Ciltte Sivilce Neden Çıkar ?

Genellikle ergenlik döneminde karşılaştığımız problemlerin başında sivilceler gelmektedir. Ancak sivilceler sadece ergenlik döneminde oluşmamaktadır. Yanlış yapılan veya hiç yapılmayan cilt bakımı uygulamaları ve kullanılan kozmetik ürünler sivilce çıkmasının başlıca sebepleri arasındadır. Bayanlarda Kullanılan kozmetik ürünler, cilt gözeneklerini kapatır ve cilt tabakasında bulunan yağın dışarı atılmasını engeller. Böylelikle deride biriken yağ zamanla sivilce çıkmasına sebep olur. Erkeklerde ise, özellikle tıraş esnasında tahriş olan cildin nemlendirilmemesi , ölü deri hücrelerinin varlığıyla birleşerek sivilce çıkmasına neden olabilir.

Sivilce Çıkmasının Başlıca Nedenleri

Sivilce Çıkmasının Nedenleri : Sivilce Neden Çıkar
Sivilce Çıkmasının Nedenleri : Sivilce Neden Çıkar

• Cildin içerisinde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağın fazlasının dışarı atılması için deride kanallar vardır. Ergenlik Döneminde yağ bezi daha çok miktarda yağ salgılamaya başladığı için bu kanallarda tıkanma meydana gelir. Ergenlik Döneminde sivilce oluşmasının başlıca nedeni bu kanalların tıkanmasıdır. Aynı zamanda kanallarda biriken bu yağ zamanla kuruyarak Siyah nokta oluşumuna da sebep olur. Propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış olan yağ bezine yerleşerek iltihaba sebep olur ve bunun sonucu olarak da kırmızı kabarık lezyonlar görülür.
• Cilt temizliği Sivilce oluşumunda etkilidir. Deri tabakasının üstünde biriken kir, cilt gözeneklerini doldurur ve bu noktalarda bakteri oluşumu başlar. Zamanla çoğalan bakteri miktarı iltihaplanmaya sebep olur ve sivilce veya isilik oluşmasına neden olur. Bu yüzden mümkün oldukça cildimizi temiz tutmalıyız.
• Kullanılan havlular , bakteri konuçlanma alanlarıdır. Bu yüzden mümkün oldukça sık sık yüz havlumuzu değiştirmeliyiz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, yüzümüzü yıkadıktan sonra ıslaklık kalmayacak şekilde kurulamaktır. Islak cilde, havada uçusan tozlar daha kolay yapışır.
• Ergenlik döneminde kişilerin hormon yapıları değişir. Daha fazla hormon salgılanmaya başlar. Özellikle Androjen hormonu, sebum salgılanmasını sağlayarak cillte yağ oranını arttırır. Buna bağlı olarak sivilce çıkabilmektedir.

Sivilce çıkmasının nedenleri arasında genetik yapıda vardır. Genellikle Yağlı cilt tabakası, hormonal yapıyla, hormonal yapıda kalıtsal olabildiği için, sivilce oluşumunda rol almaktadır.
• Stres özellikle alın bölgesinde olmak üzere, baş, sırt ve vucudun diğer bölgelerinde sivilce çıkmasına sebep olabilmektedir. Bilinmesi gereken stresin sivilce çıkmasına doğrudan değil dolaylı olarak sebep olduğudur.
• Var olan sivilceleri sıkıp patlatmakta yeni sivilce oluşmasına neden olur.
Ergenlik sivilceleri, bazen ileri yaşlara kadar sürebilirken, 20’li yaşların ortasında ani başlayan Sivilce sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Bu tip sivilceler ‘geç başlangıçlı akne’ olarak adlandırılır.
• Geç başlangıçlı aknesi olan kadınlarda yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna buna yol açabilir. Ayrıca steroidler, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları, bazı psikiyatrik ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak geç başlayan akne gelişmesine sebep olabilir..
• Geç başlangıçlı akneye yol açan bir diğer faktör kozmetiklerdir. Özellikle yağlı kozmetikler, gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak akne gelişmesine neden olabilirler.

 

yuzde olusan kir izi sivilce sivilce çıkmasını nasıl engellerim sirtta sivilce neden olur şakaklarımda sivilce şakaklarda neden sivilce çekar kirmizi sivilceler kavada neden sivilve cikar hormonal sivilce nasil olur ciltte sivilceler icin yorum bepanten

12 Replies to “Ciltte Sivilce Neden Çıkar ?

 1. Merhaba hocam kışın yüzümde bişey yokken yaz geldiğınde yüzümde kırmızı noktalar cıktı nedenini ve ne yapabileceğimi söyler misiniz

  1. Merhaba Furkan Bey. Teşhis için Doktora muayene olmanız gerekir. Güneşten dolayı çıktığını düşünüyorsanız, Güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz.

 2. benim burun izam yani gozumun altinda ve anlimda var hemde kirmizi ne yapmaliyim bildiginiz krem varsa imex kullaniyorum

 3. yaşım 16 yanaklarımda hiç sivilce yok ama alın ve şakaklarımda çok sivilce var bunun için ne yapmalıyım önerdiğiniz bir krem varsa söylerseniz sevinirim

  1. Merhaba Yaren Hanım. Bahsettiğiniz bölgelerde oluşan sivilcelerin sebebi genellikle stres olmaktadır. Bu yüzden bol bol temiz hava almanızı öneririz. Aynı azman da duru su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra Limon maskesini kullanarak sivilce oluşumunu durdurabilirsiniz.

 4. Merhaba ben 14 yasindayim ve yuzumde cok sivilce vardi bir suru krem kullandim. Sonunda azaldi ama adet doneminden dolayi cikan sivilceleri yoldum yara oldular simdi gecmiyolar ne yapabilirim gecmesi icin ?

  1. Merhaba Buse Hanım. Yara izleri maalesef sivilceden daha zor tedavi edilmekte. Evde Yumurta akı maskesini hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Ve kesinlikle bir daha sivilcelerle oynayıp yara halini almasına sebep olmayın

 5. Ben 14 yaşındayım anlımda ve burnum kenarlarında sivilce çıkıyor ne yapmalıyım birde gözümün altında ve burunum üstünde çok çil var ne yapmalıyım

  1. Merhaba Ahmet Bey. Burun kenarlarında yağlanma oranı fazla olduğu için bu bölgelerde özellikle ergenlik döneminde Çokça sivilce çıkar. Burun etrafında ve yüzde sivilce çıkmaması için cildinizin bu yağdan ve yüzünüzde bulunan toksik maddelerden arınması lazım. Bunun için yüzünüzün temizliğine dikkat edin.

   Hem Sivilcelerinizin geçmesi için hemde Yüzünüzde ki çiller için Limon kullanabilirsiniz.
   Yarım limon suyunu geniş bir fincana sıkın. Sıktığınız limon suyunu bir pamuk yardımıyla alıp yüzünüzde sivilce ve Çil olan bölgelere sürün. Göz etrafına çok yaklaşmayın. Limonu sürdükten sonra, 2 dilim salatalık alıp, yaklaşık 15 dk gözünüzün üstünde bekletin.

 6. slm hocam belımde sureklı sıvılceler cıkıyor denıze gıdınce azalıyor ama yenıden cıkıyorlar ne yapmam gerekıyor sımdıden tşkler ıyı calısmalar

  1. Denize gitmeye devam edin. Alerjik nedenlerden sivilce çıkıyor olabilir. Özellikle yaz aylarında terlemenin fazla olması, ciltte bazı reaksiyonlara nedne olabiliyor. Bu durumda sivilce ve isilik oluşmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*