Saglikli Olmak adına herşey..

Çıban Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Tedavisi

Cildin herhangi bir noktasında oluşan iltihaplı lezyona Çıban denir. Çoğu zaman deri yüzeyinde ortaya çıkan çıban, yüz, burun, kulak, göz kapakları, ense, kafa derisi, boyun, bacaklar, sığ etler ve kıyafetlerin tema ettiği yerlerde ortaya çıksa da bazı durumlarda iç organlarda da görülebilmektedir. Stafilokok adında bakterinin, gözeneklerden ve kıl diplerinden içeri girerek, derinin alt yağ tabakasına yerleşmesi ile çıban oluşur. Bu bakteri, girdiği yağ bezelerini patlatarak çoğalmaya başlar. Başlangıçta yağ kesesi oluşur ve belirginleşmeye başlar. Sivilceye benzer yapıdadır ancak içi iltihaplı ve sivilceye oranla daha büyük ve tek 1 tanedir ( Bazı durumlarda sayıları artabilir).

Çıban oluşmaya başladığında sivilceye benzer. Sivilceden farklı olarak Ağrılara sebep olur. Çıban oluşan bölge başlangıçta kızarır ve zaman ilerledikçe içi irin dolu bir kabartı oluşmaya başlar. Bu olayın göz kapaklarında meydana gelmesi Göz Çıbanı veya Arpacık olarak adlandırılır. Göz çıbanı tedavisi için damlalara başvurulur ve dışarıdan Göz kremleri kullanılır.

ciban-nasil-gecer-tedavisiÇıbanı sıkıp patlatmak, içinde ki bakterilerin dışarı çıkıp yayılmasına sebep olacağından kesinlikle sıkılıp patlatılmamalıdır. Çıban oluşan yere ılık bez konulduğunda çıban daha erken uç verir ve ağrıyı azaltır.

Kan çıbanı, şirpençe, şark çıbanı, kör çıban gibi türleri olan Çıban, evde yapılacak olan bir kaç yöntemle şiddeti hafifletilebilmektedir. Papatya, limon, lavanta ya da kekik suyunun çıban üzerine sürülmesi iyileştirici etki yaratmaktadır. Çıbanın kolay geçmesi için tarçın çayı , sarımsak ve bol su tüketilmelidir. Bunlar vücutta ki toksik maddelerin atılımını sağlar ve vücut direnci artar.

Çıban Neden Çıkar, Kimlerde Oluşur ?

Çıban özellikle dengesiz beslenenlerde ve kronik hastalığı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, Bünyesi zayıf olanlarda ve kansızlık problemi çekenlerde de görülür. Vücudun çok yorulduğu dönemlerde bağışıklık sistemi zayıflayacağından ve vücut direnci düşeceğinden çıban çıkabilir.
Bu sebeplerin yanı sıra, Mantar, Egzema ve benzeri deri rahatsızlığı olan kişilerde çıban sıklıkla çıkmaktadır.

ciban-neden-olusur-neden-cikar

Çıban Nasıl Geçer, Çıban Tedavisi

Çıbanlar genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı durumlarda enfeksiyon ileri boyuta varır ve deri altından sığ ete doğru iner. Bu durumda Cerrahi müdahele ile irin alınmaktadır. Ayrıca doktor muayenesinden sonra, bazı antibakteriyel kremler kullanılarak kısa sürede geçmesi sağlanır. Ayrıca antibiyotik kullanmak ve antibiyotikli pomatlar sürmek de gereklidir. Üzerine patates presi konulduğunda iyileşme süreci erken olmaktadır.

 

göz çıbanı neden çıkar göz çıbanı ayaklara kına faydası kan çıbanı neden çıkar burun tıkanıklıgı vicks göz çıbanı nasıl geçer çıbana ne iyi gelir çıban nasıl geçer çıban yarası nasıl iyileşir cibanin agrisinin gecmesi icinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir