Saglikli Olmak adına herşey..

Demir Eksikliğine Ne iyi Gelir-Ne Yemeli ?

Demir eksikliği ülkemizde sıklıkla karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Kan yapımında yer alan hemoglobinin yapısına katıldığı için eksikliğinde kansızlık meydana gelir. Vücüt tarafından üretilemeyen demir, dışarıdan besinlerle ve  yiyeceklerle alınabilmektedir. Vücudumuzda kan ve diğer birçok hücrelerin yapımı için gerekli olan demir, özellikle bazı dönem ve kişilerde takip altına alınmalı ve eksikliği mutlaka giderilmelidir. Bu kişilerin başında Hamileler gelmektedir. Ayrıca; bebeklerde, gelişme çağında olanlarda ve Adet Kanaması uzun süren kişilerde demir eksikliği riski yüksektir.
Demir Eksikliğine bağlı meydana gelen Kansızlık, Sağlık ocağında bile yapılabilen basit kan tahlilleriyle tespit edilebilmektedir. Türkiye de özellikle Adet olmaya başlanılan yaşlardan itibaren kadınlarda çok sık görülmektedir. Bunu engellemek için Yiyecek ve aldığımız besinlerin içerisinde demir olduğuna emin olmalıyız.

Vücuttaki Demir Eksiliği Meydana Gelirse ;

demir-eksikligi-alyuvarKansızlığın tek sebebi demir eksikliği değildir. Özellikle diyabet hastalığı olan kişilerde meydana gelen kanamalar Anemiye neden olmaktadır.
Kanda ki oksijeni taşıyan Hücrelere Alyuvar denir. Alyuvarlar kemik iliğinde vücut tarafından düzenli olarak üretilir. Demir eksikliğinde bu hücreler yeteri kadar üretilemez ve oksijen taşıyamazlar. Bu durumda da Anemi yani kansızlık oluşmaya başlar. Yiyecek ve besinlerden aldığınız Demir, bu hücrelerin üretiminde kullanılır; fazlası ise vücut tarafından depolanır. Yeteri kadar demir alınmadığında ve vücutta ki demir deposu tükendiğinde Alyuvar üretimi Aksamaya başlar.
Demir Alyuvarların, hemoglobin maddesinin yapısına katılır ve oksijen taşınmasını sağlar. Demir eksikliği oldugunda gerekli kadar oksijen taşınamaz. Oksijen taşınamadığı için, Vücut için gerekli olan enerji üretilemez ve Kişi kendini yorgun hisseder. Sürekli uykunun gelmesi, Kalp yorulması ve benzeri belirtiler baş göstermeye başlar.

Demir eksikliği belirtileri Nelerdir?

  • Yorgunluk ve Sürekli Uykunun Gelmesi
  • Konsantrasyon olmada Zorluk Çekme
  • Sinirli ve Agresif Davranışlar
  • Kalp Çarpıntısı ve Sürekli Derin Nefes Alma isteğinin olması
  • Cilt canlılığını kaybeder. Tırnak Kırılması ve Diş etlerinde Sızlanmalar.
  • Toprak ve Buz yeme isteği

Demir eksikliği Önemli bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden mutlaka hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
*** Dip Not: Demir Eksikliği ilaçları kullanıldığında genellikle dışkı rengini siyaha çevirirler.

Demir Eksikliğine iyi Gelen Yiyecekler

demir-eksikligi-anemi-kansizlikDemir minerali bakımından en çok zengin olan yiyeceklerin başında kuru üzüm ve Kuru kayısı gelmektedir. Ayrıca kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu yiyecekler tüketildiği zaman vücudun demir ihtiyacı giderilecektir. Demir eksikliğinin beslenme açısından en büyük sebebi, Vejeteryan bir yaşam sürdürmek geliyor. Kırmızı et yemeyen kişilerde demir eksikliği çok sık görülmektedir.
***Dip Not :  A vitamini Eksikliği de Demir Eksikliğine neden olur.

Dikkat : Kalsiyum demir emilimini engellediği için yukarıda yazdığımız yiyecekler tüketilirken yanında Süt ve Süt ürünleri tüketilmemelidir. Demirin vucutta tutulmasını sağlayan en önemli vitamin C vitaminidir. Demir bakımından zengin yiyecekler tüketildiği zaman yanında mutlaka C vitamini tüketilmelidir. Özellikle kırmızı et tüketirken mutlaka yanında yeşillikte tüketin. Ayrıca yanında bol limonlu salata yapmak kolay bir çözüm olabilir.

Günlük Almamız gereken Demir Minerali Miktarı

Erkekler için günlük demir ihtiyacı 10 mg
Kadınlar için Günlük Demir ihtiyacı 18 mg
Gebelik döneminde Alınması gereken 27 mg
Gelişme Çağında olanlar 15 mg
2 Yaş üstü Çocuklar için 10 mg
*1 Porsiyon Dana Eti : 3,6 miligram demir minerali içerir. C vitamini ile tüketildiği zaman vücut tarafından daha fazla demir tutulmaktadır
*1 yemek kaşığı pekmez= 1 mg demir içerir. pekmez ile birlikte yarım limon yemek bu bu oranı arttırır.
*1 adet yumurta sarısı=0,7mg demir içerir. Yanına yeşillik ilave edilerek tüketilmelidir.
* Kuru Baklagiller EN zengin gruptur. 1 porsiyon kuru baklagilde yaklaşık 5 mg demir bulunur. Yine yanında C vitamini tüketilmelidir.

 

demir eksikliğine neler iyi gelir demir eksikligine ne iyi gelir demir eksiğine iyi gelen yiyecek demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler demir eksikliğinde ne yenmeli demir eksikliğine iyi gelen demir eksikliği demir eksiğini gideren yiyecekler çocuklarda demiri yükselticek yicekler demir eksikliğine ne iyi gelir ne yemeliyizBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir