Dış Gebelik Nedir Nasıl Oluşur

Dış gebelik, yumurtanın döllenmesi sonucu oluşan zigotun, uterus yerine vajina ve rahim arasında herhangi bir yere tutunması ve orada gelişmesiyle oluşan gebelik çeşididir. Bu yanlış yerleşim genellikle zigotun fallop tüplerine yerleşmesi şeklinde görülmektedir. Tutunma ve gelişme sırasında anne adayında önemli kanamalara sebep olabilen bu durum erken teşhis edilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir.

Dış gebeliğin sebepleri ve tedavisi

Dış gebeliğin başlıca sebebi fallop tüplerinde meydana gelen daralmalardır Bu daralmalardan dolayı zigot uterus içine doğru hareket ederken takılı kalmakta ve bu bölgeye yerleşmeye çalışmaktadır. Bu yerleşme çalışmaları sırasında çeperlerde kanamalara sebep olarak anne adayının hayatını tehlikeye sokmaktadır.
Bunun gibi oluşan dış gebelikler genelde kanama şeklinde dışarıya atılır ve teşhis edilemez hal alır.
İlerlemiş dış gebeliklerde anne adayında normal gebelik belirtilerinin yanı sıra, şiddetli ağrılar, yumurtalık bölgesinde kas kasılmaları, Baskı hissi ve kanamalar gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler daha çok gebeliğin 8-12 haftalarında görülmektedir.

Dış Gebelik
Dış Gebelik

Bu tür bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka doktora başvurulmaldır. Ultrason ve kan testi sonucunda annede dış gebelik olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Dış gebeliklerde bebeğin yaşama şansı olmadığından temel amaç anne adayının hayatının devamlılığını sağlamaktır.
Dış gebeliğin sonlandırılması için yapılan ameliyatlarda anne adayının yeniden hamile kalma olasılığı düşebilir. Bunun yanı yeni bir dış gebelik oluşma şansı artmaktadır. Çünkü yapılan operasyonlar sonrasında fallop tüplerinde hasarlar meydana gelebilmektedir. Yani, bir kez dış gebelik yaşamış bir anne adayının, bir dahaki hamilelik olasılığında derhal doktora başvurması ve süreci doktor kontrolünde takip etmesi gerekir.
Dış gebeliklerde anne adayının Yeniden Hamile kalma isteği olması durumunda mutlaka doktor gözetiminde ve kontrolunde süreç takip edilmelidir. Ayrıca Dış gebelik yaşamış anne adayının psikolojik destek almasında da fayda vardır.

Dış Gebelik Neden Olur, Belirtileri Nelerdir

dış gebelik nedir dış gebelik nedir nasıl oluşur bina toplulugundansite nasıl oluşur vajinada kokması dış gebelik oluşur üçüz gebelikler nasıl oluşur ilerlemiş dış gebelik dış gebelikte mide yanması olur dış gebelikte bebeğin yaşama şansı dış gebelik nasıl oluşur yerlesme sirasinda mide eksimesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*