Saglikli Olmak adına herşey..

Çocuklarda/Bebeklerde Ateşi Düşürmek için Ne Yapabiliriz ?

Çocuklarda Ateşi düşürmek için neler yapabilirsiniz?

“Ateşi düşürmek için ne yapabiliriz ateşi düşürmek için ne yapmalıyız Bebeklerde ateş nasıl düşürülebilir çocuklarda ateş nasıl düşer Yüksek ateş Yüksek ateş nasıl düşer”
Çocuğunuz da Yüksek ateş oluşuyorsa aşağıda ki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Doktor tarafından uygun görülen ateş dürücü ilaçlarınızı yine doktorunuzun belirtiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Ateş düşürmek için çocugunuza aspirin vermeyin. (aspirin çocuklarda nadir görülen ancak ölüme neden olabilen Reye Sendromuna neden olabilir).
 • Ilık Su ile Ateş Düşürme: . Çocuğunuz da Ateş problemi varsa ılık su ile duş aldırmanız da fayda vardır. Bunun yanında bir bezi Soğuk su ile islatıp yüz bölgesine tutabilirsiniz. Alkol ile soğutmayı denemeyin. Cilt tarafından emilimi yapıldığında zehirlenmelere sebep olabilir..
 • ·nce Kıyafetler giydirin. Ne çok kalın olsun nede çok ince. Çocukta yüksek ateşten dolayı titreme başladığında bir acil doktoruna baş vurmanızda fayda vardır. Aksi takdirde havale gecirebilir.
 • Oda Sıcaklıgını normal derecelerde (22-25 derece) tutmaya özen gösterin.
 • Ateşi düşürmek için Bol Bol su içirin. Yüksek ateşten dolayı vucut çok su kaybedeceği için sıvı takviyesi çok öenmlidir.
 • kusma ve ishal ile birlikte Yüksek ateş varsa bu çocuğunuzun vucudunda özellikle bağırsaklarında enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir. Doktora gitmenizde fayda vardır..
 • Beslenmesine dikkat edin. Kusuyor ols bile birşeyler yedirmeye çalışın.
 • Çocuğunuzun yorulmasına engel olun. Dinlenmesi vucut direncini artıracağından Ateşi Daha kolay düşecektir..

Yüksek Ateşte Doktor Tedavisi Gerektiren Durumlar

Çocuğunuzu en iyi sizin Tanımanız gerekmektedir. Kimi çocuklar için 38-39 derece çok sorun yaratmazken bazı çocuklarda ise önemli derecede rahatsızlık verebilmekte hatta havale geçirmesine sebep olabilmektedir. Genel olarak ;

 1. 3 aylık ve daha küçük bebeklerde ateşin 38-38,5 derecelere çıktıgında
 2. 3 aylıktan daha büyük çocuklarda ateş 39-39,5 çıktıgında.
 3. ishal/mide bulantısı Varsa
 4. Daha önce Havale ( Nöbet ) geçirmişse
 5. iştahsızlık ve halsizlik söz konusu oldugunda doktora baş vurmanız gerekir.

Unutmayın Yüksek ateş özellikle beyinde önemli hasarlara sebep olabilmektedir. insan vucudunda ki enzimler yaklaşık 45 derece sıcaklıkta iflas ederler. Herzaman elinizin altında bir ateş düşürücü şurup veya fitil bulundurmanız da fayda vardır.

ateş düşürmek için ates dusurmek icin ne yapmali çoçuklarda ateşi düşürmek için ne yapmalı bebeklerde ateş düşürme ateş düşürmek için ne yapılır ateşi düşürmek için ateşi düşürmek için ne yapmalı bebeklerin ateşini düşürmek için ne yapmalı ateş düşürmek için ne yapmalıyız bebeklerde ates dusurmek icin ne yapmaliBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir