Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullananlar

Sivilce problemi yaşayanlar bilirler. Bu problemi yaşayan insanların bir çoğu çözüm yolu bulmak için arayışlar içine girer. Sivilcelerden bir an önce kurtulmak içinde, önümüze gelen her ilacı, yöntemi, maskeyi hemen kullanmayı kabul ederiz. Bu tedavi yöntemlerinden ilaçlı veya kimyasal özlü maddelerden olanları tehlikeli ve ağır yan etkili olabiliyor.
Şayet sizde sivilce problemi yaşıyorsanız, çay ağacı yağı denemenizi öneririz. Çay ağacı yağı, maliyetinin düşük olması ve sivilce konusunda oldukça faydalı olması açısından avantajlı doğal bir üründür.

Çay Ağacı Yağı Nedir ?

İsminden dolayı bildiğimiz çay ile karıştırılsa da durum aslında böyle değildir. Avustralya’da yetişen “Melaleuca alternifolia” denilen bir ağacın yapraklarından elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır.
Sydney Universitesi’nin 2013’te yayınladığı bildiride Avustralya da bir çok aborjin kabilelerinin Çay ağacı Yağını cilt problemlerinde kullandığını söylemektedir.
Cay ağacı yağı faydaları cay ağacıı yağı kullananlar çay ağacı yağı sivilceyi gecirir mi
Günümüzde de Çay ağacı Yağı bir çok alanda kullanılmaktadır. Sivilce, yanık, egzama, sedef, çatlak, iltihaplı yaralar gibi birçok cilt rahatsızlığında çay ağacı yağı tercih edilmektedir. Çay ağacı yağının tek olumsuz Yanı ( Yan etkileri de diyebiliriz) Biraz ağır ve sert bir kokusunun olmasıdır. Ancak zaman içinde bu kokuya alışılıyor.

Çay Ağacı Yağı Faydaları, Sivilceleri Geçirir mi ?

Çay ağacı yağı doğal bir ürün ancak bizim için önemli olan sivilceleri geçiriyor mu ? Cilt problemlerimizi tedavi ediyor mu ? Bunları inceleyelim.
Çay ağacı yağı terpinen-4-ol adı verilen antimikrobik / antibakteriyel özelliğe sahip bir bileşen içerir. Bu bileşenden dolayı da, cilde sürülerek kullanıldığında tıkalı gözeneklerdeki P.Acnes bakterisini yok ederek iltihaplanmış ve şişkin hale gelmiş olan sivilcelerin geçmesine yardımcı olur ve tedavi süresini kısaltır.

Çay Ağacı Yağı Kullananlar :)

Çay ağacı Yağını kullananlar sakın “akşam yatarken süreyim, sabah sivilcelerim geçmiş olarak uyanayım” gibi şeyler düşünmesinler. Böyle birşey ne yazık ki mümkün değildir.
Kullandıklarını söyleyerek 1 günde sivilceyi geçirdi gibi söylemler ne yazık ki doğru değildir. Bunlara inanmamanızı öneririz. Bu tür yorumların çoğu Çay ağacı Yağı satıcıları tarafından yapılmakta olup, Çay ağacı yağının satışını yapmak için söylenmektedir. Her ne kadar Doğal bir antibiyotik olsa da , 1 gecede sivilceleri geçirmesini beklemek doğru değildir. Çay ağacı yağı kullanımı boyunca sivilcelerde azalma olur ancak uzun süre kullanıldığı zaman tamamen yok olurlar.
Çay ağacı yağının çok tercih edilen bir tedavi alternatifi olmasının başlıca sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

 1. Antibiyotik özelliğinden dolayı iltihaplı ve şişmiş sivilcelere karşı oldukça etkilidir . Sivilce üzerine sürüldüğünde, sivilce içinde ki iltihabın kurumasını ve kızarıklığın geçmesini sağlar. Çay ağacı yaprağını kullandıktan bir kaç gün sonra sivilcelerde azalma olduğunu fark edeceksiniz.
 2. Dinlendirici etkiye sahiptir. Çay ağacı yağı, içeriğindeki maddeler sayesinde cildin nemli olmasını, pH değerinin optimumda olmasını ve kızarıklık oluşmamasını sağlar.
 3. Gördüğünüz sivilce tedavilerinde yardımcı olarak kullanılabilir. Çay ağacı yaprağının yan etkili yok denecek kadar azdır, hafif bir ürün olduğu için diğer birçok tedavi ile birlikte rahatlıkla kullanılabilir. Fakat doktor kontrolünde uygulanan ağır tedavilerde (Roaccutane / hormon tedavisi vs.) mutlaka doktorunuzun onayını alın.
 4. Parlaklık verir Nem dengesini koruduğu ve deriyi beslediği için cilde ve saçlara ekstra parlaklık kazandırır, daha canlı görünmelerini sağlar.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır ?

 • Çay ağacı yağını aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Son zamanlarda sivilce tedavisinde populer bir doğal ürün olmasından dolayı internette online satışıda yapılmaya başlanmış.
 • Kullanımı kişiye özel olduğundan aşağıda ki bilgiler size fikir verebilir.
 • Doğrudan sivilce üzerine uygulayabilirsiniz. Geniş bir bölgede bir cilt problemi varsa bir pamuk yardımı ile sürebilirsiniz. Çok az bir miktar kullanmamız yeterli olur. Bu uygulamada %100 saf çay ağacı yağı kullandığımıza ve kuru cilde uyguladığımıza emin olmalıyız.
 • Sivilceleriniz için hazırlamış olduğunuz maskelere karıştırarak kullanabilirsiniz. Özellikle kil maskelerine ilave ederek antibakteriyel etki elde edebilirsiniz.
 • Cilt nemlendirici veya bakım toniklerine bir kaç damla katarak kullanabilirsiniz.
 • Yüzde değilde, Sırt, boyun, Göğüs vb vucudun geniş bölgelerinde sivilce söz konusu ise, Duş jeli veya Şampuanının içine karıştırılabilir. Bu sayede Kafada çıkan sivilceleri de tedavi etmiş olursunuz.

Şayet yukarıda yer alan kullanım önerileri sizin için zor geliyorsa, Piyasa da bulunan bir çok çay ağacı yaprağı özlü krem bulunmaktadır. Bunları alıp kullanabilirsiniz.

Dip Not : Hamileler kullanacağı zaman doktora danışmaları gerekir.

 

çay ağacı yağı faydaları çay ağacı yağı kullananlar çay ağacı yağı faydaları ve kullanımı çay agacı yagı çay ağacı yağı kullanan çay ağacı yağı egzamaya iyi gelirmi çay ağacı yağı sivilce çay ağacı yağının faydaları çay ağacı yağı kullanımı çay ağacı yağı benlere etkisi

15 Replies to “Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullananlar

 1. mrb ben vitiligo hastasıyım vitiligonun bir tür mantar olduğunu düşünmekteyim bu yağı kullanmak istiyorum acaba bu konuya örnek biri varmı bildiğiz, bu yağ içilebiliyormu

  1. Merhaba Gülten hanım. Vitiligo için daha önce kullanmayla ilgili bir duyum almadık. Ancak genel olarak cilt hastalıkalrında etkili oldugu bilinmektedir.
   Dikkat : Çay ağacı yağı Haricen kullanılır. Kesinlikle içmemelisiniz.

 2. merhaba bende vajinal mantar akıntısı ve kokusu var aktardan çay ağacı yağı aldım günde kaç defa ve nasıl kullanmalıyım

  1. Merhaba Fatoş hanım. ilk özce çay ağacı yağını kullanacağınız bölgeyi kurutmalısınız. Kuruttuktan sonra bir pamuk pamuk yardımıyla az miktarda alıp, rahatsız olan bölgeye uygulayın.

 3. Meraba yuzumde kabarık ama fazla kabarık olmayan benler var çay ağacı yağı benlerin rengini açıyormuş ve belli olmucak sekle getiriyormus doğrumu eğer bir zararı varsa kullanmıcam yada nasıl kullanabilirim ?

  1. Merhaba Melisa Hanım. Çay ağacı yağı bir çok cilt probleminde kullanılabilmektedir. Benlerle ilgili nasıl bir etki gösterir tam olarak bilemiyoruz. Ancak kullanacaksanız da önce ufak bir bölgede deneyin. Herhangi bir yan etki yapmazsa genel olarak kullanabilirsiniz.

 4. Selamun aleyküm..
  ben 22 yaşında bir bayanım, vajinamın dışında deride et beni cıkmıştı tedavi gördüm.ve bu yağın hpv virüsüne karşı öldürücü etki olduğunu öğrendim.İnşallahhhh öyledir.Nasıl kullanmalıyım ? gercekten Allah’ın izniyle virüs öldürücü etkiye sahip özelliği varmı. ne kadar süre kullanmalıyım.
  Vajinal ilişkim olmadı :(

  1. Merhaba Melisa Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Çay ağacı yağı bir çok cilt rahatsızlığını tedavi etme etkisine sahip. inşallah faydasını görürsünüz.
   Kullanımına gelince ; ilk önce kullanacağınız bölgeyi temizleyip kurutun. daha sonra bir pamuk yardımıyla çay ağacı yağını alıp sürebilirsiniz.

 5. Tesadüfen bu yaği duydum belki de inanmayacaksınız diğer bütün yağlardan çok farklı sürdükten bir saat sonra yüzünüzün parladığını nemlendiğini fark ediyorsun uç gün sonrasını düşünemiyorum mantar enfeksiyonu olanlarda kullanmali şiddetle tavsiye ediyorum

  1. Merhaba Ömür bey. Çay Ağacının etkisi Cilt ve Sivilce tipinize göre değişir.Çay Ağacı Yağı belki tek başına sivilcelerinizi geçiremeyebilir. Yanında Başka maske ve Kürler uygulamanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*