Diş Eti Kanaması ve Tedavisi

Dişlerinizi fırçalarken yada durduk yere ağzınızda kan görüyorsanız sizde de bu rahatsızlık var demektir. Peki diş eti Kanaması Neden olur ? Genel olarak ağız bakımı dediğimizde aklımıza ilk gelen Dış temizliğidir. Ancak bundan daha önemli olan diş etlerimize yeterince özen göstermiyoruz. Diş kanaması diye tabir edilse de bu durum aslında bu yanlış bir tabirdir. Çünkü diş kemiksi bir yapıdadır ve kanama olmaz. Sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız ilk önce diş etinizden bakıma başlamınız gerekir.
Diş Eti kanaması genellikle diş iltihabı ve apse oluştuğunda etkili olurken, Bazen ağız kuruluğu sırasında veya elma gibi meyveler tükettiğinizde de kan görebilirsiniz. Bu Sizin diş etinizde promlemler olduğunu gösterir.

Diş Eti Kanaması neden olur ?

Yaş

Diş eti Kanaması Neden olur
Diş eti Kanaması Neden olur

Yapılan araştırmalarda ileriki yaşlarda bu peroblemle karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu ağız bakımı yapılarak önlenebilir. Yaşlılıkta diş eti Kanaması olmasının nedeni tükürük salgısının azalmasından dolayı, ağız içinde bulunan bakteri familyasının hızla çoğalmasıdır. Bunun yanı sıra yaşın ilerlemesine bağlı olarak bünye zayıf düşer. ilaç kullanımı başlar. Kullanılan bu ilaçlar bazen ağız kuruluğuna veya diş eti hassasiyetinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği

C, K, B-12, niyasin ve folik asit gibi vitamin ve mirallerin eksikliğinde diş eti hassaslaşır ve kolay kanamaya başlar. Ancak genel olarak vitamin eksikliğinin diş eti kanaması dışında başka belirtileri de görülür. Özellikle C vitaminin eksikliğinde bu belirti kendini fazla belli eder. Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için Mutlaka Bol C vitamini almalısınız.

Sigara / Tütün Kullanımı

Sigaranın nelere sebep olduğunu az çok hepimiz biliyoruz artık. Diş eti kanamasında da sigaranın rolü oldukça büyük. içerisinde bulunan zehirli maddeler yüzünden Diş eti damarları ve yapısı bozularak diş eti şişmesine ve diş etlerinin çekilmesine neden olur. Zaman içinde yeterince kan gelmediği için beslenemeyen Diş eti iyice hassaslaşarak siyahımsı bir görüntü alır ve en ufak bir darbede Kanama yapar.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması

Hamilelikte Diş eti Kanaması
Hamilelikte Diş eti Kanaması

Hamilelik döneminde yeterince besin alınmadığında diş eti kanaması görülebilir. Bunun yanı sıra hamilelikten dolayı değişen hormon salgısı diş etlerine hassasiyetlik verebilir. Hamilelik döneminde vucut fonksiyonların da değişiklik olduğu için ağızda bulunan bakterilerin çoğalma olasılığı artar. Bakteri sayısında ki bu artış salgıladıkları kimyasal maddeler yüzünden diş üstünde tartar adı verilen diş taşları oluşur ve zamanla diş eti kanamasına neden olur. Diş eti iltihapları genellikle hamileliğin ikinci çeyreğinde daha ciddi bir hal alır.

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş etlerinde oluşan hassasiyetten dolayı oluşan kanamaların ilk önce neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Diş taşı ( Tartar ) oluşmuşsa bunları temizlemek gerekir. Diş etinde iltihaplanma meydana gelmişse Antibiyotik ve gargara kullanılması gerekebilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanması durumunda ise yeterli beslenerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.
Ağız içinde sürekli olarak bakteriler var oldukları için günlük ağız temizliği mutlaka yapılmalıdır. Diş fırçalamanın yanında diş ipleri kullanılmalıdır. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması bu rahatsızlığı gidermek için genelde yeterli olmaktadır. ve 20 gün gibi bir süre düzenli olarak dişler fırçalandığında artık Diş eti kanaması olmamaktadır.
Ayrıca Misvak diş ve diş eti rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Alacağınız misvak dalalrı sizi bu sorundan kurtarabilir.

Diş eti Kanaması için tuzlu Su : Bir çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra bu ile gargara yapın.

 

diş eti kanamasına ne iyi gelir diş eti kanaması diş eti kanaması nasıl geçer diş eti kanaması tedavisi dis kanamasina ne iyi gelir diş eti kanaması hangi vitamin eksikliğinde olur dis eti kanamalarina ne iyi gelir tuzlu su ile gargara diş eti diş eti kanaması tedavi diş eti kanaması ne iyi gelir

3 Replies to “Diş Eti Kanaması ve Tedavisi

  1. sayın Güngör Karagözlü sayın doktorum ben 21 yasında genc bir insanım fakat üstte 2 3 düşüm dokunmasam bile bazen kanıyo özellikle agzım kurudugu zaman falan ve korkuyorum sizce kendılıgınden kanamasının sebebe nedır ve nasıl gecer tedavısı ?teşekkrler şmdiden

  2. Bir dişeti hastalıkları uzmanı olarak tam 40 yıldır hastalarımın dişetlerindeki hastalıkları tedavi ediyorum bu nednle izninizle bazı doğru olmayan bilgileri düzeltmek istiyorum dişetleri bakteriyel plak adını verdiğimiz mikrop kümeleşmesinin diş dişeti aralığında birikmesi sonucu kanar , yani yaşla bir ilgisı yoktur bir çok dişlerini her yemekten sonra usülüne uygun şekilde temizleyen diş hekimine düzenli aralıklarla giden yaşlı insan tertemiz ve sağlıklı dişlerle yaşar . Ben dişeti hastalıklarında vitamin eksikliği inanın hiç görmedim varsa yoksa lokal birikintiler plak ve diştaşı birikintisi hastalık yapmaktadır. DİŞETİ İLTİHAPLARINDA ANTİBİYOTİĞİN DE GARGARANIN DA TEDAVİ EDİCİ ETKİSİ YOKTUR OLSADA ÇOK SINIRLIDIR ÖNEMLİ OLAN MEKANİK OLARAK LOKAL BİRİKİNTİLERİ KALDIRMAKTIR. Dişler arası fırçası adı verilen Proksabrush dediğimiz arayüz fırçaları ile dişler arası temizlenmelidir. Misvağın yumuşak diş fırçasından daha etkin olduğu gösterilememiştir bir kere misvak özellikle arka dişlerin arka dil ve damak yüzeylerini temizliyemez sonra da sertliği nedeniyle dişlerin ön bölgelerinde dişetlerini tahriş eder dişlerde çizikler oluşturur bu çizikler dolayısıyla bakteriler daha kolay dişlere tutunur saygılarımla Periodontist Dr. Güngör KARAGÖZLÜ dişeti hastalıkları uzmanı

    1. sayın Güngör Karagözlü sayın doktorum ben 21 yasında genc bir insanım fakat üstte 2 3 düşüm dokunmasam bile bazen kanıyo özellikle agzım kurudugu zaman falan ve korkuyorum sizce kendılıgınden kanamasının sebebe nedır ve nasıl gecer tedavısı ?teşekkrler şmdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*