Saglikli Olmak adına herşey..

Diş Eti Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer

Diş ve diş eti hastalıkları en sık rastlanılan sağlık sorunu olmasına rağmen gereken önem yeterince gösterilmiyor. Oysaki ağız sağlığımızın bozulması, vucudumuzun diğer bölgelerini de etkileyerek yeni sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olur. Diş etlerinin sağlıklı olması aynı zamanda dişlerinde sağlıklı olması anlamına gelir. ŞAyet diş etinizde iltihaplanmaya bağlı olarak bir kanama oluyorsa, bu durum dişlerinizin de çörümesine neden olabilir. Ağız içinde yapılacak olan herhangi bir tedavi yönteminde ilk adım, diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden doktora gittiğinizde, yapacağınız ilk iş antibiyotik kullanıp, diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır ( Diş çektirmeye gittiğinizde, 4 günlük antibiyotik tedavisi görürsünüz. Aksi halde çekim yapılmıyor mesela).

Sağlıklı diş eti Nasıl Görünür ?

saglikli-dis-etleri-dis-eti-kanamasiSağlıklı diş etleri soluk pembe renktedir, mattır ve sıkı görünümlüdür. Diş eti, ağızda dişlerinin köklerini sarar ve üst kısmı düz bir şekilde sonlanır. Sağlıklı diş etlerinde kırmızılık olmaz, fırçalama veya diş ipi kullanıldığında da kanama olmaz. Dişlerinizi fırçalarken yada diş ipi kullanırken kanama oluyorsa, bu diş etlerinizin sağlıksız olduğu anlamına gelir. Sağlıksız diş etlerinde hassasiyet arttığı için, en ufak dokunmalarda bile kanama olur. Hatta bazen bu rahatsızlık ileri dereceye çıkar ve diş eti kendiliğinden, durduk yere kanamaya başlar. Böyle bir durumda mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Periodontal yani diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleyen kemik yapıda meydana gelen rahatsızlıklardır. Yetişkinlerde meydana gelen diş kayıplarının yaklaşık 4’te 3’ü diş eti hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Diş eti hastalıkları erken teşhis edildiğinde ve müdahele edildiğinde çok kısa sürede tedavi edilebilmektedirler. Ancak tedavisi geçirildiğinde ise diş kayıplarına neden olabilmektedir. Belli başlı diş eti hastalıkları şunlardır:

Gingivitis: Diş eti hastalığının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Diş etlerinde kırmızılaşma, kan birikimi ve hassaslaşma meydana gelmiştir. Gingivitis, başlangıçta çok rahatsızlık vermez. Sadece fırçalama esnasında kanamalar görünür. Tedavi edilzse Periodontitis’e ilerleyerek, diş eti ve dişleri destekleyen kemikte hasar oluşmasına neden olur. Bu durumda da dişlerde çörüme meydana gelebilir.

Periodontitis: Diş eti hastalıklarının ilerlemiş halidir. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte, alveol kemiğinde de hasarın meydana gelmesine sebep olur. Diş ile diş eti arasında ayrılmalar başlar. Bu ayrık bölgelerde yoğun bir şekilde bakteri üremeye başlar. Bu ayrıklar fırçalama ilede temizlenemediği içinde bakteri oluşumu sürekli olarak devam eder. Periodontitis’in en belirgin belirtisi diş etlerinin kırmızılaşması ve dişlerin sararmasıdır. Bu durum ilerledikçe, diş etlerinde akıntılar myedana gelir ve ağız kokusuna neden olur. Bu tür belirtiler taşıyorsanız mutlaka en kısa zamanda diş doktorlarına muayene olup önleminizi alın.

