Difteri Hastalığı Belirtileri ve tedavisi

difteri nedir, Difteri Hastalığı, Difteri belirtileri, Difteri tedavisi, Difteri bulaşıcımıdır, Difteri nasıl Bulaşır

Difteri

Difteri, ateş, halsizlik ve boğazda zar oluşturur. Solunum güçlüğü ile seyreder. En çok çocuklarda görülür.
Hastalığa, mikroplar değil mikropların ürettiği toksinler neden olur.

Difteri Bulaşma Yolları

öksürme, aksırma ile havaya yayılan bakteri, ağız, boğaz ve buruna yerleşerek enfeksiyona yol açar. Duyarlı kişilerde mikrop çoğunlukla boğaza yerleşir. Fakat derideki yaralara bulaşıp deri difterisine de neden olabilir. Hastalığa yakalanan her 10 kişiden 1’i her türlü tedaviye rağmen solunum yollarının tıkanması , kalp yetmezliği ve felçler nedeniyle hayatını kaybeder. Difteri, özellikle ılıman iklim kuşağında, dünyanın her tarafında görülür. Çoğunlukla mikrobun bilinen tek taşıyıcısı insandır. Sonbahar ve kış aylarında görülür. Hastalık hayatın ilk 6 ayında pek görülmez. En fazla 2-5 yaşlarında görülür. 10 yaşına doğru bağışıklık oranı yeniden artar. Büyük yaşlarda görülen nadir vakalar ise hastalığı hafif geçirir. Difterinin kuluçka dönemi 1-7 gündür.

Difteri Anjini (Bademcikler Çevresindeki Difteri)

[adsense]Hastalık en sık bademcikler ve çevresinde görülür. Hastalık boğazda noktalar şeklinde başlar, 12-24 saat içinde beyaz veya grimtrak, yüzeyi düz, kaldırmakla kanayan bir zar haline dönüşür. Boynun her iki yanında bezeler oluşur. Difterinin neden olduğu kötü sonuçlar, mikrobun zehirleme derecesi ve tedaviye başlama zamanına göre değişir.
En iyi korunma şekli aşıdır. Difteri aşısı tetanoz ve
boğmaca aşısı ile birlikte karma aşı olarak uygulanmaktadır. Difterili hasta diğer kişilerden ayrı tutulmalıdır. Karantina, birer hafta ara ile yapılan boğaz kültürü negatif olana kadar devam ettirilir. Taşıyıcıların saptanması ve tedavisi korunmada çok önemlidir.

difteri hastalığı difteri belirtileri difteri hastalığı nedir Difteri difteri hastal??? nedir DİFTERİ tedavisi difterinin belirtileri difteri hastaliginin belirtileri difteri hastalığının nedenleri difteri bulaşıcı mıdır

One Reply to “Difteri Hastalığı Belirtileri ve tedavisi”

  1. Cocuklar icin en onemli kmonura yontemi olan asilarin ne zaman hangisi olacak sekliyle ogrenmek annelerin buyuk sorumlulugu. Bir cok hastaliktan tek bir asi ile koruyabilecegimiz bebek ve cocuklarimiz icin olusturdugumuz asi takvimi tablomuzda guncelleme gerceklestirdik. Yukarida yer alan yazimizda cocuk asi takvimi tablosunu, hangi donem hangi asilarin yapilacagini ve asi yapilirken dikkat edecegimiz hususlari ayrintili bir sekilde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*