıdır ?

Doğumdan sonra normal hayata dönen çiftler cinsellik kısmına geldiklerinde tereddütler içinde kalabilmektedir.
Yeni anne olmuş bir kadın yaşadığı cinsel ilişki sırasında yeniden bir hamilelik yaşamak istemez. Ancak korunma yöntemlerinin bebeğe veya kendisine zarar verip vermediği konusunda endişe duyabilir.

Genel olarak süt emziren anneler süt olduğu sürece hamile kalmayacağını düşünür ancak bir yandan da gebe olma endişesini taşımaktadır.

Peki Süt Gebelikten korur mu?

Süt salgılanması, emzirme gibi annelik iç güdüsünü doğuran olaylar kadınların hipofiz bölgesini uyarark prolaktin salgılanmasına sebep olur. Salgılanan bu Prolaktin yumurtalıkları baskılayarak gebeliği önleyebilmektedir. Ancak bu durum doğumdan yaklaşık -4 ay sonra son bulmakta ve bu aylardan sonra kadın gebe kalabilmektedir.

Doğumdan Sonra  Uygun korunma yöntemleri Hangileridir ?

1) Yaşadığınız bu doğumun son doğum oldugunu yani tekrar bir gebelik istemiyorsanız ligasyon işlemini yaptırabilirsiniz. ancak unutmayın ligasyonun geri dönüşü olmadığı için tekrar anne olmak istediğinizde bu olay gerçekleşmeyecektir.

2) Doğumu yaptıktan sonra ki adetten sonra isterseniz spiral kullanabilirsiniz. Bunun size bir zararı olmayacaktır. ( Yan etki yaratmadıgı Sürece )

3) Erkek Kondom kullanabilir. Ancak bunda da dikkatli davranmalısınız. Düzgün takılmayan kondom ( Prezervatif ) veya yırtık olan kondomlar bir çok kişiye süpriz annelik yaşatmaktadır.

4)Depo-Provera gibi aylık korunma iğneleri kullanabilirsiniz..

Emziren annelerin Doğum kontrol Hapı kullanmaları Kesinlikle uygun değildir. Geri çekilme, fitil veya krem/köpüklerde de risk oldugu için Doktorlar bu yöntemleri önermemektedir.

Written by admin on Haziran 27th, 2013 with no comments.
Read more articles on Cinsel Sağlık.

Related articles

No comments

There are still no comments on this article.

Leave your comment...

If you want to leave your comment on this article, simply fill out the next form:
*

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> .

This is the content of the ad4.php file. Leave it blank or include your ad.