Diş eti Kanaması Neden Olur ?

dis-eti-kanamasi-neden-olur-dis-eti-kanamasi-sebebpleri
Bakteri plağı: Diş eti hastalıklarının temel sebeplerinin başında, bakteri plağı oluşumu gelir. Bakteriler bulundukları yerde, asidik salgılar salarlar ve ortamın ph değerinin değişmesini sağlarlar. Zaman ilerledikçe, bu yapışkan salgılar dişlere yapışır ve kurur. Bu salgıların kuruması sonucunda da Diş taşı dediğimiz Tartar Oluşur.
Sigara: Saigara akciğer, kalp, solunum yetersizliği gibi önemli hastalıklara neden olduğu kadar ağız içinde bakteri üremesini arttırarak, diş sağlığını da bozmaya neden olur. Sigara içildiği süre boyunca, Ağız içi mukozasının öldürücü etkisi azalır. Bu azalma ile birlikte bakteri üretimi artar ve diş eti kanamalarının başlamasına neden olur.
Genetik faktörler: Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda Diş eti hastalıklarının 4’te 1’inin kalıtsallık gösterdiği tespit edilmiş. Bu kişilerde ağız temizliği yapılmadığında, diş eti hastalıklarının meydana gelme olasılığının diğer insanlara oranla 6 kat daha fazla olduğu görülmüş. Şayet Ailenizde, diş eti rahatsızlığı olan kimseler varsa, sizde de diş eti rahatsızlığının oluşma ihtimali oldukça yüksektir.

Hormonal Değişimler: Hamilelik, menepoz ve benzeri özel durumlarda hormon salgısı değişir. Bu değişim esnasında diş etleri çok hassas bir hal alır ve kanamalar başlar. Hamilelikte diş eti kanamasının en büyük sebebi, değişen hormonal yapıdır. Bu yüzden bu dönemlerde ağız temizliğine daha fazla dikkat edilmelidir.

Stres: Bir çok rahatsızlığın temelinde yatan stres, diş eti kanamasına da neden olur. Özellikle Stresli dönemlerde diş eti hassasiyeti artar ve diş etinde çekilmeler meydana gelir. Bu çekilmelerle birlikte diş etlerinde kanamalar ve iltihaplanmalar olur.

İlaç kullanımı: Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığını yakından etkiler. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız diş temizliğine daha çok dikkat etmelisiniz. Bu rahatsızlıklarda ilaç kullanımı sürekli olduğu için, 3 ayda bir doktora gidip muayene olmakta fayda var. Böylelikle olası diş hastalıklarının önüne geçmiş olursunuz.

Diş sıkmak veya gıcırdatmak: Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olur. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir

  • Papatya çayı ağız ve diş hastalıklarında etkili bir bitkisel çaydır. Demleyerek hazırladıgınız Papatya çayını soğumaya bırakın. Daha sonra çay ile ağzınızı güzelce gargara yapın. Bunu 2 günde bir uygulayabilirsiniz. Bitkisel ve doğal olarak hazırladıgınız bu gargara ile diş ve diş eti problemlerinizi giderebilirsiniz..
  • Diş etleriniz için C vitamini oldukça önemlidir. Bol bol C vitamini almaya çalışın. Aklınızda bulunsun vitaminlerin fazlası depolanmaz. Bu yüzden Vitamin ihtiyacınızı günlük olarak karşılamanız gerekir. Ayrıca ;
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, bir bardak suyun içine bir adet limon suyunu sıkarak ilave edin ve bu karışım ile garagara yapın. Limon , ağız içinde ki bakterilen ölmesini sağlar ve diş eti kanamasının oluşmasını engeller.
  • Diş macununa katılacak az miktardaki karbonat diş eti kanamalarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca dişlerin daha beyaz olmasını da sağlar.
  • Günde bir sefer ağzınızı tuzlu su ile çalkalarsanız hem ağız hijyeninin sağlamış olursunuz hem de diş eti kanamalarının azalmasını sağlarsınız.

diş kanaması neden olur diş eti kanarsa nasıl geçer diş eti kanamasına diş etlerinin kanamasının sebepleri diş eti kanaması nedir sigarayı bırakınca diş eti kanaması diş etlerinde kanama neden olur diş eti kırmızılığı nasıl geçer diş eti kanaması nedeni sürekli diş eti kanamasıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir