Chron-Kron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kron -Crohn hastalığı

Crohn (kron) hastalığı sindirim sistemini meydana getiren yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklarda zarların kalınlaşmasına sebep olan enfeksiyon kaynaklı iltihaplanmadır . Sindirim sistemini oluşturan tum organlarda meydana gelebilen Chron (Kron) Hastalığı, Ağızdan başlayarak Kalın Bağırsağın sonuna kadar olan kısımların herhangi bir yerinde iltihaplanmaya sebep olabiliyor. Bağırsak iltihabından dolayı bu alanlarda daralma meydana gelebilir. Bağırsak iltihabı geniş alanda görülebilen bir hastalıktır.
Bağırsak iltihabına sebep olan enfeksiyon en fazla “ileum” denilen ince bağırsağın son bölümüne yerleşir, bazı durumlarda Kalın Bağırsak ve Anüs bölgesine de yerleşebilmektedir. Anüs bölgesinde “fissür” denilen çatlaklar ve “fistül” olarak isimlendirilen iltihabın aktığı delikler bulunabiliyor. Crohn (kron) hastalığı, 1950-1980 yılları arasında görünürlüğü artan, bugün ise sıklığı 100 binde 1 ile 10u bulan bir hastalık. Kadın ve erkeklerde benzer oranlarda görülen hastalık, beyaz ırkta daha fazla görülürken, oluşumunda Genetiğin rolü olduğu söyleniyor.

Bagırsak iltihabı : Chron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
Bagırsak iltihabı : Chron Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Chron (Kron) Hastalığı Belirtileri

En sık görülen Belirtisi Karın Ağrısı ve ishal. Bağırsak iltihabının yoğun olduğu Hastalarda daralmalardan dolayı Kabızlık, şişkinlik ve kusmalar görülebilir. Kalın bağırsağın iltihaplanması sonucu dışkıda kan görülebilir. Crohn (kron) hastalığının kendini göstermeye başladığı dönemlerde yorgunluk, halsizlik ve ateş başgösterir. Anüs çevresinde çatlak, iltihaplı akıntı yapan fistüller, apseler hastalığın diğer Belirtileridir. Crohn (kron) hastalarının bir kısmında gözler, cilt, ağız ve eklemlerle ilişkili yakınmalar, bulgular olabilir. Gözün dış tabakasının iltihaplanması veya göz merceğini kaplayan tabakada iltihaplanma gözle ilgili başlıca rahatsızlıklardır. Ciltte en sık görülen problem, özellikle diz altlarındaki bölgelerde ağrılı kırmızı şişliklerdir. Nadiren ayak bileği yakınında ülserler oluşabilir. Ağızda sıklıkla normal kişilerde de görülebilen beyaz renkli küçük yaralar yani aftlar görülebilir. Eklemlerde, en sık olarak dizlerde ağrılı şişmeler Crohn hastalığının aktif dönemlerine eşlik edebilir. Bazen şişlik olmadan da eklem ağrılarından yakınılabilir. Kalça ve omurga eklemlerinde hastalık aktif dönemde olmasa bile ağrılar olabilir. Barsakta daralmalar olması durumunda ona bağlı sıkıntılar çıkar. Şişkinlik, ağrı, daralma dolayısıyla dışkının ilerlemesi güçleşeceği için tıkanma, kabızlık, kusma da görülebilir.”

Chron (kron) Hastalığı Tedavisi

ilerlememiş Chron (Kron) Hastalarında ayakta tedavi uygulanıyor. Sindirim sistemi üzerinde etkili ilaçların bu hastalık üzerinde etkili olduğu , ve bir çok hastanında doktor tarafından tavsiye edilen bu ilaçlarla tedavi edilebildiği görülmüştür. Teşhisin konulmasının ardından ilaçlı tedaviye başlanarak tedavi edilen bir hastalıktır. Ancak Bazı hastalarda durum farklı olabiliyor. Şayet ilerlemiş bağırsak iltihaplarında bazı durumlarda hasta hastaneye yatırılarak tedavisi yapılmaktadır. ilaçlı tedaviye yanıt vermeyen hastalarda ise ameliyat yapılarak iltihaplı bölgeye müdahele ediliyor.

kron hastalığı nedir chron hastaligi kron hastalığı crohn hastalığı bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu chron hastalığı belirtileri chron hastalığı tedavisi chron hastalığı nedir chron kron hastalığı öldürürmü chrome hastalığı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*