Diştaşı Tartar Nedir ? Nasıl ve Neden Oluşur ?

Diş Taşı, Tartar Oluşumu
Diş Taşı, Tartar Oluşumu

Diş Taşı ,Tartar Nedir

Diştaşı olarak da isimlendirilen tartar besin kalıntılarının ve bakteri fosillerinin sertleşmesi sonucu diş üzerinde oluşan sert tabakadır. Tartar, diş eti üstünde dişe yapışık şekilde meydana gelerek diş eti hastalıklarına ve dişlerin rengini kaybetmesine sebep olur.
Tartar oluşması, sadece diş ve diş eti hastalıklarına sebep olmaz, bunun yanında dişlerimizin estetik görüntüsünü de bozar. Tartar gözenekli olduğundan dolayı çok kolay leke tutar. Kahve veya çay içme alışkanlığınız varsa ya da sigara içiyorsanız, tartar birikimini önlemeniz özellikle gereklidir.

Diş Taşları Neden ve Nasıl Oluşur

Diş taşı, tartar, tükettiğimiz yiyeceklerde ki ve ağzımızda bulunan bakterilerden dolayı oluşur. Bu besin kalıntıları ve bakteriler zaman içinde temizlenmedikleri için etrafa yaydıkları kimyasal maddeler dişlere yapışır ve sert bir tabaka oluşmasına sebep olur.
Diş taşlarının oluşmasının en büyük nedeni dişlerin fırçalanmamasıdır. Sizde diş tartarları ve ağzınızda diş taşı oluşmasını istemiyorsanız mutlaka dişlerinizi fırçalamalı ve diş bakımını güzelce yapmalısınız.

Bu bakteriler ağzın iç kısımlarında daha fazla bulundukları için dişlerin iç kısımlarında diş taşı ( Tartar ) oluşması daha fazladır.

Diş Taşları Nasıl Temizlenir

Diş taşları için kendi başınıza yapacağınız işlemlerle evde geçiremezsiniz. Sert bir tabaka haline gelmiş olan bu tartar sonradan diş fırçalamakla da geçmez. Ancak dişlerinizi fırçalamak yeni tartar oluşmasını engelleyecektir.
 Diş taşları ( Tartar ) Diş hekimlerince kullanılan metal ve elektronik tıbbı cihazlarla temizlenmektedir. Çok kısa süren bir işlem sonunda tartarların hepsinden olmasa da yaklaşık %90 kadarı dişlerinizden temizlemir. Diş taşlarını temizleme işlemi yaptıktan sonra , bir kaç gün yemek ve su içerken hafif ağrı olabilir. Ancak doktorunuz tarafından size verilecek olan gargara ve diğer ilaçları kullandığınızda 3-4 gün sonra normal bir yaşantıya dönersiniz.

diş taşı neden oluşur diş taşı tartar nedir diş taşı temizliği evde nasıl yapılır dis tartari diş taşları neden oluşur diş taşları diş taşı nasıl oluşur dis tartarlari nasil gider dis tartarina gargara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*