Saglikli Olmak adına herşey..

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş rengi, tıpkı insanların cilt rengi gibi farklılık gösterir. Şanslı olanlarda bu renk doğuştan beyazdır. Şanssız kısımda yer aldığınızı düşünüyorsanız Bu dişlerinizin beyazlamayacağı yada Beyaz olan dişlerin renginde sararma olmayacağı anlamına gelmez.
Gebelik süresince annenin beslenmesi bebek üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler yada dikkat edilmeyen ağız sağlığından dolayı dişlerin renginde sararmalar olabiliyor.
Biz farkında olmasak bile içtiğimiz suda bulunan florür, dişlerin sararmasına neden oluyor. Bir diğer sebep ise Sigara. Sigara dişlerde sararmaya neden olan en büyük etmenlerin başında geliyor.
Ağız içinde bir rahatsızlık varsa ( Örn; Diş eti kanaması, Ağız kokusu, tartar vb) mutlaka doktora muayene olmanız gerekir. Ancak tek problem dişlerinizin sararması ise bunun için evde yapabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Doğal Diş Beyazlatma Yolları

1. Karbonat ile Diş Beyazlatma

karbonat-dis-beyazlatma-karbonat-diş-beyazlatır-mıDiş beyazlatma da en çok kullanılan doğal yöntemlerin başında karbonat gelir. Dişleri beyazlattığı gibi, ağız içinde bulunan ve diş plağına sebep olan bakterilerin temizlenmesinde önemli rol oynar.
Karbonatı, Dış fırcanızın üzerine bırakın dişlerinizi bununla fırçalayın. Temizleme işlemi bittikten sonra Normal macun ile dişlerinizi fırçalayın. Karbonat ile haftada 1 olmak üzere uygulayabilirsiniz. Çok Sık uygulamanız durumunda dişlerin incelmesine neden olur. Bu durumda da sert birşeyler yerken dişlerde sızılara neden olabilir. Bu yüzden kullanımı abartmamak gerekir. Bu yöntemleri uygularken diğer günlerde de Diş fırçalamaya özen göstermeniz gerekir.

2. Çilek ve Karbonat ile Diş Beyazlatma

cilek-dis-beyazlatmaBu yöntem ile diş beyazlatmak için lazım olanlar çilek ve karbonat.
Çilek içerisinde yer alan Malik asit, diş etlerinde meydana gelen kanamayı azaltır ve diş plağı oluşumu engeller. Karbonat ise, diş üzerinde bulunan lekelerin köpürmesini sağlayarak dişleri beyazlatır.
Çilek ile Karbonatı karıştırın ve bu karışım ile dişlerini fırçalayın ve güzelce durulayın. Daha sonra normal diş macunu ile de dişlerinizi fırçalamayı da unutmayın.
Dikkat : Dilek içerisinde bulunan malik asit, çok uygulandığına Diş minesine zarar verebilir. Bu yüzden bu yöntemi ayda 2 kereden fazla uygulamayın.

3. Gliserin ile Diş Beyazlatma

Gliserin pek bilinmemesine rağmen ağız sağlığı için oldukça etkilidir. Gliserini bakterilerin olduğu bir suya damlattığımızda, su içinde ki bakterin öldüğünü görmekteyiz. Sizde gliserini kullanarak, ağız içinde bulunan bakterin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, bir tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın.

4. Limon ile Diş Beyazlatma

limon-dis-beyazlatirTuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.
Diş eti problemi giderildiği için zamanla Diş taşı üzerinde biriken ve sararmaya neden olan bakteri salgıları yok olup yerini beyaz dişlere bırakacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir